UrodaOdmładzanie przez złuszczanie

Odmładzanie przez złuszczanie

Odmładzanie przez złuszczanie
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
26.08.2010 13:57, aktualizacja: 27.08.2010 12:41

Czy pomimo codziennej pielęgnacji Twoja twarz przegrywa walkę z czasem, a Ty odnosisz wrażenie, że kosmetyki, których używasz są niewystarczające? Jeżeli zmarszczki się pogłębiają, a kremy sobie z nimi nie radzą, czas zdecydować się na bardziej radykalny krok, jakim są zabiegi złuszczające. Profesjonalne zabiegi wykonywane przez doświadczone kosmetyczki i dermatologów są kluczem do uzyskania młodego wyglądu.

Czy pomimo codziennej pielęgnacji Twoja twarz przegrywa walkę z czasem, a Ty odnosisz wrażenie, że kosmetyki, których używasz są niewystarczające? Jeżeli zmarszczki się pogłębiają, a kremy sobie z nimi nie radzą, czas zdecydować się na bardziej radykalny krok, jakim są zabiegi złuszczające. Profesjonalne zabiegi wykonywane przez doświadczone kosmetyczki i dermatologów są kluczem do uzyskania młodego wyglądu.

Wraz z wiekiem oprócz zmarszczek pojawiają się zmiany skóry, których rozwój nasilany jest przez działanie promieni słonecznych. W wyniku utraty wody oraz komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie m.in. kolagenu, skóra staje się cieńsza i bardziej wiotka. Zwiększa się również wytwarzanie pigmentów przez komórki, co prowadzi do powstawania różnego rodzaju przebarwień skóry - Stosowanie zabiegów złuszczających powoduje pobudzenie fibroblastów, a przez to syntezę nowych włókien kolagenowych i elastylowych w skórze właściwej - mówi kosmetolog Karolina Kokocińska, właścicielka Saloniku Kosmetycznego "Kaja" w Luboniu.

Kiedy na zabieg?

Upalne lato jak i sroga zima nie sprzyjają poddawaniu się zabiegom złuszczającym. Głównym powodem jest słońce, które wchodzi w reakcję z nieosłoniętą skórą narażając ją na powstanie przebarwień. Z kolei w okresie zimny także nie są wskazane niektóre zabiegi, a to ze względu na minusowe temperatury. Najbardziej optymalne są okresy przejściowe, a więc zbliżająca się jesień i wczesna wiosna.

Najpopularniejsze zabiegi złuszczające

Mikrodermabrazja

Zabieg polegający na kontrolowanym mechanicznym ścieraniu warstw skóry za pomocą głowicy wykonanej z kryształków tlenków glinu. W wyniku tego procesu następuje „zasysanie” zanieczyszczeń znajdujących się w gruczołach łojowych. Celem mikrodermabrazji jest złuszczenie warstwy rogowej naskórka, wygładzenie powierzchniowych zmarszczek, spłycenie zaskórników, odświeżenie i rozjaśnienie przebarwień.

Eksfoliacja kwasami AHA

- Kwasy owocowe umożliwiają przełamanie bariery skóry poprzez usunięcie najwyższych warstw obumarłych komórek naskórka. Następuje możliwość lepszego przenikania składników aktywnych w głębsze warstwy skóry, a nowo wytworzone komórki pojawiają się szybciej na powierzchni, skóra zyskuje młodszy i bardziej atrakcyjny wygląd. Ponadto oczyszczeniu ulegają zatkane pory, co ma szczególnie znaczenie przy skórze trądzikowej - tłumaczy Karolina Kokocińska, kosmetolog.

POLECAMY: * Aleja Projektantów - MMC Studio Design* Eksfoliacja kwasami AHA jest zabiegiem mającym szerokie zastosowanie w kosmetologii, który znalazł zastosowanie m.in. w leczeniu niektórych chorób skóry (np. zaburzenia rogowacenia, przebarwienia pozapalne i posłoneczne, suchość skóry, trądzik pospolity, powierzchowne zmarszczki). Zabieg ten wykorzystuje alfa-hydroksykwasy, z których najbardziej popularny jest kwas glikolowy, stosowany w stężeniach od 5% do 70%. Preparaty, które zawierają niskie stężenie kwasu glikolowego można bezpiecznie stosować w domu, natomiast kosmetyki z wyższym stężeniem od 20%-70% mogą stosować osoby, które zostały w tym kierunku przeszkolone.

- Zabieg polega na nałożeniu na oczyszczoną skórę cienkiej warstwy preparatu zawierającego kwas glikolowy (AHA). W początkowych zabiegach stosuje się preparaty z niższym stężeniem np. 25 %, w późniejszych stężenie dochodzi do 50%, w zależności od efektu, jakiego oczekuje klientka, a także od problemu, z jakim się skierowała. Zabieg wywołuje zaczerwienienie naskórka, niejednokrotnie delikatne pieczenie i mrowienie skóry – jest to jak najbardziej normalne odczucie. Po tym czasie kosmetyczka neutralizuje zaczerwienioną skórę, blokując w ten sam sposób działanie preparatu - dodaje kosmetolog Karolina Kokocińska, właścicielka Saloniku Kosmetycznego "Kaja" w Luboniu.

