Ogrzewanie podłogowe gazowe: wady i zalety

Ogrzewanie podłogowe gazowe: wady i zalety
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Agnieszka Krasa

21.01.2019 13:58, aktual.: 29.01.2019 15:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ogrzewanie podłogowe gazowe rzadko stosowane jest jako wyłączna metoda ogrzewania pomieszczeń w domu, czyli jako ogrzewanie zasadnicze. Niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe gwarantuje ciepłą podłogę, która oddaje temperaturę do otoczenia.

Ogrzewanie podłogowe to coraz częściej spotykane rozwiązanie w mieszkaniach oraz domach, do którego nikogo nie trzeba przekonywać. Wspomnijmy jedynie o tym, że pionowy rozkład temperatury w pokojach związany jest bezpośrednio ze znacznie niższymi kosztami podczas użytkowania tego rodzaju instalacji. Do jej stosowania przyciągają również w zasadzie niewidoczne poszczególne elementy grzewcze oraz podniesienie komfortu życia mieszkańców.

Ogrzewanie podłogowe gazowe – zalety

Deweloperzy XXI w. chętnie instalują ogrzewanie podłogowe. Gazowe to tylko jedna z możliwości. Przyjrzyjmy się, dlaczego warto.

 • Ogrzewanie podłogowe gazowe może wykorzystywać jako źródło ciepła chociażby kocioł gazowy kondensacyjny. Zapewnia to spore oszczędności i zejście w dół z temperaturą zasilania.
 • Ogrzewanie podłogowe gazowe sprawdzi się zarówno przy położonych w domu czy w mieszkaniu parkietach i panelach, jak i przy płytkach kamiennych, ceramicznych, gresowych w łazience, kuchni, przedpokoju.
 • Dolne części pomieszczeń będą dobrze dogrzane – ciepło rozchodzi się od samej podłogi w kierunku sufitu, a nie jak np. w przypadku kaloryferów od wysokości pasa w górę.
 • Posiadanie ogrzewania podłogowego gazowego sprawia, że po mopowaniu powierzchni płaskich wyschną one zdecydowanie szybciej.
 • Przykręcenie pokrętła o 1-2 st. C może dać użytkownikom ogrzewania podłogowego oszczędności rzędu do 10 proc., co zobaczymy na wysokości rachunków. Odczuwalna zmiana temperatury powietrza w pomieszczeniach nie będzie radykalna.
 • Brak wystających elementów grzewczych zwiększa możliwości dowolnego wystroju wnętrz w naszym mieszkaniu czy domu, nie jesteśmy już ograniczeni obecnością kaloryferów czy wielkich pieców kaflowych.
 • Nawet jeśli ogrzewanie podłogowe gazowe jest zainstalowane jako ogrzewanie uzupełniające (mamy także grzejnik) , powinno nam wystarczyć jako jedyne źródło ciepła.
 • Paliwa gazowe emitują zdecydowanie mniej zanieczyszczeń niż w przypadku spalania paliw stałych. W czasach podwyższonej świadomości ekologicznej oraz wszechobecnego smogu to niezwykle istotna zaleta ogrzewania podłogowego gazowego.

Ogrzewanie podłogowe gazowe – wady

Ogrzewanie podłogowe gazowe ma jednak również kilka słabych stron. Przedstawiamy je poniżej.

 • Koszty zainstalowania ogrzewania podłogowego gazowego są stosunkowo wysokie.
 • Instalację ogrzewania podłogowego w zasadzie każdego rodzaju warto zaplanować już na najwcześniejszych etapach powstawania budynku czy domu celem jak największych oszczędności i dobrej organizacji przestrzeni.
 • Ciężko ogrzać w ten sposób stare, masywne budynki, dodatkowo z nie najlepszą izolacją termiczną. Podłogówka sprawdzi się najlepiej w nowoczesnym budownictwie, niekoniecznie szalenie innowacyjnym.
 • Materiały zastosowane do wykończenia podłogi mają swoje ograniczenia. Zawsze trzeba wcześniej sprawdzić, czy faktycznie to, co obiecuje producent, zgodne jest z rzeczywistymi możliwościami ogrzewania podłogowego gazowego. Negatywne skutki niedopasowania rodzaju drewna do specyficznego systemu grzewczego to przede wszystkim niewystarczająca temperatura podłogi, zdecydowanie wyższa wysokość rachunków czy też odkształcenie, a nawet zniszczenie podłogi pod wpływem zbyt wysokiej temperatury.

Aby dom czy mieszkanie było możliwie jak najtańsze w eksploatacji, należy sumiennie przyjrzeć się kosztom ogrzewania, gdyż w naszej strefie klimatycznej będzie ono używane przez co najmniej pół roku. Efektywna instalacja grzewcza ucieszy każdego domownika.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także