UrodaOlej lniany, dieta dr Budwig — sprawdź efekty stosowania

Olej lniany, dieta dr Budwig — sprawdź efekty stosowania

Olej lniany, dieta dr Budwig  — sprawdź efekty stosowania
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
19.01.2017 13:48, aktualizacja: 19.01.2017 18:11

Olej lniany otrzymywany jest poprzez tłoczenie na zimno nasion lnu. Zyskuje coraz większą popularność z uwagi na jego unikalne właściwości. W polskich domach używany jest jako codzienny suplement diety, którym zastąpiono popularny tran. Polki pokochały go jako składnik domowych kosmetyków.

Na początek pewna ciekawostka: niewiele osób wie, że olej lniany już od starożytności wykorzystywano w sztuce — służył on zabezpieczaniu powierzchni obrazów oraz rzeźb. Był powszechnie stosowany w malarstwie olejnym. Aktualnie jego użycie jest wypierane poprzez środki syntetyczne.

Aktualnie rozkwita trend na korzystanie z naturalnych kosmetyków z uwagi na sporą ilość chemii zawartej w produktach drogeryjnych. Olej lniany obok arganowego i kokosowego jest najbardziej popularnym spośród olejów upiększających. Występujące w nim kwasy tłuszczowe pomagają utrzymać optymalne nawilżenie skóry. Dzięki zawartości witaminy E olej ten działa na skórę przeciwstarzeniowo, przeciwzapalnie oraz przyspiesza gojenie ran. Jego codzienne stosowanie uelastyczni naskórek, zniweluje suchość i tendencje do łuszczenia. Kobiety powszechnie stosują go jako zamiennik dla kremów, składnik domowych maseczek upiększających oraz płyn do demakijażu. Olej lniany jest cudowną maseczką na włosy, wystarczy dokładnie wetrzeć go w pasma, a nastepnie po godzinie dokładnie spłukać.

Olej lniany - właściwości lecznicze

Olej lniany był zachwalany już przez Hipokratesa, który polecał go jako remedium na wiele dolegliwości. Dzisiejsza nauka potwierdza słuszność jego zaleceń. Zimno tłoczony i nierafinowany olej lniany jest bogactwem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 oraz omega-6, których deficyt przysparza wiele dolegliwości, a przyjmowanie hamuje rozwój chorób. Olej lniany stosuje się w przypadkach zawyżonego cholesterolu, dowiedziono, iż obniża „zły” i podnosi „dobry” cholesterol. Olej ten jest więc niezastąpiony w profilaktyce miażdżycy.

Obraz
© 123RF.COM

Kwasy wielonasycone są podstawowym budulcem błon komórkowych ciała ludzkiego oraz pomagają w syntezie substancji, które regulują ciśnienie, pracę serca oraz układu nerwowego. To nie wszystko! Przyjmując olej lniany poprawisz perystaltykę jelit. Wpłyniesz także na prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego. Suplementując olej lniany, możesz wspomóc leczenie takich dolegliwości jak stany zapalne: atopowe zapalenie skóry, zapalenie zatok, stawów itd.

Dieta dr Budwig – podstawowe informacje

Johanna Budwig — niemiecka chemik i aptekarka oraz fizyk już ponad 60 lat temu opracowała dietę, która z powodzeniem stosowana jest w leczeniu nowotworów oraz przewlekłych schorzeniach skórnych i przewodu pokarmowego. Zaleca ona eliminację wszystkich złych tłuszczów (zwierzęcych oraz utwardzonych roślinnych) oraz cukru, konserwantów i produktów wysokoprzetworzonych. Według jej zaleceń dobre tłuszcze (głównie olej lniany) powinny być spożywane razem z chudym twarogiem, jej zdaniem takie połączenie zwiększa ich przyswajalność. Pozostałe składniki diety dr Budwig to siemię lniane, sok z kiszonej kapusty, miód, warzywa oraz czerwone wino. Wszystkie produkty stosowane w diecie dr Budwig działają przeciwpasożytniczo, przeciwgrzybicznie, antyzapalnie, przeciwbólowo, detoksykacyjne i odkwaszająco.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także