Olejek z oregano dla dzieci i dla dorosłych - zalety stosowania
Oregano jako przyprawa jest często wykorzystywane w kuchni. Jednak coraz chętniej sięgamy po olejek z oregano, który ma prozdrowotne właściwości. Jak działa ekstrakt? Czy można go podawać dzieciom? Sprawdziliśmy składniki, które znajdują się w olejku oregano. Ponadto podajemy, jak go stosować.
01.07.2018 | aktual.: 02.08.2018 13:04
Olejek z oregano — skład
Olejek z oregano jest bogaty w dwa fenole, tymol oraz karwakrol. Oba związki chemiczne wykazują działanie przeciwgrzybiczne oraz antybakteryjne. Ponadto tymol zwalcza bakterie E. Coli, salmonelli, a także gronkowca złocistego odpowiedzialnego za wywołanie chorób układu oddechowego (np. zapalenia płuc)
.
W olejku oregano znajdziemy również flawonoidy — przeciwutlaniacze, które mają bardzo duży wpływ na pracę organizmu, w tym zapobiegają utlenianiu się witaminy C, a także mają właściwości przeciwzapalne.
Poza tym olejek z oregano jest bogaty w witaminę A, witaminę B3 (niacynę), witaminę C oraz witaminę K. Za poprawę metabolizmu odpowiadają minerały. Najwięcej w oregano znajdziemy wapnia, potasu, fosforu i magnezu.
Olejek z oregano — właściwości
Dzięki zawartym w składzie olejku z oregano fenolom organizm jest chroniony przed bakteriami i wirusami, które mogą przedostać się z nieświeżym jedzeniem. Ekstrakt z ziela oregano ma również silne działanie przeciwgrzybiczne. Chroni przed pasożytami, w tym grzybem Candida albicans, który często jest odpowiedzialny za zmiany chorobowe w obrębie układu pokarmowego.
Olejek z oregano warto pić jesienią i zimą, kiedy wzrasta możliwość zachorowania na grypę. Jest łagodny, dlatego można go podawać dzieciom. Ponadto osoby, które chciałyby schudnąć, również wspomagają się olejkiem z oregano. Z kolei przeciwutleniacze powodują, że skóra wolniej się starzeje.
Jak dawkować olejek z oregano? Dwie krople rozpuszczone w szklance wody należy pić raz dziennie. Podczas choroby dawkę można zwiększyć do 2-3 razy w ciągu dnia.
Olejek z oregano — naturalne kosmetyki z olejkiem oregano
Olejek z oregano w czystej postaci można kupić w niewielkiej (ok. 50 ml) buteleczce. W drogeriach i aptekach są również dostępne kapsułki z oregano, którymi zastępuje się ekstrakt. Olejku z oregano nie musimy jednak wyłącznie dostarczać do wnętrza organizmu.
Czysty ekstrakt warto dodać do oleju kokosowego, ponieważ ziele wzmacnia cebulki i zmniejsza występowanie łupieżu. Można zrobić również wcierkę z olejkiem oregano, która dodaje fryzurze blasku.
Olejek z oregano zmniejszy również obrzęk po ukąszeniu pszczoły czy osy.
Dbaj o urodę i oszczędzaj dzięki WP radarOkazji.
Olejek z oregano — skutki uboczne
Choć olejek z oregano wykazuje wiele prozdrowotnych właściwości, to należy uważać z jego dawkowaniem, szczególnie w przypadku najmłodszych, ponieważ olejek oregano dla dzieci w dużych ilościach może doprowadzić do osłabienia odporności.
Ponadto czystego ekstraktu nie mogą brać kobiety w ciąży oraz osoby, które przyjmują leki rozrzedzające krew. W przypadku cukrzycy również warto porozmawiać z diabetologiem, który oceni, czy wolno nam stosować olejek z oregano.