UrodaPaznokciom na ratunek

Paznokciom na ratunek

Paznokciom na ratunek
Źródło zdjęć: © www.sxc.hu
13.01.2010 13:57, aktualizacja: 31.05.2010 21:00

Kontakt z detergentami, dieta uboga w niezbędne witaminy i minerały, stosowanie zmywaczy z acetonem – tak wyglądają główne grzechy przeciwko paznokciom. Poznaj domowe sposoby na zdrowe i mocne paznokcie.

Kontakt z detergentami, dieta uboga w niezbędne witaminy i minerały, stosowanie zmywaczy z acetonem – tak wyglądają główne grzechy przeciwko paznokciom. Poznaj domowe sposoby na zdrowe i mocne paznokcie.

Kontakt z detergentami, dieta uboga w niezbędne witaminy i minerały, stosowanie zmywaczy z acetonem – tak wyglądają główne grzechy przeciwko paznokciom. Konsekwencją naszego zaniedbania są osłabione i kruche płytki. Ich wzmocnienie wymaga dwukierunkowego działania – natłuszczenia i nawilżenia oraz dostarczenia odżywczych składników. Poznaj domowe sposoby na zdrowe i mocne paznokcie.

Kąpiel z oliwy

Oliwa z oliwek to uniwersalny kosmetyk – nawilża suche włosy, wygładza delikatną skórę dłoni, a także natłuszcza i wzmacnia łamliwe paznokcie. W celu przygotowania odżywczej kąpieli podgrzewamy kilka łyżek oliwy i na 10-15 minut zanurzamy w niej dłonie lub same paznokcie. Aby wzmocnić działanie oliwy, możemy dodać łyżeczkę olejku rycynowego bądź słonecznikowego lub zawartość 2-3 kapsułek z witaminami A i E.

Jeśli płytki są przebarwione, dobrym rozwiązaniem będzie uzupełnienie mikstury o 1-2 łyżeczki soku z cytryny. Po kąpieli wmasowujemy pozostałość mieszaniny w płytki i po chwili zmywamy ciepłą wodą. Kurację stosujemy 2-3 razy w tygodniu, a w przypadku bardzo słabych paznokci, nawet codziennie.

Kąpiel z siemienia lnianego, skrzypu polnego i pokrzywy

Skrzyp polny, pokrzywa i siemię lniane zawierają w swoim składzie minerały, które są niezbędne do utrzymania paznokci w odpowiedniej kondycji – krzem (skrzyp polny, pokrzywa) i cynk (siemię lniane, pokrzywa). Nasiona lnu to również cenne źródło substancji śluzowych, które, podobnie jak oliwa, natłuszczają płytki i powlekają je ochronną warstwą.

Do miseczki wsypujemy po łyżce każdego z wymienionych surowców i zalewamy 2-3 szklankami gorącej wody. Przykrywamy naczynie i odstawiamy na około 15 minut. Gdy napar lekko ostygnie, zanurzamy w nim paznokcie na 15-20 minut. Kurację przeprowadzamy kilka razy w tygodniu.

Oliwa z ziołami

Jeśli na co dzień brakuje nam czasu na przygotowanie wzmacniających kąpieli, możemy sporządzić prosty i równocześnie skuteczny kosmetyk z oliwy i ziół. W słoiku umieszczamy skrzyp polny oraz pokrzywę i zalewamy lekko podgrzaną oliwą. Miksturę odstawiamy w ciemne miejsce na 3-4 dni, po czym przelewamy oliwę do nowego słoiczka. Tak przygotowany preparat codziennie wcieramy w osłabione płytki.

Prawidłowa dieta

Łamliwe i kruche paznokcie wymagają wzmocnienia i odżywienia również od wewnątrz, niezbędna jest więc zbilansowana dieta. Suplementy należy traktować jedynie jako jej uzupełnienie. Jak najczęściej powinniśmy sięgać po produkty, które zawierają biotynę (witaminę H), witaminy z grupy B, cynk, krzem, miedź, wapń i siarkę.

Biotynę znajdziemy między innymi w fasoli, soi, wątróbce, drożdżach i orzechach, natomiast witaminy z grupy B w warzywach liściastych (np. w sałacie, szpinaku), roślinach strączkowych (np. w fasoli, bobie, groszku), drożdżach, wątróbce, bananach i jajkach.

Źródłem cynku są owoce morza, nasiona dyni i słonecznika, ryby, pieczywo pełnoziarniste; krzemu – mięso drobiowe, nabiał, otręby; miedzi – rośliny strączkowe, orzechy, warzywa liściaste, awokado. Siarkę zawierają jajka, nabiał, czosnek, natomiast wapń jest składnikiem mleka i przetworów mlecznych, a także warzyw kapustnych (np. brokuły, kapusta, brukselka), ryb morskich oraz migdałów.

Pamiętajmy o tym, że kuracje wzmacniające mogą okazać się mało skuteczne, jeśli nie będziemy przestrzegać podstawowych zasad pielęgnacji paznokci, do których należą: stosowanie ochronnych rękawic podczas prac domowych oraz kilkakrotne w ciągu dnia – najlepiej po każdym myciu rąk – nakładanie nawilżająco-odżywczego kremu.