Obudź pelargonie. Wiosną ci się odwdzięczą

Pelargonie wiosną będą pięknie kwitły, jeśli zadbamy o odpowiednie "obudzenie" ich z zimowego snu. Oto jak zrobić to w najprostszy sposób.

Jak wybudzić pelargonie zimą?
Jak wybudzić pelargonie zimą?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Pelargonie to jedne z ulubionych roślin doniczkowych Polaków. Ich piękne kwiaty zdobią balkony i tarasy od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Choć zazwyczaj traktowane jako jednoroczne, przy odpowiedniej pielęgnacji mogą cieszyć oczy przez wiele lat.

Pelargonie w lutym

Pelargonie należy wybudzić z "zimowego snu" w drugiej połowie stycznia lub na początku lutego, co pozwala im przygotować się do sezonu kwitnienia. Choć do wiosny pozostało jeszcze dużo czasu, roślina musi adaptować się do zmieniających się warunków i wypuścić nowe pędy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Banalna w uprawie roślina. Wytrzyma nawet dłuższe niepodlewanie

Zimowanie pelargonii to oszczędne rozwiązanie, które pozwala nie tylko zaoszczędzić na nowych sadzonkach, ale też zatrzymać ulubione odmiany. Przez zimowe miesiące przechowujemy rośliny w chłodnym miejscu, aby mogły wiosną odżyć pełną siłą. Przezimowane pelargonie zwykle kwitną bardziej obficie, są mniej podatne na choroby i szkodniki oraz mają lepszy start na wiosnę.

Jak obudzić pelargonię z zimowego snu?

Proces przebudzenia pelargonii z zimowego spoczynku należy rozpocząć od zapewnienia właściwych warunków. W istocie kluczem do sukcesu jest stopniowe podnoszenie temperatury w pomieszczeniu, gdzie przechowywane są rośliny, oraz umieszczenie ich bliżej okna, co pozwoli na zwiększony dostęp do światła. To właśnie światło jest jednym z głównych czynników, stymulujących rośliny do wzrostu po zimowym uśpieniu.

Kiedy i jak nawozić pelargonie?

Zaczynając nawożenie pelargonii, warto poczekać do momentu, gdy roślina zacznie wypuszczać nowe pędy i zauważymy, że zaczyna rosnąć. Najlepiej nawozić pelargonie co dwa tygodnie w okresie wiosennym, a później, w czasie intensywnego kwitnienia, raz na tydzień. Pamiętaj, aby nie przesadzić z ilością nawozu, ponieważ nadmiar może zaszkodzić roślinie. Jeśli wybierasz nawóz w formie granulek, stosuj go zgodnie z instrukcjami producenta, aby uniknąć przeforsowania rośliny.

Zimową porą, kiedy pelargonie przechodzą w stan spoczynku, nawożenie należy wstrzymać. W okresie spoczynku rośliny nie potrzebują dodatkowych składników odżywczych, a nawożenie może jedynie zaburzyć ich cykl odpoczynku. Warto pamiętać, że nawóz powinien być dobrze rozpuszczony w wodzie, aby uniknąć zasolenia gleby, które może zaszkodzić korzeniom rośliny.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)