UrodaOliwa z oliwek – śródziemnomorski sposób na urodę

Oliwa z oliwek – śródziemnomorski sposób na urodę

Oliwa z oliwek – śródziemnomorski sposób na urodę
Źródło zdjęć: © sxc.hu

20.11.2009 13:20, aktual.: 06.06.2010 23:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kosmetyczne wykorzystanie oliwy z oliwek nie jest nową praktyką – już w starożytności stosowana była jako nawilżający balsam i dodatek do kąpieli. Swoją popularność zawdzięcza zarówno niezwykłemu bogactwu składników odżywczych, jak i wszechstronnemu zastosowaniu.

Kosmetyczne wykorzystanie oliwy z oliwek nie jest nową praktyką – już w starożytności stosowana była jako nawilżający balsam i dodatek do kąpieli. Swoją popularność zawdzięcza zarówno niezwykłemu bogactwu składników odżywczych, jak i wszechstronnemu zastosowaniu.

Królowa oliwa

Oliwa z oliwek bez wątpienia zasługuje na miano królowej wśród naturalnych kosmetyków. Dlaczego? Przede wszystkim wyróżnia się zawartością cennych składników, takich jak: witaminy E, A, D, żelazo, wapń, fosfor, potas, magnez, nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), sterole oraz antyoksydacyjne polifenole. Należy jednak pamiętać, że skład oliwy różni się w zależności od sposobu jej uzyskiwania – najcenniejsza jest oliwa z pierwszego tłoczenia (extra virgin).

Olej z oliwek nie powoduje uczuleń, może być więc bez obaw stosowany w pielęgnacji skóry wrażliwej czy podrażnionej. Ponadto jest to najbardziej powszechny olej bazowy (np. dla olejków eterycznych) stosowany do masażu oraz płynny komponent domowych kosmetyków.

Domowa pielęgnacja oliwą

Oliwa z oliwek jest kosmetykiem uniwersalnym, odpowiednim do każdego rodzaju skóry czy włosów, jednak warto po nią sięgnąć szczególnie wtedy, gdy skóra jest przesuszona i pozbawiona elastyczności, włosy zniszczone i rozdwajające się, a paznokcie kruche i łamliwe.

Maseczka do cery suchej
Łyżeczkę oliwy łączymy z łyżką jogurtu naturalnego i łyżeczką miodu oraz dodajemy kilka kropli soku z cytryny. Mieszaninę nakładamy na 15 minut, po czym spłukujemy ciepłą wodą. Maseczka nawilży, odżywi i doda blasku suchej i zmęczonej cerze.

Kuracja wzmacniająca rzęsy
Przy użyciu szczoteczki ze zużytego tuszu nakładamy na rzęsy podgrzaną oliwę. Kompres pozostawiamy na całą noc, a rano zmywamy ciepłą wodą. Maseczka do włosów suchych i zniszczonych
Jeśli naszym problemem są rozdwajające się końcówki, wystarczy wmasować w nie odrobinę podgrzanej oliwy. Głębokie nawilżenie i regenerację pasm uzyskamy, przygotowując maseczkę z 2 łyżek oliwy i żółtka jajka. Maskę rozprowadzamy na całej długości włosów, nakładamy foliowy woreczek lub czepek i owijamy ręcznikiem. Po 30 minutach dokładnie myjemy włosy szamponem.

Kąpiel dla dłoni
Podgrzewamy szklankę oliwy z oliwek, dodajemy kilka kropli soku z cytryny i zanurzamy dłonie na 10-15 minut. Pozostałość oliwy delikatnie wmasowujemy, a następnie nakładamy bawełniane rękawiczki. Kąpiel odżywia i regeneruje suchą skórę, wzmacnia płytkę paznokci, a ze względu na dodatek cytryny również rozjaśnia niewielkie przebarwienia.

Wzmocnienie paznokci
2 łyżeczki skrzypu polnego zalewamy ½ szklanki oliwy z oliwek i gotujemy na małym ogniu przez 15-20 minut. Następnie odwar odcedzamy, odstawiamy do ostudzenia i moczymy w nim dłonie przez 10-15 minut.

Kąpiel nawilżająca skórę
Nawilżającą kąpiel przygotujemy, dodając do wody 2 łyżki oliwy zmieszane z 2 łyżkami miodu.

Balsam przeciw rozstępom
Oliwa z oliwek jest produktem w pełni naturalnym, może być więc bez obaw stosowana przez kobiety w ciąży. Aby zapobiec powstaniu rozstępów, należy 1-2 razy dziennie wmasować ją w skórę brzucha, ud i piersi.

Peeling z oliwą
Olej z oliwek możemy wykorzystać niemal we wszystkich domowych kosmetykach złuszczających. Drobinami peelingującymi mogą być zmielone orzechy, wiórki kokosowe, siemię lniane, płatki owsiane, sól bądź cukier. Oliwa nie tylko stanowi ich nośnik, ale i wzbogaca preparat o substancje odżywcze. Oliwa w gabinetach SPA

Oliwa z czarnych oliwek jest podstawowym elementem rytuału Hammam, obejmującego cztery etapy. Pierwszy z nich to sauna parowa, zmiękczająca skórę i przygotowująca ją do dalszych zabiegów. W drugim etapie ciało oczyszczanie jest przy użyciu w 100% naturalnego mydła peelingującego z oliwek i oliwy Savon Noir oraz szorstkiej rękawicy kessa.

Ujędrnienie, wygładzenie i oczyszczenie z toksyn zapewnia kolejny zabieg z wykorzystaniem marokańskiej glinki Rhassoul. Rytuał kończy się namaszczeniem całego ciała mieszaniną olejów roślinnych (oliwy z oliwek, oleju arganowego i sezamowego) i olejków eterycznych (cedrowego, eukaliptusowego i cynamonowego). Cena tego egzotycznego seansu wynosi 150-270 zł, a czas trwania to około 2,5 godziny.

Oliwa z oliwek z powodzeniem może zastąpić większość preparatów w naszej kosmetyczce – odżywkę do włosów, maseczkę do twarzy, płyn do kąpieli i krem do rąk. Skutecznie nawilża, wygładza, opóźnia procesy starzenia się skóry i zapobiega powstawaniu rozstępów, a równocześnie jest całkowicie naturalna.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także