FitnessOstroga piętowa – jak ją leczyć?

Ostroga piętowa – jak ją leczyć?

Gdy każdy krok sprawia trudność i często czujemy ból w pięcie – może to być oznaka ostrogi piętowej. Ta przykra dolegliwość, związana ze zmianami zwyrodnieniowymi kości, nie jest groźna dla zdrowia, ale potrafi skuteczni utrudnić nam codzienne funkcjonowanie. Na szczęście ostrogę piętową można leczyć.

Ostroga piętowa – jak ją leczyć?
Źródło zdjęć: © 123RF

02.06.2015 | aktual.: 02.06.2015 16:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Gdy każdy krok sprawia trudność i często czujemy ból w pięcie – może to być oznaka ostrogi piętowej. Ta przykra dolegliwość, związana ze zmianami zwyrodnieniowymi kości, nie jest groźna dla zdrowia, ale potrafi skuteczni utrudnić nam codzienne funkcjonowanie. Na szczęście ostrogę piętową można leczyć.

Ostroga piętowa to zwyrodnienie kości. Powstaje na skutek przewlekłego stanu zapalnego występującego w punkcie łączenia kości pięty z rozcięgnem podeszwowym, czyli pasmem tkanki łącznej na podeszwie stopy. Jeśli stan zapalny utrzymuje się długo, zaczynają się tworzyć złogi wapienne i na kości od strony podeszwy tworzy się narośl, zwana ostrogą piętową. Przyczyn tego bolesnego schorzenia jest kilka: noszenie niewygodnych butów, nadwaga, kontuzje, brak ruchu lub praca wymagająca długotrwałego stania.

Najbardziej częstym objawem ostrogi piętowej jest ból stopy podczas chodzenia. Możemy odczuwać pieczenie, tępy lub ostry, przenikliwy ból. Przeważnie największe uczucie dyskomfortu dokucza nam rano, gdy wstajemy z łóżka po przebudzeniu. Stopa może boleć nas także, gdy doznamy lekkiej kontuzji lub podejmiemy wyczerpujący wysiłek fizyczne. Jeśli jednak ból pięty nie mija po kilku dniach, należy odwiedzić lekarza-ortopedę, który wystawi diagnozę i zaleci stosowne leczenie. Specjalista może zlecić prześwietlenie stopy.

Jak leczyć ostrogę piętową?

Leczenie ostrogi piętowej obejmuje środki farmakologiczne (leki przeciwzapalne), odpowiednie ćwiczenia rozciągające stopę oraz okłady uśmierzające ból. Przykładanie kostek lodu na bolące miejsca szybko przyniesie ulgę. Kompres chłodzący możemy trzymać przez 15 – 20 minut. Nie warto kłaść lodu bezpośrednio na skórę, by nie nabawić się odmrożeń. W aptekach można kupić specjalny kompres chłodzący.

Ważne w leczeniu ostrogi piętowej są proste ćwiczenia rozciągające. Pojedyncze rozciąganie powinno trwać około 10 sekund, ćwiczenie należy powtarzać kilka razy dziennie. Podstawowe zadanie polega na rozciąganiu stopy przy użyciu ręcznika. W pozycji siedzącej opieramy palce stóp o obręcz zrobioną z ręcznika i delikatnie odginamy je w stronę tułowia, rozciągając tym sposobem stopę. Ćwiczenie pomaga uelastycznić rozcięgno podeszwowe. Lekarz po zdiagnozowaniu ostrogi piętowej może też zalecić serię zabiegów ultradźwiękami tzw. terapię falą uderzeniową, by zniszczyć złogi wapienne.

Wygodne buty do podstawa zdrowych stóp. Obuwie powinno mieć miękką lecz niezbyt cienką podeszwę i niski obcas. Dla naszych stóp ważna jest odpowiednia amortyzacja wstrząsów, na które narażone są podczas chodzenia. Do butów możemy włożyć specjalną wkładkę żelową pod piętę ze specjalnym otworkiem w miejscu, gdzie występują zwyrodnienia. Wkładki redukują nacisk na stopę w czasie chodzenia i zapobiegają podrażnieniom. Jeśli dokuczają nam pięty, nie powinnyśmy chodzić boso w domu. Warto kupić miękkie kapcie.

Jak się ustrzec ostrogi piętowej?

Gdy uda nam się opanować dolegliwości bólowe i pięta przestanie dokuczać, nie wolno zapominać o profilaktyce. Ostroga piętowa lubi wracać. Przestrzeganie kilku prostych zasad pozwoli nam wyeliminować ryzyko schorzeń stóp:
- Warto trzymać wagę – dodatkowe kilogramy to obciążenie dla naszych stóp, a nadwaga jest jedną z przyczyn ostrogi piętowej. Łuk stopy spłaszcza się, a rozcięgno jest mocno przeciążone.
Gimnastyka stóp – regularne ćwiczenia rozciągające sprawią, że nasze stopy będą w dobrej kondycji na długie lata. Jedną z najprostszych aktywności fizycznych jest kręcenie w powietrzu stopami kółek na przemian w lewą i prawą stopę. Bardzo skuteczne jest również rozciąganie łydek. Wskazany jest też regularny masaż.
Wygodne buty – za wysokie obcasy, twarde podeszwy, za małe rozmiary, fasony obciskające stopy – oto przyczyny, które mogą doprowadzić do nieprzyjemnych schorzeń. Szybka reakcja na ból – gdy poczujemy ból w pięcie, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza, by szybko wyleczyć stan zapalny i zapobiec rozwojowi choroby.

Małgorzata Brzezińska/(gabi)/WP Kobieta

POLECAMY:

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (1)