Patricia Kazadi prosi o wsparcie finansowe. Zaapelowała o duże pieniądze
Patricia Kazadi od wielu lat zmaga się z endometriozą. Celebrytka nie tylko nie kryje własnego doświadczenia walki z chorobą, ale też jednoznacznie apeluje do rządzących o to, czego potrzebują pacjentki.
Patricia Kazadi zdobyła sławę jako prezenterka, aktorka i piosenkarka. Jakiś czas temu ujawniła, że od wielu lat zmaga się z doświadczeniem endometriozy. "Notorycznie słyszałam, że taka moja uroda i to nawet, gdy byłam jeszcze nastolatką. Miałam bolesne miesiączki, pojawiał się okropny, promieniujący ból w krzyżu. To są ewidentne objawy endometriozy, które były przez lekarzy lekceważone, zrzucane na karb genetyki. To nieprawda. Żadna kobieta nie powinna cierpieć podczas miesiączki do tego stopnia, że uniemożliwia jej to normalne funkcjonowanie" - mówiła w rozmowie z WP Kobieta.
Patricia Kazadi o endometriozie. Mówi o pracach nad lekiem
Kazadi w rozmowie z reporterem Pomponika ujawniła, co sądzi o wspieraniu kobiet z endometriozą przez rząd. - Wszelkie działania, które propagują wiedzę, działanie, refundację, leczenie i wszystko, co dotyczy endometriozy, jest na plus - podkreśliła jasno. Dodała też, że potrzebna jest przede wszystkim edukacja.
- Im więcej rozmów na ten temat, im większa świadomość, im więcej kompetentnych osób będzie się wypowiadało na ten temat, tym lepiej. Mało tego doszły mnie już słuchy, nie wiem, czy mogę o tym mówić, że trwają już prace nad lekiem na endometriozę. Więc mam nadzieję, że za 5, 10, 15 lat kobiety nie będą musiały już tak cierpieć - tłumaczyła.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kazadi apeluje o refundację. Mówi o kosztach leczenia endometriozy
Kazadi, pytana o oczekiwania wobec państwa, odpowiedziała, że potrzebna jest refundacja. - Operacja na endometriozę kosztuje parędziesiąt tysięcy złotych. To są kwoty, na które praktycznie nikt nie może sobie pozwolić. Plus drogie leczenie. Potem jeszcze hormonoterapia, musisz brać hormony do końca życia, to też kosztuje. Wszelkie wsparcie finansowe, oczywiście też wsparcie w edukacji lekarzy. To jest bardzo ważne, żeby jak najwięcej lekarzy było przeszkolonych w kierunku endometriozy - zaapelowała.
Niedawno przy Ministerstwie Zdrowia powstał specjalny zespół do spraw endometriozy. Celem tego zespołu jest po prostu wypracowanie metod diagnostyki i leczenia - mówił Adam Niedzielski, minister zdrowia.
- Historyczny moment dla kobiet chorych na endometriozę w Polsce - podkreślała z kolei Lucyna Jaworska-Wojtas, prezeska Fundacji "Pokonać Endometriozę", członkini ministerialnego Zespołu do Spraw Endometriozy.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl