Trwa ładowanie...

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. O czym warto pamiętać?

Co roku 23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. To wyjątkowa okazja do tego, aby poruszyć wciąż aktualny problem tej podstępnej choroby. Depresja dla wielu pozostaje tematem wstydliwym, a jeszcze inni nie potrafią zrozumieć osób na nią cierpiących.
Share
Osoby cierpiące na depresję często zmagają się z niezrozumieniem.
Osoby cierpiące na depresję często zmagają się z niezrozumieniem.Źródło: 123RF
d2argy9

Już od 2001 roku zgodnie z decyzją ówczesnego ministra zdrowia 23 lutego został określony mianem Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją. Z kolei od 2002 roku Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji organizuje corocznie różnego rodzaju inicjatywy.

Czym jest depresja?

Ogólnie ujmując, depresja jest bardzo podstępną i niszczącą chorobą związaną bezpośrednio z zaburzeniami nastroju. Choć staje się ona powszechna, niestety osoby cierpiące wciąż są stygmatyzowane, przez co zostają ze swoim problemem sami. Depresja jest uleczalna, ale należy pamiętać, że w każdej chwili może powrócić.

d2argy9

Według danych zawartych na stronie GOV, depresja dotyka 5% populacji, natomiast w samej tylko Europie choruje na nią blisko 27% osób. Zdecydowanie częściej pojawia się u kobiet, niż u mężczyzn. Dzień Walki z Depresją służy właśnie temu, aby zachęcać do leczenia, a także zwracać uwagę innych na problem.

Sprawdź: Karolina Piechota o depresji. Aktorka zdecydowała się na mocne przesłanie 

Jak objawia się depresja?

Oczywiście depresja nie objawia się wyłącznie poprzez zmiany nastroju. Często dołączają także objawy cielesne. Z powodu depresji chorzy przestają interesować się swoimi codziennymi obowiązkami, a podstawowe czynności (np. wstanie z łóżka) okazują się ponad ich siły.

d2argy9

Główne objawy depresji:

 • obniżony nastrój;
 • anhedonia (niezdolność do odczuwania przyjemności);
 • niska samoocena;
 • brak poczucia sensu;
 • trudność w koncentracji;
 • kłopoty z podejmowaniem decyzji;
 • mniejsza aktywność;
 • poczucie winy;
 • zaburzenia snu;
 • zaburzenia apetytu;
 • bóle i zawroty głowy;
 • myśli o śmierci i samobójstwie.

Przeczytaj: Ciała Lityńskiego wciąż nie odnaleziono. Żona: "Zastanawiam się nad sprzętem, którego użyła Rodzina Staraków" 

Jakie są przyczyny depresji?

Trudno znaleźć odpowiedź na pytanie o przyczynę depresji. Choroba wynika najczęściej z połączenia różnych czynników biologicznych, genetycznych, psychologicznych i społecznych. Depresję można leczyć! Dlatego ważna jest edukacja zarówno pacjenta, jak i ludzi wokół. Często spotykaną metodą psychoterapii jest terapia poznawczo-behawioralna, skupiająca się na analizowaniu problemów oraz wykształcaniu pozytywnych reakcji.

d2argy9

Zobacz też: Stara się o dziecko, więc odmówiła przyjęcia szczepionki na COVID. Tak zareagował jej szef 

Prof. Szuster-Ciesielska: mutacja brytyjska zdominuje także Polskę

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2argy9

Podziel się opinią

Share
d2argy9
d2argy9