Blisko ludziOdchudzanie lekiem na cukrzycę. Niebezpieczna moda fit

Odchudzanie lekiem na cukrzycę. Niebezpieczna moda fit

„Moja znajoma ma cukrzycę i niedawno lekarz przepisał jej właśnie ten lek. W ciągu dwóch miesięcy schudła 10 kg. Zastanawiam się, co mogę symulować, żeby dostać receptę” – podobnych wpisów na kobiecych forach internetowych jest mnóstwo. Polki, które chcą się odchudzić, sięgają po lek przeznaczony dla cukrzyków. - To niebezpieczne - ostrzegają lekarze i farmaceuci.

Odchudzanie lekiem na cukrzycę. Niebezpieczna moda fit
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Ingrid Hintz-Nowosad

23.01.2017 | aktual.: 23.01.2017 16:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chodzi o preparaty zawierające metforminę. Substancję nazywaną pożeraczem glukozy. Obniża poziom cukru we krwi, stabilizuje poziom insuliny i zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Z uwagi na tę ostatnią właściwość jest popularna wśród kobiet.
- Schudłam 10 kg w ciągu miesiąca. Przy braniu tych tabletek nie zaobserwowałam żadnych skutków ubocznych – zachwala jedna z internautek. - W ciągu 5 miesięcy zgubiłam 11 kg, więc jeśli chodzi o spadek wagi bardzo mi pomogły – to z kolei wpis użytkowniczki forum Kafeteria.pl. - Ja w ciągu 6 miesięcy przyjmowania schudłam 11,5 kg – entuzjastycznych wpisów o cudownych właściwościach metforminy w sieci nie brakuje.

W Polsce metformina jest tylko na receptę. Jest obecna w kilku preparatach, zarejestrowanych dla pacjentów ze stanem przedcukrzycowym, cukrzycowym, insulinoopornością. Przepisuje się go także kobietom, które mają problemy z funkcjonowaniem jajników, np. na nieregularne miesiączki, kłopoty z zajściem w ciążę.

Substancja ta jest znana od lat 50. XX wieku. - Metformina jest stosowana w leczeniu otyłości Jest lekiem wywierającym szerokie działania metaboliczne. Preparat ten zwiększa wrażliwość na insulinę, zmniejsza wytwarzanie glukozy w wątrobie oraz zmniejsza wchłanianie glukozy w jelitach. Z tego powodu jest podstawowym lekiem w cukrzycy typu drugiego u pacjentów z otyłością – wyjaśnia lekarz Paweł Baljon na łamach portalu abczdrowie.pl. - Przy czym trzeba uwzględnić wszystkie przeciwwskazania. Bez wskazania medycznego lekarz nie powinien przepisywać tego leku. - Zwiększa insulinowrażliwość, co z pewnością ułatwia spadek masy ciała. Jednak spektakularnych wyników nie należy oczekiwać – dodaje Wojciech Wilczek, dietetyk, ekspert portalu abczdrowie.pl.

Wśród objawów niepożądanych, jakie może wywołać ten lek wymienia się: nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunkę kwasicę mleczanową, a nawet - w skrajnych przypadkach śpiączkę. I to też zauważają internautki szukające na forach informacji o metodach na szybkie odchudzanie. Piszą o złym samopoczuciu, biegunkach, wymiotach, ospałości. zawrotach głowy. - Dziewczyny zacznijcie ćwiczyć, przestańcie wierzyć w te cudowne tabletki – apeluje jedna z forumowiczek Kafeteria.pl. - Wystarczy ograniczyć jedzenie, pojeździć na rowerze, pójść na basen. Jeśli wstydzicie się iść na siłownię to zawsze można potrenować w domu.
- Wiele osób nie konsultując swojej decyzji z osobą kompetentną decyduje się na zastosowanie leków czy suplementów diety. Całą odpowiedzialność za zrzucenie balastu kilogramów przenosimy na działanie “wspomagaczy”. Nie rewidujemy natomiast naszych nawyków żywieniowych oraz poziomu aktywności fizycznej. Zastosowanie suplementu diety ma działanie, jeśli stosujemy go łącznie z dietą oraz aktywnością fizyczną, natomiast często ponawianie takiej „kuracji” bez zmian w stylu życia przynosi coraz to mniejsze efekty w odchudzaniu. ― mówi Marzena Grząbkowiak, dietetyk z Profidiet i Centrum Edukacji Diabetologicznej we Wrocławiu.
Czego nie wiedzą odchudzające się kobiety?

Farmaceuci przyznają, że kobiety pytają, czy można bez recepty można kupić leki z metforminą. – Inne przychodzą z receptą, ale nawet nie udają, że nie są chore na cukrzycę. Wprost opowiadają, że to na odchudzanie. My nie możemy kwestionować recept – mówi anonimowo jedna z gdańskich farmaceutek. - Wiem, że łykają go na przykład na noc w najwyższej dawce - przyznaje z kolei w rozmowie z "Nową Trybuną Opolską" farmaceutka z Opola. - Zażywanie takiego preparatu na własną rękę jest co najmniej niefrasobliwe. Zwłaszcza, że odchudzają się szczupłe kobiety. To szkodzenie własnemu organizmowi. Do czego może prowadzić? Nawet do śpiączki.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (64)