Olejek gorczyczny. Radzi sobie z bakteriami opornymi na antybiotyki
Leczenie antybiotykami zakażenia układu moczowego jest w małym stopniu skuteczne, gdyż w blisko 50 procentach przypadków infekcje nawracają, a bakterie uodparniają się leki, który dodatkowo poważnie osłabiają system immunologiczny.
04.03.2015 | aktual.: 04.03.2015 11:49
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Leczenie antybiotykami zakażenia układu moczowego jest w małym stopniu skuteczne, gdyż w blisko 50 procentach przypadków infekcje nawracają, a bakterie uodparniają się leki, które dodatkowo poważnie osłabiają system immunologiczny.
Według badaczy z Uniwersytetu Medycznego w Maryland, ZUM prawie wyłącznie wywołują bakterie (najczęściej E.coli). Ich zdaniem, przy tej dolegliwości warto sięgnąć po wytwarzane przez rośliny fitoncydy, które są naturalnymi antybiotykami.
Fitoncydy mają silne działanie bakteriostatyczne i bakteriobójcze. Posiadają również właściwości grzybobójcze. Niektóre hamują rozwój wirusów. Do najwcześniej poznanych fitoncydów należą olejki gorczyczne (musztardowe). Znajdują się między innymi w gorczycy, chrzanie i nasturcji.
Tradycyjna medycyna klasztorna od wieków wykorzystywała lecznicze działanie nasturcji i chrzanu, a szczególnie zawartych w nich olejów musztardowych. Naturalnym antybiotykiem polecanym przez współczesnych badaczy jest olejek gorczyczny z wyciągów chrzanu i nasturcji.
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Maryland potwierdzili w badaniach, że połączenie ekstraktów z tych dwóch roślin z rodziny gorczycowatych zawierających olejek gorczyczny jako składnik czynny, ma właściwości przeciwbakteryjne i może być skuteczne w leczeniu infekcji dróg moczowych i górnych dróg oddechowych.
Nasturcja większa (Tropaeolum maius) jest rośliną jednoroczną. Dopiero w połowie XX w. zaczęto badać ją pod względem jej właściwości antyseptycznych. Wykryto, że spożycie już 5-10 g liści nasturcji powoduje wytwarzanie w organizmie substancji hamujących wzrost bakterii tyfusu, czerwonki, błonicy oraz niszczących drobnoustroje wywołujące zapalenie płuc. Wyciągi z nasturcji radzą sobie z bakteriami opornymi na antybiotyki i sulfonamidy.
Chrzan to roślina o właściwościach bakteriobójczych i grzybobójczych. Zwiększa odporność. We Francji, Szwajcarii czy Holandii jest oficjalnie zarejestrowanym lekiem. Chrzan pełni rolę naturalnego antybiotyku. Z powodzeniem może być wykorzystywany w walce z przeziębieniem, zapaleniem zatok, migdałków czy oskrzeli - na przemian z czosnkiem. Warto dodawać go do menu niejadków, gdyż pobudza apetyt oraz wspomaga pracę pęcherzyka żółciowego. Stosuje się go w nieżytach nosa i oskrzeli. A sokiem wyciśniętym z korzenia można nacierać miejsca dotknięte chorobą reumatyczną.
Gorczyca jest ważnym składnikiem jednego z najpopularniejszych dodatków do potraw, czyli musztardy, której aromat bez trudu rozpoznamy w oleju z nasion tej rośliny. To także skarbnica flawonoidów, charakteryzujących się silnym działaniem antyoksydacyjnym i przeciwnowotworowym, usuwających z organizmu wolne rodniki, które mogą uszkadzać tkanki i przyspieszać proces starzenia się organizmu.
Znana jest ze swojego moczopędnego działania. Dzięki śluzom, ma właściwości przeczyszczające (zaparcia), przeciwzapalne (nieżyt żołądka i jelit) i osłaniające (wrzody żołądka i dwunastnicy). Napary z niej stosowane bywają w stanach zapalnych gardła, w postaci płukanek. Olejek goryczny ma właściwości żółciopędne, pobudzające wydzielanie trzustki i żołądka. Przydaje się również w leczeniu chorób reumatycznych i przeziębień (działa antybakteryjnie) oraz nadciśnienia.
Na podstawie naturalnews.com/
((gabi)/WP Kobieta