Ornityna - działanie, przeciwwskazania, cena
Ornityna to organiczny związek chemiczny należący do grupy aminokwasów, odpowiadający za usuwanie amoniaku z organizmu poprzez zwiększenie syntezy w mocznikowym cyklu Krebsa. Jak działa ornityna i jak ją stosować? Dlaczego ornityna jest polecana osobom aktywnym?
15.11.2018 11:31
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ornityna - działanie
Głównym działaniem ornityny jest usuwanie nadmiernej ilości amoniaku z organizmu, będącej toksycznym metabolitem wtórnym, którego wzrost prowadzi do poważnych uszkodzeń wątroby lub przeciążenia systemu sercowo-naczyniowego. Dlatego też ornitynę często wykorzystuje się w przypadku uszkodzeń wątroby, profilaktyki chorób krążenia, a także w celu ochrony wątroby przed szkodliwymi zatruciami. Ornityna wykorzystywana jest również przez osoby ćwiczące jako środek zapewniający prawidłową regenerację mięśni po intensywnych ćwiczeniach fizycznych.
Co więcej, aminokwas ten stymuluje metabolizm oraz poprawia przyswajalność wartości odżywczych z pożywienia, a co za tym idzie, przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Ornityna ma duże znaczenie dla kondycji skóry oraz wytrzymałości kości, ponieważ zawiera proliny, które są fundamentalnym składnikiem białka kolagenowego.
Udowodniono, że ornityna poprawia jakość snu, skutecznie obniża poziom kortyzolu (czyli redukuje stres), a także stymuluje hormonu wzrostu. Ornitynę często wykorzystuje się w stanach przedśpiączkowych oraz śpiączkach. Na rynku ornityna występuje w postaci monopreparatów, suplementów posiadających asparaginian ornityny, odżywek przedtreningowych oraz leków wspomagających funkcjonowanie wątroby.
Ornityna - przeciwwskazania
Mimo że ornityna ma wiele zalet, nie można jej przyjmować w kilku przypadkach, tj. przy nadwrażliwości na jakikolwiek składnik suplementu, ciężkiej niewydolności nerek czy zaburzeniach metabolizmu aminokwasów włączających się w cykl mocznikowy. Ornityny w postaci granulatu nie wolno stosować u pacjentów z niedoborem sacharazy lub izomaltazy, z nietolerancją fruktozy oraz zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.
Jeżeli pacjent zmaga się z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby, dawkę ornityny należy dostosować tak, aby zapobiec zaburzeniom żołądkowo-jelitowym. Zaleca się, aby osoby przyjmujące ornitynę regularnie badały poziom mocznika w moczu i surowicy, a także były w stałym kontakcie z lekarzem.
Ornityna - dawkowanie
Ornityna w formie leku powinna być stosowana zgodnie z instrukcją na ulotce lub zaleceniami lekarza. Jeżeli chodzi o ornitynę w formie suplementu diety, której głównym celem jest poprawa kondycji i sprawności organizmu, przyjmuje się dawkę od 500 do 2000 mg na dobę. Jeżeli stosujemy aminokwas na układ nerwowy, należy przyjmować ok. 500 mg bezpośrednio przed snem.
Ornityna - cena
Ornitynę w formie suplementu diety można kupić już od 25 zł/60 kapsułek. Cena sproszkowanej ornityny, która najczęściej jest wybierana przez sportowców to 99 zł/250 g. Produkt na receptę przepisany przez lekarza może mieć różne ceny.