Trwa ładowanie...
d1jlwma
d1jlwma

Od nadmiaru światła można utyć

Spanie w zbyt intensywnie oświetlonym pomieszczeniu wydaje się mieć związek z przybieraniem na wadze - informuje „American Journal of Epidemiology”.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1jlwma

Spanie w zbyt intensywnie oświetlonym pomieszczeniu wydaje się mieć związek z przybieraniem na wadze - informuje „American Journal of Epidemiology”.

Zespół prof. Anthony’ego Swerdlowa z Institute of Cancer Research w Londynie przeanalizował dane dotyczące 113 tys. kobiet. Poproszono je, aby opisały oświetlenie własnej sypialni w nocy. Cztery stopnie skali to: światło wystarczające do czytania; światło, przy którym nie można czytać, choć widać cały pokój; światło, przy którym widać własną rękę tylko, gdy jest tuż przed twarzą; oraz całkowita ciemność (lub spanie w zakrywającej oczy maseczce).

Jak się okazało, światło o natężeniu wystarczającym, by widzieć wnętrze sypialni, choć nie dość silne, by przy nim czytać, miało związek z większym obwodem w talii, wyższym indeksem masy ciała (BMI) oraz WHR (ang. waist-hip ratio) – współczynnikiem powstałym przez podzielenie obwodu talii przez obwód bioder.

d1jlwma

Do oświetlenia sypialni przyczyniają się – oprócz lampek nocnych - między innymi oświetlenie uliczne, świecące budziki oraz urządzenia elektroniczne w trybie czuwania (chociażby telewizory).

Możliwe, że obecne w nocy światło ogranicza wydzielanie hormonu snu – melatoniny, zaburzając działanie naturalnego zegara biologicznego, który powstał w czasach, gdy ludzie byli aktywni w dzień, a spali nocą. Światło wpływa na nastrój, siłę fizyczną, a nawet trawienie.

Naukowcy zastrzegają jednak, że nie ma dostatecznych dowodów, aby zalecać wszystkim kupowanie grubszych zasłon czy wyłączanie światła, (choć to nie zaszkodzi). Potrzebne są dalsze badania.(PAP)

pmw/ krf/

POLECAMY:

* Jak metabolizm zmienia się z wiekiem*

* Urozmaicona dieta może zubożyć florę bakteryjną*

* Raport: co trzecia osoba jest otyła*

* Elastyczna, prosta i skuteczna dieta z metodą IGpro*

d1jlwma

Podziel się opinią

Share

d1jlwma

d1jlwma