FitnessOsoby otyłe w wieku 25 lat mają największe szanse na otyłość w wieku dojrzałym

Osoby otyłe w wieku 25 lat mają największe szanse na otyłość w wieku dojrzałym

To aktualna waga, nie zaś fakt, jak długo miało się nadwagę, stanowi najważniejsze kryterium w określaniu ryzyka chorób serca oraz cukrzycy typu 2. Do takiego wniosku doszli naukowcy z Uniwersytetu Nowojorskiego. Zrzucenie zbędnych kilogramów w każdym wieku przynosi wymierne efekty dla zdrowia. Jednakże na otyłość w wieku dojrzałym najbardziej narażone są osoby, które cierpiały na nią w wieku 25 lat.

Osoby otyłe w wieku 25 lat mają największe szanse na otyłość w wieku dojrzałym
Źródło zdjęć: © 123RF

07.05.2014 | aktual.: 07.05.2014 16:47

To aktualna waga, nie zaś fakt, jak długo miało się nadwagę, stanowi najważniejsze kryterium w określaniu ryzyka chorób serca oraz cukrzycy typu 2. Do takiego wniosku doszli naukowcy z Uniwersytetu Nowojorskiego. Zrzucenie zbędnych kilogramów w każdym wieku przynosi wymierne efekty dla zdrowia. Jednakże na otyłość w wieku dojrzałym bardziej narażone są osoby, które cierpiały na nią w wieku 25 lat.

Badanie obejmujące okres czasu od 1999 do 2010 roku, zostało opublikowane w "American Journal of Preventive Medicine". Wynika z niego, że mężczyźni, którzy byli otyli w wieku 25 lat, mieli 23,1 procent prawdopodobieństwa, że będą chorobliwie otyli po ukończeniu 35. roku życia (czyli ich BMI przekroczy liczbę 40). Dla osób bez nadwagi w wieku, procent ten wynosi zaledwie 1,1.

W przypadku kobiet statystyki wyglądają bardziej dramatycznie. Otyłe 25-latki mają 46,9 procent na bycie otyłą w dojrzałym wieku. Dla kobiet o prawidłowej wadze ryzyko to wynosi tylko 4,8 procent.

Anna Zajacova z Uniwersytetu w Wyoming skomentowała wyniki badań i wykazała zaniepokojenie skutkami długofalowej otyłości, z którą wiążą się schorzenia kręgosłupa, cukrzyca typy 2 oraz choroby układu krążenia.

"Leczenie otyłości powinno być priorytetem w poprawianiu zdrowia publicznego. Za dużo pieniędzy wydajemy na leczenie osób z nadwagą. Ich pierwszą kuracją powinna być dieta odchudzająca. Wraz z utratą nadwagi, znikają także jej zdrowotne konsekwencje".

Na podst. Dailymail (mtr/sr), kobieta.wp.pl

dietanadwagaotyłość
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)