Trwa ładowanie...
d4nsl4h

Parabeny w kosmetykach

Parabeny najczęściej kojarzone są z nieznanymi bliżej składnikami popularnych kosmetyków, produktów spożywczych, a nawet leków. Co więcej, skojarzenia te są zazwyczaj negatywne, tym bardziej warto poznać podstawowe informacje na ich temat oraz wpływu, jaki wywierają na organizm.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warto zwracać uwagę na zawartość parabenów w składzie popularnych kosmetyków
Warto zwracać uwagę na zawartość parabenów w składzie popularnych kosmetyków (123RF)
d4nsl4h

Parabeny – co to jest?

Parabeny z punktu widzenia nauki są estrami kwasu p-hydroksybenzoesowego, które różnią się między sobą przynależnością do odpowiedniej grupy alkilowej. W ten sposób wyróżnia się propyloparabeny, heptyloparabeny, butyloparabeny, etyloparabeny, benzyloparabeny i metyloparabeny, które wykorzystywane są zarówno w kosmetyce, jak i medycynie.

Ponadto parabeny używane są również przez przemysł spożywczy np. do konserwowania mięsa lub chronienia produktów przed działaniem pleśni. Jest to możliwe nie tylko dzięki wspomnianym właściwościom konserwującym, ale również bezpieczeństwu, jakie zapewniają parabeny obecne w konkretnym produkcie - ich ingerencja nie zmienia składu żywności ani nie wpływa na jego smak, zapach czy kolor, dlatego z powodzeniem wykorzystuje się je w tym celu od połowy XX wieku.

d4nsl4h

Parabeny w kosmetykach – czy są szkodliwe?

Pomimo wielu wnikliwych badań nie udało się ostatecznie odpowiedzieć na pytanie o wpływ parabenów na ludzki organizm. Uważa się, że działają podobnie jak żeńskie hormony płciowe (estrogeny), zaburzając gospodarkę hormonalną w organizmie. To właśnie z tego powodu po 2005 roku firmy kosmetyczne zaczęły oznaczać swoje produkty informacją, że nie zawierają parabenów.

Zwróciło to również uwagę Komisji Europejskiej, która rozpoczęła niezależne badania w tej kwestii, co skutkowało wyodrębnieniem parabenów, których działanie może negatywnie wpływać na zdrowie. Przykładem są butyloparaben i propyloparaben, które w nadmiernym stężeniu są niebezpieczne, jednak jeśli ich zawartość nie będzie przekraczała 0,19 proc., otrzymują zielone światło i mogą pojawiać się w kosmetyku. Oprócz tego za całkowicie bezpieczne uznano również etyloparaben i metyloparaben.

d4nsl4h

Parabeny w kosmetykach – jak ich uniknąć?

Jeśli planujesz całkowicie zrezygnować z użycia parabenów, może okazać się to trudne ze względu na fakt, że większość dostępnych na rynku kosmetyków w swoim składzie posiada przynajmniej jeden taki składnik. Produktami, które w swoich składach zawierają najmniej parabenów są dermokosmetyki, które przeznaczone są dla skóry wrażliwej lub alergicznej, oraz biokosmetyki. Te ostatnie bazują na naturalnych składnikach, nie powinny więc zawierać sztucznych substancji.

Alternatywnym rozwiązaniem, aby uniknąć parabenów w codziennie stosowanych produkach, są domowe kosmetyki. Dlatego poleca się zastępowanie popularnych kosmetyków naturalnymi odpowiednikami czyli np. użycie do włosów oleju roślinnego zamiast olejku, rumianku do twarzy zamiast toniku do twarzy.

d4nsl4h

Podziel się opinią

Share
d4nsl4h
d4nsl4h