Oczyszczanie powietrza - domowe sposoby
Osoby, które zastanawiają się nad tym, jak oczyścić powietrze w domu, powinny zadbać o kilka podstawowych rzeczy. Mowa tu w szczególności o utrzymywaniu optymalnej wentylacji pomieszczenia, częstym odkurzaniu oraz o właściwej jonizacji powietrza. O czym jeszcze pamiętać?
12.03.2019 21:34
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Utrzymywanie optymalnej wentylacji pomieszczeń w domu
Oczyszczanie powietrza jest praktycznie niemożliwe bez częstego wietrzenia poszczególnych pomieszczeń w domu. O ile latem otwieranie okien wydaje się nam rzeczą naturalną, o tyle w zimie o tej czynności zapominamy. Jest to częsty i poważny błąd, ponieważ w sezonie grzewczym poziom nawilżenia powietrza spada nawet poniżej 10 proc. (norma to 40-60 proc.).
Utrzymywanie właściwej wilgotności powietrza idzie w parze z jego dobrą jakością. Najlepszym sposobem na wietrzenie pomieszczeń jest skorzystanie z nawiewników, które dostępne są w nowszych oknach.
Instalowanie systemów wentylacyjnych w domu
Jednym z powszechnych sposobów na oczyszczanie powietrza w domu jest dbanie o systemy wentylacyjne. Mowa tu głównie o kratkach wentylacyjnych w kuchni i w łazience. Ich częste czyszczenie powinno być także podyktowane dbałością o swoje zdrowie.
Oprócz tego należy także zadbać o wyciąg kuchenny, bowiem dzięki temu możemy zminimalizować konieczność oczyszczania szafek i kafelków z osadu tłuszczowego i innych zanieczyszczeń.
Częste odkurzanie
Jeżeli chcemy utrzymać dobrą jakość powietrza w domu, konieczna jest dbałość o czystość. Mowa tu głównie o usuwaniu kurzu z szafek, dywanów i podłóg.
Do wycierania szafek najlepiej wykorzystać zwykłą bawełnianą ściereczkę nasączoną roztworem wodno-octowym lub rozpuszczoną sodą oczyszczoną (chemiczne środki do usuwania kurzu mogą nie zdać egzaminu). Z kolei do odkurzania pomieszczeń warto zastosować odkurzacze ze specjalnymi filtrami HEPA, które zatrzymują zanieczyszczenia.
Oprócz tego warto rozważyć pozbycie się przedmiotów, które wykazują tendencję do gromadzenia kurzu.
Zobacz także
Jonizacja powietrza
Kolejnym istotnym elementem jest jonizacja powietrza. Jest to ważne, ponieważ urządzenia elektroniczne, które posiadamy w domu, wytwarzają jony dodatnie, które skutkują zmęczeniem, bólem głowy i pogorszeniem samopoczucia.
Pozytywnie na organizm człowieka oddziałują jony ujemne, które powstają m.in. podczas wyładowań atmosferycznych. Jednym ze skutecznych sposobów na jonizację powietrza są lampy z bryły solnej. Nieco droższym rozwiązaniem są profesjonalne urządzenia, wykorzystujące ostro zakończone igły, które połączone są do generatora wysokiego napięcia.
Zobacz także
Rośliny doniczkowe
Skutecznym sposobem na oczyszczenie domu z toksyn są rośliny doniczkowe, które mogą znacząco poprawić jakość powietrza w domu. Wśród roślin o właściwościach oczyszczających można wymienić:
- Skrzydłokwiat, skutecznie oczyszczający powietrze z benzenu i acetonu — substancji chemicznych, które zawarte są w woskach do drewna, lakierach, farbach, środkach czystości, zmywaczach do lakierów i urządzeniach elektronicznych (jeśli mamy w domu zwierzęta, to lepiej zrezygnować z tej rośliny doniczkowej, ponieważ jest ona toksyczna).
- Rapis wyniosły, oczyszczający powietrze z amoniaku — substancji chemicznej, którą można znaleźć w różnego typu detergentach, barwnikach i tekstyliach. Przy tym należy pamiętać o tym, że rapis jest rośliną wymagającą dużo miejsca.
- Bluszcz pospolity absorbujący formaldehyd, który uznawany jest za jedną z powszechnych substancji chemicznych. Występuje on m.in. w spalinach samochodowych.
Zobacz także
Naturalne zapachy
Dobra jakość powietrza nieodłącznie kojarzy się nam ze świeżym zapachem. Jednakże zamiast popularnych świeczek zapachowych warto postawić na świece z naturalnego wosku, które, chociaż są nieco droższe, to jednak znacznie lepiej oddziałują na jakość powietrza. Dobrym rozwiązaniem są także świece z naturalnego wosku i naturalne olejki aromaterapeutyczne.