Nie chciała współżyć z mężem. Jest decyzja po 12 latach

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł na korzyść Francuzki, która odmówiła mężowi współżycia. Wcześniej francuskie sądy uznały, że to ona jest winna rozpadu małżeństwa. Wyrok zapadł po 12 latach batalii sądowej.

Odmówiła mężowi współżycia
Odmówiła mężowi współżycia
Źródło zdjęć: © East News

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) w Strasburgu wydał wyrok w sprawie 69-letniej Francuzki, która odmówiła mężowi współżycia. Trybunał uznał, że doszło do naruszenia jej prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, co jest sprzeczne z Europejską Konwencją Praw Człowieka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Misiek Koterski i Marcela mówią o udziale w „GLG”. Zwracali się do Boga w trudnych momentach podczas programu?

Wyrok w sprawie kobiety, która odmówiła mężowi współżycia

Europejski Trybunał Praw Człowieka jednogłośnie orzekł, że francuskie sądy niesłusznie uznały kobietę za winną rozpadu małżeństwa z powodu odmowy współżycia. Kobieta, która mieszka w Le Chesnay pod Paryżem, nie kwestionowała samego rozwodu, lecz podstawy, na jakich został on przyznany. Trybunał podkreślił, że koncepcja "obowiązków małżeńskich" musi uwzględniać zgodę jako podstawę współżycia.

Krok w kierunku ochrony wolności seksualnej

Francuzka i jej mąż pobrali się w 1984 roku. Mają czworo dzieci. Relacja między nimi pogorszyła się po narodzinach pierwszego z nich. W 2002 roku mąż kobiety zaczął się nad nią znęcać. W wyniku tego dwa lata później żona przestała z nim współżyć. W 2012 roku ostatecznie złożyła pozew o rozwód, który został przyznany na jej niekorzyść.

Sprawa Francuzki była wspierana przez Fondation des Femmes i Collectif féministe contre le viol. Organizacje te podkreślały, że małżeństwo nie może być traktowane jako forma niewolnictwa seksualnego. Wskazywały na archaiczne podejście francuskich sądów do kwestii "obowiązków małżeńskich".

Wyrok ETPC może odmienić podejście sądów we Francji do kwestii małżeńskich obowiązków. Organizacje walczące o prawa kobiet podkreślają, że decyzja ETPC jest krokiem w kierunku ochrony wolności seksualnej oraz autonomii cielesnej kobiet. Wyrok Trybunału może też wpłynąć na postrzeganie gwałtu małżeńskiego jako przestępstwa.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (103)