ModaObuwniczy dress code – jakie buty włożyć?

Obuwniczy dress code – jakie buty włożyć?

Obuwniczy dress code – jakie buty włożyć?
Źródło zdjęć: © iStock.com

08.04.2019 15:18, aktual.: 08.04.2019 16:40

Jedną z podstawowych zasad komunikacji jest stwierdzenie, że spojrzenie rozmówcy zawsze padnie na buty. To prawda - buty są jednym z najważniejszych elementów stosownego wyglądu. Obuwniczy dress code pomoże ci wybrać odpowiednie.

Dress code – jakie buty są nienaganne w każdej sytuacji?

Odpowiednie obuwie zakładne na spotkanie jest wyrazem szacunku do drugiej osoby. Wprawne oko jest w stanie odróżnić obuwie wysokiej jakości, wykonane starannie ze skóry naturalnej lub wysokiej jakości tworzyw, od tanich butów. Warto pamiętać o tym, że rozmówcę powinno interesować to, co mówimy, i żaden z elementów naszego stroju, obuwia i dodatków nie powinien bardziej przyciągać uwagi. Taką rolę pełnią reguły dress code: mają zniwelować zbędne bodźce i wyznaczyć uniwersalne dla wszystkich i zrozumiałe reguły stosownego wyglądu.

Poprawnie i estetycznie

Za najbardziej eleganckie buty uchodzą czółenka na szpilce lub słupku. Obcas powinien mieć przynajmniej kilka centymetrów. Dzięki temu sylwetka prezentuje się korzystnie i elegancko, a noszące je kobiety odruchowo prostują plecy. Jedną z ważnych, ale często pomijanych cech nienagannego obuwia zgodnego z zasadami dress code jest jego dopasowanie do sylwetki. Kobiety o pełniejszych kształtach korzystnie prezentują się na nieco grubszym obcasie. Zbyt gruby obcas typu słupek może z kolei podkreślić nadmierną szczupłość łydek.

Odpowiednie buty - z połyskiem czy matowe?

Obuwie ze skóry licowanej lub zamszowej będzie bardziej odpowiednie od lakierowanego. Ta zasada nie jest kluczowa, bo w wielu zawodach lakierowane czółenka lub półbuty na obcasie nie będą uznawane za karygodny błąd. Jednak w sytuacji, kiedy wybieramy ozdobną broszkę, cienką bluzkę oraz dopasowaną spódnicę, buty z przyciągającej wzrok skóry lakierowanej mogą być już przesadą.

Obraz
© Shutterstock.com

Wysokość obcasa ma znaczenie – nie popełnij gafy

Klasyczne szpilki uchodzą za obuwie, które uniwersalnością dorównuje małej czarnej. W większości przypadków to prawda, ale zbyt wysokie szpilki bywają w niektórych okolicznościach uznawane za wulgarne. Dotyczy to w szczególności sytuacji, kiedy wysokość obcasa stanowiłaby utrudnienie w chodzeniu oraz modeli z podwyższeniem z przodu buta. Wybierajmy obuwie, w którym potrafimy się poruszać. Jeśli kupujemy szpilki, zrezygnujmy z dodatkowej platformy z przodu czółenek. Odpowiednia wysokość jest szacowana na około 8 centymetrów, ale i tę zasadę warto stosować mądrze i rozważnie. Dla niektórych są to już szpilki zbyt wysokie.

Eleganckie, niskie szpilki o wysokości do 4 centymetrów pomogą spędzić długi dzień pełen ważnych spotkań oraz zniwelować np. znaczącą różnicę wzrostu, jeśli czeka nas ważne spotkanie z kimś... znacząco niższym. Takie buty to rozwiązanie eleganckie i taktowne.

Dress code obuwniczy – jaka kolorystyka?

Kolorystyka poprawnego obuwia, które zakładamy na ważne spotkania np. biznesowe, to reguły podobne do tych związanych z odzieżą. Czerń, kolor granatowy, odcienie szarości oraz kolorów zbliżonych do odcienia naszej skóry – te barwy obuwia są niezawodne. Jeśli zależy nam na akcencie, który odróżni nasze czółenka czy szpilki od innych, podobnych par obuwia, możemy wybrać modele sygnowane ozdobną blaszką, buty z delikatnym akcentem koloru lub z subtelną ozdobą biżuteryjną.

Stonowane odcienie innych niż podstawowe kolorów są obecnie bardziej akceptowalne niż kiedyś, dlatego w niektórych sytuacjach wpadką nie będą brązy, zielenie czy czerwienie. Dobra propozycja to także klasyczne desenie i różnorodne faktury. Przykładem może być elegancka i ponadczasowa pepitka w kolorze czarno-białym. Warto zwracać uwagę na wszystkie detale i uniknąć wpadki spowodowanej np. intensywnie czerwoną podeszwą w czółenkach. Choć ten detal nie jest wyeksponowany i stał się popularnym elementem wielu typów obuwia – w formalnych okolicznościach byłby niestosowny.

Warto wiedzieć – jakie buty na ciepłe dni?

Formalne spotkania najczęściej odbywają się w otoczeniu, które nie powinno utrudniać noszenia zakrytych ubrań i obuwia. Pomocą w upalny dzień mogą być czółenka nieco bardziej wycięte, z subtelnym ażurem bądź w cielistym kolorze.

Obraz
© iStock.com | YakobchukOlena
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (48)
Zobacz także