Trwa ładowanie...
deplewp

Pasta do zębów bez fluoru

Fluor od lat stosowany jest jako składnik past do zębów. Oficjalnie uznano go za najlepszą substancję chroniącą szkliwo. Udowodniono, że fluor wzmacnia zęby i chroni przed próchnicą. Jednocześnie jednak istnieją doniesienia, że łatwo go przedawkować i wygenerować konsekwencje w postaci różnorodnych chorób. Jaka jest prawda? Czy pasty z dodatkiem fluoru są bezpieczne?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
fluor, pasta do zębów bez fluoru
fluor, pasta do zębów bez fluoru (Pixabay.com)
deplewp

Podstawowe doniesienia o negatywnym wpływie fluoru

Fluor jest pierwiastkiem, który odnajdziesz nie tylko w swojej paście do zębów. Dodawany jest do wody, znajduje się w pożywieniu, powietrzu oraz glebie. Absorbowany jest z różnych źródeł, łatwo więc go przedawkować. Niektóre źródła podają, że nadmiar fluoru doprowadza do negatywnych następstw w postaci uszkodzeń nerek, zmniejszenia odporności, rozwija alergie, sprzyja zawałom i wpływa destrukcyjnie na układ nerwowy oraz zwiększa łamliwość kości. Jego nadmiar paradoksalnie doprowadza do powstania próchnicy. W Internecie odnaleźć można doniesienia, jakoby flour był jednym ze składników leków psychotropowych, ponieważ jego obecność w organizmie spowalnia ludzkie reakcje umysłowe i sensoryczne. Swego czasu dość popularne w szkołach były fluoryzacje zębów u dzieci, niestety wielokrotnie wykazały efekt odwrotny do zamierzonego – w wielu przypadkach skończyły się przebarwieniami szkliwa u dzieci. Nadmierna ilość fluoru powoduje chorobę o nazwie Fluoroza. Jej objawami są kredowe plamy na zębach, kruchość szkliwa, a czasami uszkodzenie nerwów.

Fluor – pozytywne efekty jego stosowania

Fluor w małych dawkach zmniejsza ryzyko powstania próchnicy zębów oraz zwiększa ilość wapnia wchłanianego przez zęby. Pasty z dodatkiem aminofluorku są odpowiednie dla dzieci i dorosłych, którzy nie przestrzegają 2-minutowego czasu szczotkowania zębów. Dla najmniejszych dzieci lepiej kupować pasty z małą dawką fluory, ponieważ maluchy często ją połykają w trakcie szczotkowania. Do 6 roku życia najlepiej zupełnie zrezygnować z past z dodatkiem fluoru. Wielu uczonych uważa, że fluor przyswajany jest przez organizm tylko do zakończenia okresu dorastania, więc używanie przez osoby dorosłe past z fluorem jest zbędne, a wręcz może być szkodliwe.

deplewp

Pasta do zębów bez fluoru dla dzieci i dorosłych

Niestety większość past dla najmniejszych dzieci zawiera w swoim składzie fluor. Należy więc uważnie czytać etykiety. Na rynku dostępne są pasty do zębów bez fluoru oparte na naturalnych składnikach, takich jak ksylitol wzbogacony o wapń, magnez, fosforan oraz bromelainę. Ostatnimi czasy popularność zyskuje trend na przygotowywanie domowej pasty do zębów na bazie oleju kokosowego połączonego z odrobiną sody oczyszczonej. W sklepach ze zdrową żywnością i kosmetykami odnaleźć można naturalne, ziołowe pasty, które mają coraz większą rzeszę zwolenników. Warto korzystać z takich zamienników, nie należy jednak całkowicie rezygnować z fluoru, szczególnie podczas zwalczania próchnicy zębów.

deplewp

Podziel się opinią

Share
deplewp
deplewp