Kwas glikolowy po wniknięciu w głąb skóry, stymuluje fibroblasty zwiększając syntezę kolagenu i elastyny. Po zastosowaniu kwasu glikolowego można zaobserwować zmiękczenie i wygładzenie skóry, poprawę jej barwy, przyspieszenie odnowy naskórka, rozjaśnienie plam pigmentacyjnych i przebarwień, nawilżenie, spłycenie nierówności, bruzd i redukcję zmarszczek.

Peeling migdałowy

Zabiegiem z wykorzystaniem kwasu migdałowego, który daje efekt widocznej poprawy płytkich zmarszczek, rozjaśnia nieregularne przebarwienia powierzchowne oraz pozapalne. Kwas migdałowy posiada także właściwości bakteriobójcze, stąd możliwa jest poprawa stanu skóry z trądzikiem pospolitym z obecnością zaskórników i krost zapalnych. Zaletą peelingów z kwasem migdałowym jest znikome ryzyko powstawania pozapalnych przebarwień oraz możliwość wykonywania zabiegów przez cały rok.

Peeling ziołowy

Peelingi ziołowe mogą przeprowadzać kosmetyczki po uprzednim przeszkoleniu. Zabieg polega na wmasowaniu w skórę odpowiednio skomponowanej mieszanki ziołowej. W trakcie tego zabiegu występuje lekkie pieczenie i zaczerwienie naskórka, a w ciągu kilku dni po zabiegu skóra może być zaczerwieniona. W przeciągu tygodnia od przeprowadzenia zabiegu skóra zaczyna się łuszczyć i schodzić płatowo. W żadnym wypadku nie można samemu odrywać złuszczającego się naskórka. Zabieg ten stosowany jest do usuwania blizn, przebarwień oraz w celu odmłodzenia skóry.

POLECAMY: * Aleja Projektantów - MMC Studio Design *Peelingi mechaniczne sposobem na młody wygląd

Do peelingów mechanicznych zaliczamy: brushing, scrub, dermabrazję i wspomnianą powyżej mikrodermabrazję.

Brushing

Zabieg wykonywany przy pomocy specjalnej aparatury, która posiada szczoteczki przystosowane do usuwania martwego naskórka.

Scrub

Substancja ścierająca w postaci drobnoziarnistego proszku (np. rozdrobnione łupiny orzechów, pestek brzoskwiń, migdałów, drobiny suszonych korzeni roślinnych) zmieszana z kremem, której zadaniem jest złuszczenie naskórka. Krem ułatwia rozprowadzenie skrubu po skórze. Ponadto do preparatu peelingującego są dodawane substancje takie, jak: alantoina - o działaniu łagodzącym, pochodne siarki - do peelingu przeznaczonego do cery tłustej i łojotokowej, miód, żeń-szeń i substancje rozgrzewające. - W gabinecie kosmetycznym peeling- scrub stosuje się, jako zabieg wstępny przed każdym rodzajem działań pielęgnacyjnych zarówno na twarzy, jak i na całym ciele. Skóra do odświeżenia za pomocą scrubu powinna być czysta i wilgotna. Pokrywa się ją cienką warstwą preparatu i ruchami kolistymi wykonuje lekki masaż opuszkami palców (w przypadku zabiegu na całym ciele - całymi dłońmi) - tłumaczy Karolina Kokocińska, kosmetolog.

Dermabrazja

Zabieg ten może przeprowadzić wyłącznie lekarz. Rozpoczyna się od ręcznego złuszczania skóry za pomocą drobnoziarnistego papieru chirurgicznego lub też złuszczania mechanicznego za pomocą urządzenia podobnego do mechanicznej polerki do paznokci. Lekarz złuszcza skórę równomiernie do tej samej warstwy na całej powierzchni. Niektóre blizny i zmarszczki znikają już po pierwszym zabiegu, inne jednak wymagają poddania się całej serii zabiegów. Dzięki dermabrazji usuwa się blizny potrądzikowe, przebarwienia, zmarszczki (takie jak zmarszczki wokół ust, zwane również zmarszczkami palaczy), a także tatuaże.

Przeciwwskazania do zabiegów złuszczających

- ekspozycja skóry na działanie promieni słonecznych,
- alergie skórne,
- aktywna opryszczka,
- skłonność do powstawania bliznowców,
- stan po zabiegu chirurgicznym w obrębie twarzy (do 2 miesięcy),
- ciąża, karmienie piersią,
- liczne znamiona melanocytowe,
- liczne rozszerzone naczynia krwionośne,
- stan po krioterapii (do 6 miesięcy),
- choroby autoimmunologiczne (kolagenozy, pęcherzyce),
- skóra podrażniona, uszkodzona (nadżerki, przeczosy, otarcia),
- ciężkie postacie trądziku (liczne krosty, torbiele ropne),
- doustna terapia pochodnymi wit. A (Roaccutane) - wymagana, co najmniej półroczna przerwa.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także