Panele dekoracyjne – ażurowe i inne
Panele dekoracyjne – ażurowe i 3D – to najnowszy trend w dekoracji wnętrz. Mogą mieć całe mnóstwo zastosowań, co sprawia, że nadają się niemal do każdego pomieszczenia w domu. Panele dekoracyjne można wykorzystać do ozdobienia ściany, frontów meblowych i sufitu podwieszanego, jak również do ukrycia kaloryfera.
03.12.2018 16:24
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Panele dekoracyjne na ścianę i nie tylko
Panele dekoracyjne swój potencjał zawdzięczają lekkiej konstrukcji, którą da się wykorzystać na wiele niestandardowych sposobów, a tym samym sprawić, że wnętrze nabierze delikatności i wdzięku. Ich prymarną funkcją jest zdobienie ścian. Sprawdzają się w tym zarówno panele z płyty MDF, jak i panele gipsowe. Do kupienia są również modele ze szkła akrylowego oraz z tworzywa plexi, które powstały z przeznaczeniem do dekoracji frontów meblowych.
Na tym jednak nie kończą się pomysły aranżacyjne z panelami dekoracyjnymi na ścianę w roli głównej. Ażurowe konstrukcje nadają się do wykańczania kolumn w domach jednorodzinnych, a także do organizowania i podziału przestrzeni. Mogą posłużyć jako finezyjne i bardzo dyskretne ściany działowe, które przypominają modne niegdyś parawany. Jeśli nie zostały pokryte ozdobną okleiną, nic nie stoi na przeszkodzie, by samodzielnie je pomalować na kolor, jak będzie pasował do wystroju wnętrza.
Panele dekoracyjne – ażurowe szaleństwo w kuchni i salonie
Ażurowe panele dekoracyjne i panele dekoracyjne 3D potrafią nadać niepowtarzalny styl salonowi, sypialni, przedpokojowi, a nawet kuchni. Można montować je pod szkłem zabezpieczającym ścianę kuchenną między dolnymi a górnymi szafkami. Pasują szczególnie do mebli w stylu rustykalnym i prowansalskim, ale nieodłącznie kojarzą się również ze stylem zakopiańskim, którego wyróżnikiem są właśnie ażurowe wstawki. Panele dekoracyjne do kuchni powinny zostać odpowiednio zaimpregnowane, by nie sprawiały trudności w czyszczeniu.
Zarówno w kuchni, jak i w salonie imponującym elementem wystroju może stać się sufit podwieszany – wykonany w całości z paneli dekoracyjnych lub wypełniony ażurami tylko w niektórych miejscach. Gdy zostanie on dodatkowo podświetlony przy użyciu lampek ledowych, stworzy w domu przepiękny efekt witrażu.
Pokój dzienny ma szansę nabrać niezaprzeczalnego uroku, jeżeli panele dekoracyjne zostaną wykorzystane do wykonania drzwi przesuwnych, za którymi znajdzie się łóżko, strefa relaksu bądź gabinet. Ażury mogą również zastąpić szyby w zwykłych drzwiach lub fototapetę na ścianie. Otoczone sztukateriami zdobią wnętrze w iście pałacowym stylu.
Panele dekoracyjne na ścianę – dzięki kunsztownej, a zarazem bardzo subtelnej formie – są wprost stworzone do przygotowania ciekawych instalacji w sypialni. Idealnie sprawdzają się jako wezgłowia do łóżek i ścianki do odgrodzenia kącika z toaletką. To również idealne materiały do przygotowania maskownicy na grzejnik. Zakrywają nieestetyczne metalowe elementy systemu grzewczego, a przy tym zwiększają bezpieczeństwo użytkowania przestrzeni, ważne zwłaszcza w domach zamieszkiwanych przez rodziny z małymi dziećmi.
Panele dekoracyjne – ażurowe czy geometryczne 3D?
Panele dekoracyjne ażurowe to gratka dla miłośników klasyki i romantycznych aranżacji, które nawiązują do stylu secesyjnego. Na drugim biegunie znajdują się panele dekoracyjne 3D, formą naśladujące raczej interesujące kształty geometryczne aniżeli motywy roślinne. Są wizualnie cięższe od paneli ażurowych (bo brakuje w nich prześwitów) i stanowią idealne dopełnienie nowoczesnych wnętrz. Popularnością cieszą się szczególnie gipsowe lub poliuretanowe kompozycje przestrzenne z sześciokątów, czyli tzw. plastrów miodu. Do bardzo ciekawych należą też te o fakturze fal, rozbitego szkła czy innych czystko kubistycznych form. Wybór zależy od indywidualnych preferencji i stylu, w jakim utrzymane zostało wnętrze.