Blisko ludziOłena Zełenska przemówiła w Warszawie. "Dziękuję za to, co dla nas zrobiliście"

Ołena Zełenska przemówiła w Warszawie. "Dziękuję za to, co dla nas zrobiliście"

Ołena Zełenska
Ołena Zełenska
Źródło zdjęć: © East News | Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
04.10.2022 14:04, aktualizacja: 04.10.2022 14:31

Pierwsza dama Ukrainy pojawiła się na Warsaw Security Forum w Warszawie, gdzie zabrała głos. - To jest wojna przeciwko podstawowym wartościom ludzkim - mówiła nie kryjąc emocji Ołena Zełenska.

We wtorek 4 października w Warszawie odbyło się Warsaw Security Forum, którego gościnią była Ołena Zełenska. Pierwsza dama Ukrainy osobiście, choć jej obecność na Warsaw Security Forum miała być jedynie zdalna, pojawiła się w stolicy Polski, by głośno mówić o tym, jak Rosja niszczy jej ukochany kraj.

Ołena Zełenska w Warszawie

Wejściu Ołeny Zełenskiej na scenę towarzyszyły owacje na stojąco. Na początku pierwsza dama Ukrainy zwróciła się do Polek i Polaków.

- Szanowni Państwo, cieszę się, że mogę być na polskiej ziemi. Cieszę się, że osobiście mogę podziękować Polsce za wszystko, co zrobiliście od pierwszego dnia pełnowymiarowej wojny, wtargnięcia Rosji na Ukrainę. Byliście pierwsi, którzy zrozumieli, że ta wojna to nie tylko wojna przeciwko Ukrainie - powiedziała.

W wystąpieniu zaznaczyła, że to jest wojna przeciwko podstawowym ludzkim wartościom. - Takim, jak prawo do wolności, domu, kraju i języka. Wy zrozumieliście, że Ukraina broni nie tylko siebie, ale i świata, przed tym, co niesie Rosja - mówiła.

Ołena Zełenska przywołała kilka tragicznych sytuacji, które codziennie mają miejsce w jej ojczyźnie. - Kilka dni temu Rosja zabiła całą rodzinę w centrum miasta Dniepro. W tym samym momencie zginęła mama, babcia i dwójka dzieci. Następnego dnia rakieta zabiła ponad 20 osób. Rosja walczy z cywilami [...] Rosja chce nas zimą zamrozić. Koło mojego miasta rodzinnego Krzywy Róg znajduje się elektrownia. Rosjanie cały czas ją ostrzeliwują. Chcą ją zamrozić. Region zamarzł. 14 pracowników zostało ostatnio rannych - powiedziała.

Ołena Zełenska prosi o pomoc

Pierwsza Dama Ukrainy wezwała wszystkich obecnych na konferencji do jasnego sprzeciwienia się Rosji. Wyznała także, że pomoc cały czas jest potrzebna.

- Chciałabym wezwać wszystkie obecne tu osoby, żebyście nie bali się zająć takiego stanowiska jak Polska. To jest wojna przeciwko wartościom. Nie może być tak, żeby agresja stała się nowym językiem rozwiązywania problemów świata [...] Możemy wygrać tylko razem. Zróbmy to. Dla nas wszystkich - zaapelowała.

Warsaw Security Forum 2022

Warsaw Security Forum to największe wydarzenie transatlantyckie poświęcone bezpieczeństwu Europy Środkowej i Wschodniej. "Wydarzenie organizowane jest od 2014 r. Służy wymianie poglądów w gronie przedstawicieli rządów, instytucji międzynarodowych, przemysłu, think-tanków oraz ekspertów w zakresie polityki i obronności. Podczas dorocznych spotkań paneliści skupiają się na kluczowych wyzwaniach stojących przed Sojuszem Północnoatlantyckim, Unią Europejską i krajami partnerskimi, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki bezpieczeństwa Europy Środkowej i Wschodniej. Spośród wielu poruszanych tematów uczestnicy Forum w sposób szczególny koncentrują się na kwestiach bezpieczeństwa ekonomicznego, energetycznego i cybernetycznego" - czytamy na rządowej stronie.