Paco Rabanne nie żyje. Ekspertka mówi, co wzniósł do świata mody
Nie żyje Paco Rabanne – projektant, który zrewolucjonizował świat mody w latach 60. ubiegłego wieku. – Jego ubrania były pewnego rodzaju widowiskiem samym w sobie. Zawsze wzbudzały jakieś kontrowersje, dyskusje. Paco Rabanne był po prostu ikoną mody – mówi krytyczka mody Dorota Wolff w rozmowie z WP Kobieta.
Informację o śmierci Paco Rabanne potwierdził w piątek 3 lutego rzecznik grupy Puig. Projektant miał 88 lat.
Na początku projektował dla domów mody Dior, Givenchy i Balenciaga. Popularność pod własnym nazwiskiem zyskał w drugiej połowie lat 60. Tworzył kreacje z niestandardowych materiałów, np. metalu czy plastiku. Trzy lata po założeniu własnej marki wystartował z produkcją zapachów. Prawie 25 lat temu odszedł na emeryturę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Maciej Zień zapewnia, że tworzy nie tylko luksusowe projekty
Ekspertka o jedynej w swoim rodzaju twórczości Paco Rabanne
O wpływ twórczości Paco Rabanne na ówczesną oraz współczesną modę zapytaliśmy ekspertkę w dziedzinie mody Dorotę Wolff, która podkreśliła, jak nowatorskie i awangardowe były ubrania tego hiszpańskiego projektanta.
– Paco Rabanne był bardzo nowatorski. Do swoich projektów wplatał elementy architektury, zresztą taki kierunek studiów ukończył. Miał zdolność przemycania swoich wizji przestrzennych w kreacjach. Nie każdy projektant to potrafi. Rzeczy z jego metką były bardzo awangardowe, to był pewien przełom w modzie lat 60. Tworzył na przykład sukienki z plastikowych łusek. Wcześniej tego nie było – on to wymyślił. Nie był projektantem glamour. Wnosił zupełnie coś innego. Jego ubrania były pewnego rodzaju widowiskiem samym w sobie. Zawsze wzbudzały jakieś kontrowersje, dyskusje. Był po prostu ikoną mody – powiedziała Wirtualnej Polsce.
Młodzi projektanci uczczą zmarłego Paco Rabanne?
Dorota Wolff zauważa także w nowych kolekcjach domów mody powrót do trendów z lat 60., co jest oczywistym zwrotem ku złotym latom działalności Paco Rabanne. Teraz, po jego śmierci, ta tendencja prawdopodobnie jeszcze się pogłębi. Młodzi będą chcieli go uczcić.
– Obecnie widać swego rodzaju powroty do historii mody, czyli takie ukłony w kierunku projektantów, gdzie młodzi twórcy inspirują się kreacjami założycieli domów mody. Na przykład w tym roku dyrektor kreatywny Yves Saint Laurent wrócił do lat 60. Obecnie ta tendencja jest bardzo widoczna. Jestem niemal pewna, że w niedalekiej przyszłości doczekamy się też pewnego ukłonu w kierunku twórczości Paco Rabanne – stwierdza krytyczka mody.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl