Olejowanie włosów - jaki olej do włosów wybrać?
Olejowanie włosów to łatwy i szybki sposób na odzyskanie blasku i odżywienie każdego rodzaju włosów. Olejki do włosów możesz kupić w drogerii lub zrobić je samodzielnie w domu.
21.06.2018 14:36
Korzyści z olejowania włosów
Olejowanie włosów to przede wszystkim ich odżywianie i nawilżanie. Oprócz korzyści pielęgnacyjnych, ważne są także te widoczne z zewnątrz, czyli blask i gładkość. Dodatkowo, olejowanie włosów jest szczególnie polecane dla osób z suchymi, łamliwymi włosami oraz z włosami wysokoporowatymi. Pozwala na wygładzenie ich struktury, a przez to łatwiejsze układnie i minimalizowanie puszenia się.
Jak olejować włosy?
Olejowanie włosów można wykonywać na dwa sposoby:
- Pierwszy, to nakładanie oleju na całej długości włosów.
- Drugi sposób dotyczy olejowania końcówek włosów, pomijając ich nasadę i polecany jest osobom z przetłuszczającymi się włosami.
Aby olejowanie przyniosło zamierzony efekt, stosuj 5 podstawowych zasad:
- Olejki nakładaj na czyste, rozczesane włosy.
- Po nałożeniu olejku na włosy, owiń je folią lub ciepłym ręcznikiem.
- Trzymaj olejek na włosach minimum kwadrans, ale nie dłużej niż 8 godzin.
- Pamiętaj o dokładnym umyciu włosów po zabiegu. Zaleca się dwukrotne mycie włosów po olejowaniu.
- Olejowanie włosów wykonuj raz w tygodniu, aby cieszyć się włosami odżywionymi i pełnymi blasku.
Jak dobrać olejek do rodzaju włosów?
Olejki do włosów powinny być wybierane pod kątem rodzaju naszych włosów. Inaczej wygląda olejowanie włosów kręconych, a inaczej włosów farbowanych.
Do włosów naturalnych, zdrowych, niskoporowatych sprawdzi się olejowanie olejem kokosowym lub olejem słonecznikowym. Optymalny efekt olejowania zapewni także olej lniany, rycynowy oraz masło shea. Włosy niskoporowate mają mocno przylegające do siebie łuski, przez co może wydłużyć się czas wchłaniania się olejku we włosa. W tym wypadku zaleca się pozostawienie olejku na włosach nawet na kilka godzin. Można dodatkowo nałożyć na głowę ręcznik bądź czepek, aby utrzymać odpowiednią temperaturę podczas olejowania.
Do włosów normalnych i średnioporowatycyh, warto wybrać olejek jojoba lub olej z kiełków pszenicy. Innymi olejkami do tego rodzaju włosów będzie olej rzepakowy, ryżowy oraz popularny olejek arganowy.
Włosy wysokoporowate wymagają specjalnej pielęgnacji i odpowiednich olejków. Wśród nich warto wyróżnić m.in. olej z wiesiołka, olej z orzechów włoskich, czy olej z pestek winogron. Włosy wysokoporowate mają szeroko rozłożone łuski, przez co wnikanie olejków w strukturę włosa jest znacznie szybsze. Minimalny czas olejowania włosów wysokoporowatych to 15 minut.
Olejek do włosów przetłuszczających się
Wiele kobiet zastanawia się, czy warto olejować włosy z tendencją do przetłuszczania się. Odpowiedź jest prosta: warto. Do włosów przetłuszczających się sprawdzi się olejek łopianowy. Nakładamy go na włosy czyste i suche, nigdy na przetłuszczone, w przeciwnym razie mogą zacząć wypadać. Olejowanie przetłuszczających się włosów zaczynamy od nasady, a więc od skóry głowy. W ten sposób odżywiamy nie tylko samego włosa, ale także cebulki. W efekcie, olejowanie może ograniczyć wydzielanie zbyt dużej ilości sebum. Należy jednak pamiętać o dokładnym spłukaniu olejku ciepłą wodą i umycie włosów sprawdzonym szamponem.