Trwa ładowanie...

Ogrzewanie podłogowe gazowe: wady i zalety

Ogrzewanie podłogowe gazowe rzadko stosowane jest jako wyłączna metoda ogrzewania pomieszczeń w domu, czyli jako ogrzewanie zasadnicze. Niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe gwarantuje ciepłą podłogę, która oddaje temperaturę do otoczenia.
Share
Ogrzewanie podłogowe gazowe ma całe mnóstwo zalet
Ogrzewanie podłogowe gazowe ma całe mnóstwo zaletŹródło: Shutterstock.com
d3sgs6n

Ogrzewanie podłogowe to coraz częściej spotykane rozwiązanie w mieszkaniach oraz domach, do którego nikogo nie trzeba przekonywać. Wspomnijmy jedynie o tym, że pionowy rozkład temperatury w pokojach związany jest bezpośrednio ze znacznie niższymi kosztami podczas użytkowania tego rodzaju instalacji. Do jej stosowania przyciągają również w zasadzie niewidoczne poszczególne elementy grzewcze oraz podniesienie komfortu życia mieszkańców.

Ogrzewanie podłogowe gazowe – zalety

Deweloperzy XXI w. chętnie instalują ogrzewanie podłogowe. Gazowe to tylko jedna z możliwości. Przyjrzyjmy się, dlaczego warto.

 • Ogrzewanie podłogowe gazowe może wykorzystywać jako źródło ciepła chociażby kocioł gazowy kondensacyjny. Zapewnia to spore oszczędności i zejście w dół z temperaturą zasilania.
 • Ogrzewanie podłogowe gazowe sprawdzi się zarówno przy położonych w domu czy w mieszkaniu parkietach i panelach, jak i przy płytkach kamiennych, ceramicznych, gresowych w łazience, kuchni, przedpokoju.
 • Dolne części pomieszczeń będą dobrze dogrzane – ciepło rozchodzi się od samej podłogi w kierunku sufitu, a nie jak np. w przypadku kaloryferów od wysokości pasa w górę.
 • Posiadanie ogrzewania podłogowego gazowego sprawia, że po mopowaniu powierzchni płaskich wyschną one zdecydowanie szybciej.
 • Przykręcenie pokrętła o 1-2 st. C może dać użytkownikom ogrzewania podłogowego oszczędności rzędu do 10 proc., co zobaczymy na wysokości rachunków. Odczuwalna zmiana temperatury powietrza w pomieszczeniach nie będzie radykalna.
 • Brak wystających elementów grzewczych zwiększa możliwości dowolnego wystroju wnętrz w naszym mieszkaniu czy domu, nie jesteśmy już ograniczeni obecnością kaloryferów czy wielkich pieców kaflowych.
 • Nawet jeśli ogrzewanie podłogowe gazowe jest zainstalowane jako ogrzewanie uzupełniające (mamy także grzejnik), powinno nam wystarczyć jako jedyne źródło ciepła.
 • Paliwa gazowe emitują zdecydowanie mniej zanieczyszczeń niż w przypadku spalania paliw stałych. W czasach podwyższonej świadomości ekologicznej oraz wszechobecnego smogu to niezwykle istotna zaleta ogrzewania podłogowego gazowego.
d3sgs6n

Ogrzewanie podłogowe gazowe – wady

Ogrzewanie podłogowe gazowe ma jednak również kilka słabych stron. Przedstawiamy je poniżej.

 • Koszty zainstalowania ogrzewania podłogowego gazowego są stosunkowo wysokie.
 • Instalację ogrzewania podłogowego w zasadzie każdego rodzaju warto zaplanować już na najwcześniejszych etapach powstawania budynku czy domu celem jak największych oszczędności i dobrej organizacji przestrzeni.
 • Ciężko ogrzać w ten sposób stare, masywne budynki, dodatkowo z nie najlepszą izolacją termiczną. Podłogówka sprawdzi się najlepiej w nowoczesnym budownictwie, niekoniecznie szalenie innowacyjnym.
 • Materiały zastosowane do wykończenia podłogi mają swoje ograniczenia. Zawsze trzeba wcześniej sprawdzić, czy faktycznie to, co obiecuje producent, zgodne jest z rzeczywistymi możliwościami ogrzewania podłogowego gazowego. Negatywne skutki niedopasowania rodzaju drewna do specyficznego systemu grzewczego to przede wszystkim niewystarczająca temperatura podłogi, zdecydowanie wyższa wysokość rachunków czy też odkształcenie, a nawet zniszczenie podłogi pod wpływem zbyt wysokiej temperatury.

Aby dom czy mieszkanie było możliwie jak najtańsze w eksploatacji, należy sumiennie przyjrzeć się kosztom ogrzewania, gdyż w naszej strefie klimatycznej będzie ono używane przez co najmniej pół roku. Efektywna instalacja grzewcza ucieszy każdego domownika.

d3sgs6n

Podziel się opinią

Share
d3sgs6n
d3sgs6n