UrodaSkóra wrażliwa

Skóra wrażliwa

Pojęcie skóry wrażliwej może dotyczyć różnych cer. Nadwrażliwością może wykazywać się tak samo cera tłusta jak i sucha, młoda jak i dojrzała. Wspólny jednak dla nich jest fakt, że reagują alergicznie na wybrane składniki kosmetyków lub zabiegi pielęgnacyjne. Z tego względu certa wrażliwa wymaga odpowiedniej, dostosowanej do swoich potrzeb pielęgnacji.

Skóra wrażliwa
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

13.02.2009 | aktual.: 13.02.2009 14:19

Pojęcie skóry wrażliwej może dotyczyć różnych cer. Nadwrażliwością może wykazywać się tak samo cera tłusta jak i sucha, młoda jak i dojrzała. Wspólny jednak dla nich jest fakt, że reagują alergicznie na wybrane składniki kosmetyków lub zabiegi pielęgnacyjne. Z tego względu certa wrażliwa wymaga odpowiedniej, dostosowanej do swoich potrzeb pielęgnacji.

Gdy przyjrzymy się dokładnie wrażliwej cerze zauważymy, że mimo różnego poziomu natłuszczenia, nawilżenia czy wieku towarzyszą jej wspólne dolegliwości. Objawami uczulenia są zazwyczaj długotrwałe, nawracające, pieczenie, uczucie napięcia skóry, łuszczenie, swędzenie. Jeśli jesteś pewna, że twoja skóra jest alergiczna możesz postarać się dbać o nią sama. Jeśli jednak problem ten jest poważny, warto skorzystać z porady lekarza dermatologa.

Wrażliwa cera może reagować nadmiernie na takie bodźce jak zimno, słońce, wiatr, stres, przebywanie w pomieszczeniach zadymionych dymem tytoniowym lub klimatyzowanych . Może także źle znosić zabiegi pielęgnacyjne. W każdym przypadku potrzeba jej wyjątkowej uwagi.

Skórę wrażliwą definiujemy na podstawie obserwacji. Z pewnością jeśli podejrzewasz u siebie taki typ cery miałaś częste, nieprzyjemne doświadczenia związane ze stosowaniem pielęgnacji lub makijażu. Kosmetyki, które dla innych były odpowiednie, dla ciebie okazywały się całkowicie nietrafione.

Podstawowa zasadą, którą kierować powinna się każda osoba posiadająca skórę wrażliwą jest unikanie czynników podrażniających. Często sprecyzowanie składnika, który powoduje reakcję uczuleniową nie jest łatwe. Powodem tego jest fakt, że nie następuje natychmiast po aplikacji kosmetyku. Często alergiczne objawy pojawiają się w kilka dni po użyciu kosmetyku. Wtedy ocena jest utrudniona. Jeśli jednak zaraz po użyciu kosmetyku, zauważysz uczucie swędzenia, pieczenia czy ściągania skóry, powinnaś go natychmiast usunąć ze skóry.

Często w takiej sytuacji pomaga wnikliwe analizowanie składu stosowanych kremów. Jeśli znasz kilka kosmetyków, które działają na twoja cerę alergicznie, warto dokładnie przeczytać ich etykietę. Prawdopodobnie w ich składzie znajdziesz jeden, bądź kilka wspólnych pozycji, które pozwolą ci znaleźć odpowiedzialną za uczulenie substancję.

Ważną radą dla osób ze skórą skłonną do podrażnień jest unikanie testowania nowości. Jeśli jesteś posiadaczką „kapryśnej” skóry, na pewno nie lubi ona zmian. Jeśli więc znajdziesz odpowiedni dla siebie kosmetyk, postaraj się używać go tak długo, jak to możliwe. Testowanie nowych specyfików może dać pozytywne rezultaty, jednak w twoim przypadku ryzyko uciążliwego uczulenia jest zbyt duże, nie warto wiec ryzykować.

Uczuleniami dotknięte są zazwyczaj twarz, szyja i okolice oczu. Jednak mogą to być także zmiany na całym ciele, w zależności od tego, jaki specyfik spowodował podrażnienie i na jak dużej powierzchni był aplikowany.

Stosując demakijaż zwróć uwagę, aby kosmetyk myjący był zmywany wodą. Mleczka pozostające na skórze nie służą zbyt cerze wrażliwej. Makijaż zaś wykonuj bardzo oszczędnie, nie dostarczając skórze powodów do alergicznej reakcji. Dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mogą używać tradycyjnych podkładów, jest zamiana go na puder sypki, mniej alergizujący.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)