Ogrzewanie podłogowe gazowe: wady i zalety
Ogrzewanie podłogowe gazowe rzadko stosowane jest jako wyłączna metoda ogrzewania pomieszczeń w domu, czyli jako ogrzewanie zasadnicze. Niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe gwarantuje ciepłą podłogę, która oddaje temperaturę do otoczenia.
21.01.2019 | aktual.: 29.01.2019 15:55
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ogrzewanie podłogowe to coraz częściej spotykane rozwiązanie w mieszkaniach oraz domach, do którego nikogo nie trzeba przekonywać. Wspomnijmy jedynie o tym, że pionowy rozkład temperatury w pokojach związany jest bezpośrednio ze znacznie niższymi kosztami podczas użytkowania tego rodzaju instalacji. Do jej stosowania przyciągają również w zasadzie niewidoczne poszczególne elementy grzewcze oraz podniesienie komfortu życia mieszkańców.
Ogrzewanie podłogowe gazowe – zalety
Deweloperzy XXI w. chętnie instalują ogrzewanie podłogowe. Gazowe to tylko jedna z możliwości. Przyjrzyjmy się, dlaczego warto.
- Ogrzewanie podłogowe gazowe może wykorzystywać jako źródło ciepła chociażby kocioł gazowy kondensacyjny. Zapewnia to spore oszczędności i zejście w dół z temperaturą zasilania.
- Ogrzewanie podłogowe gazowe sprawdzi się zarówno przy położonych w domu czy w mieszkaniu parkietach i panelach, jak i przy płytkach kamiennych, ceramicznych, gresowych w łazience, kuchni, przedpokoju.
- Dolne części pomieszczeń będą dobrze dogrzane – ciepło rozchodzi się od samej podłogi w kierunku sufitu, a nie jak np. w przypadku kaloryferów od wysokości pasa w górę.
- Posiadanie ogrzewania podłogowego gazowego sprawia, że po mopowaniu powierzchni płaskich wyschną one zdecydowanie szybciej.
- Przykręcenie pokrętła o 1-2 st. C może dać użytkownikom ogrzewania podłogowego oszczędności rzędu do 10 proc., co zobaczymy na wysokości rachunków. Odczuwalna zmiana temperatury powietrza w pomieszczeniach nie będzie radykalna.
- Brak wystających elementów grzewczych zwiększa możliwości dowolnego wystroju wnętrz w naszym mieszkaniu czy domu, nie jesteśmy już ograniczeni obecnością kaloryferów czy wielkich pieców kaflowych.
- Nawet jeśli ogrzewanie podłogowe gazowe jest zainstalowane jako ogrzewanie uzupełniające (mamy także grzejnik) , powinno nam wystarczyć jako jedyne źródło ciepła.
- Paliwa gazowe emitują zdecydowanie mniej zanieczyszczeń niż w przypadku spalania paliw stałych. W czasach podwyższonej świadomości ekologicznej oraz wszechobecnego smogu to niezwykle istotna zaleta ogrzewania podłogowego gazowego.
Ogrzewanie podłogowe gazowe – wady
Ogrzewanie podłogowe gazowe ma jednak również kilka słabych stron. Przedstawiamy je poniżej.
- Koszty zainstalowania ogrzewania podłogowego gazowego są stosunkowo wysokie.
- Instalację ogrzewania podłogowego w zasadzie każdego rodzaju warto zaplanować już na najwcześniejszych etapach powstawania budynku czy domu celem jak największych oszczędności i dobrej organizacji przestrzeni.
- Ciężko ogrzać w ten sposób stare, masywne budynki, dodatkowo z nie najlepszą izolacją termiczną. Podłogówka sprawdzi się najlepiej w nowoczesnym budownictwie, niekoniecznie szalenie innowacyjnym.
- Materiały zastosowane do wykończenia podłogi mają swoje ograniczenia. Zawsze trzeba wcześniej sprawdzić, czy faktycznie to, co obiecuje producent, zgodne jest z rzeczywistymi możliwościami ogrzewania podłogowego gazowego. Negatywne skutki niedopasowania rodzaju drewna do specyficznego systemu grzewczego to przede wszystkim niewystarczająca temperatura podłogi, zdecydowanie wyższa wysokość rachunków czy też odkształcenie, a nawet zniszczenie podłogi pod wpływem zbyt wysokiej temperatury.
Aby dom czy mieszkanie było możliwie jak najtańsze w eksploatacji, należy sumiennie przyjrzeć się kosztom ogrzewania, gdyż w naszej strefie klimatycznej będzie ono używane przez co najmniej pół roku. Efektywna instalacja grzewcza ucieszy każdego domownika.