Genialny patent leśnika. Pozbędziesz się każdego kleszcza

Genialny patent leśnika. Pozbędziesz się każdego kleszcza

Prosty patent leśników na kleszcze
Prosty patent leśników na kleszcze
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
18.04.2024 09:22, aktualizacja: 18.04.2024 14:01

Kleszcze to małe, ale niezwykle sprytne pasożyty, które mogą zaatakować nas nawet podczas krótkiego spaceru. Leśnicy mówią, co zrobić po powrocie do domu, by mieć pewność, że pajęczaki te nie ukryły się gdzieś na naszym ciele.

Kleszcze to nie tylko małe, ale również niezwykle "sprytne" stworzenia. Zanim wbiją się w skórę, znieczulają nas tak, żebyśmy nie zorientowali się, że są obecne na naszym ciele.

Czasami zdarza się, że odkrywamy kleszcza na naszym ciele dopiero po upływie doby od momentu ugryzienia. W tym czasie ten mały pajęczak jest w stanie zarazić człowieka groźnymi chorobami, takimi jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Ugryzienie kleszcza stanowi zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale również dla naszych domowych zwierząt, takich jak psy czy koty.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sposób leśnika na kleszcze

Leśnicy z Karkonoskiego Parku Narodowego radzą, jak zapobiegać ukąszeniom przez kleszcze. Po powrocie do domu warto przetrzeć swoje ubrania i ciało specjalną rolką do czyszczenia odzieży. Ta prosta metoda pozwoli na usunięcie kleszczy, które mogliśmy przynieść ze sobą z zewnątrz.

Ten sam sposób można zastosować również u psów o krótkiej sierści, najlepiej zaraz po powrocie z parku czy lasu. To również bardzo tanie rozwiązanie. Taką rolkę można nabyć za mniej niż 5 złotych - jest ona dostępna w większości sklepów z artykułami domowymi, popularnych drogeriach, a także w sklepach zoologicznych.

Powinniśmy też dokładnie sprawdzić swoje ciało. Szczególną uwagę należy zwrócić na szyję, skórę głowy, brzuch, klatkę piersiową, okolice piersi, pachwiny i pachy. Właściciele psów powinni również dokładnie sprawdzić te same miejsca u swoich zwierząt, zwłaszcza po każdym spacerze.

Nie daj się kleszczom

Jeśli zauważymy na naszym ciele kleszcza, nie wpadajmy w panikę. W takiej sytuacji należy udać się do apteki i zaopatrzyć w specjalny preparat .

Tradycyjnie kleszcze usuwa się za pomocą pęsety, jednak istnieje duże ryzyko, że kleszcz nie zostanie wyciągnięty ze skóry w całości, co może wymagać interwencji medycznej.

Bezpieczniejszym i łatwiejszym sposobem jest użycie preparatu do usuwania kleszczy. Działa on poprzez zamrażanie pajęczaków, które po krótkim czasie wypadają ze skóry w całości. Warto jednak pamiętać, że miesiąc po ugryzieniu przez kleszcza, powinniśmy udać się na badania pod kątem boreliozy.

Pamiętajmy jednak, że "lepiej zapobiegać, niż leczyć". Nawet podczas krótkiego spaceru, powinniśmy ubierać się w odzież, która całkowicie zakryje nasze ręce, szyję i kostki. Ubrania utrudniają kleszczom dostęp do skóry, a ponadto łatwiej będzie je na nich zauważyć.

Dodatkowo, przed planowaną wycieczką do parku czy lasu, warto pokryć skórę, ale też ubrania preparatem chroniącym przed kleszczami. Najlepiej wybrać takie, które bazują na naturalnych składnikach, takich jak np. olejek lawendowy, którego zapach skutecznie odstrasza kleszcze.

Psy i wychodzące koty także powinny zostać spryskane przeznaczonym dla nich specyfikiem. Można dostać je w większości sklepów zoologicznych.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta