Pedicure prosty jak nigdy dotąd – sprawdź nasze sposoby!
Regularny pedicure sprawi, że nasze stopy zawsze będą w dobrej kondycji. Wbrew pozorom pielęgnacja stóp i paznokci nie zabiera dużo czasu, a może stać się ukojeniem po ciężkiej pracy.
Jeżeli z pedicure’u zrobimy mały rytuał, będzie bardzo przyjemnym zakończeniem dnia. Dzisiaj przedstawiamy, jak w kilku prostych krokach wykonać idealny pedicure w domowym zaciszu.
Zwróć uwagę na stan paznokci
Powinna być to pierwsza czynność przed wykonaniem pedicure’u. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek niepokojące zmiany na paznokciach, należy wstrzymać się z zabiegami i skupić na leczeniu. Najczęstszą dolegliwością stóp i płytki paznokciowej jest grzybica. Jej objawy są charakterystyczne, a wygląd paznokcia zależy od zaawansowania choroby, np. może przybrać żółty, zielonkawy lub brunatny kolor. O grzybicy świadczą również zgrubienia i bruzdy. Paznokieć staje się matowy, rozwarstwia się oraz ma nierówną fakturę. Jeżeli zauważymy podobne objawy, należy sięgnąć po specjalistyczne metody. Domowe sposoby mogą nie być skuteczne i wręcz powodować nawrót choroby. Jednym z najskuteczniejszych preparatów jest Scholl preparat na grzybicę paznokci, który zapobiega rozprzestrzenianiu się infekcji oraz nawrotom choroby. Pamiętaj, że tylko środki testowane pod kontrolą dermatologa pozwolą na skuteczne wyleczenie dolegliwości.
Zmiękczanie skóry stóp
Bardzo ważne w przypadku pedicure’u jest zmiękczanie skóry na stopach. W tym celu należy wymoczyć je w wodzie z dodatkiem soli morskiej, oliwki lub specjalnego preparatu zmiękczającego. Kąpiel nie powinna być jednak dłuższa niż 15 minut, ponieważ zbyt długie moczenie skóry może powodować… jej nadmierne wysuszenie. W przypadku dużych zrogowaceń można dodać więcej soli morskiej lub specjalne tabletki musujące. Warto zaopatrzyć się w tym celu w specjalną wanienkę z hydromasażem. Jest to chyba najprzyjemniejszy etap SPA dla stóp, który pozwoli zrelaksować się po całym dniu. Po kąpieli należy dokładnie osuszyć skórę, zwracając szczególną uwagę na przestrzenie między palcami.
Usuwanie zgrubień
Po zmiękczeniu stóp możemy przystąpić do usunięcia nadmiaru zrogowaciałego naskórka, który najczęściej pojawia się na piętach i spodniej stronie stóp. Jeżeli regularnie wykonujemy tę czynność, w zupełności wystarczy gruboziarnisty peeling – w przeciwnym razie nasze stopy będą wymagały użycia tarki. Należy to robić delikatnie, aby nie podrażnić skóry. Technika jest również uzależniona od stanu pięt – jeżeli mają pęknięcia, należy pocierać wzdłuż nich.
Piłowanie paznokci i usuwanie skórek
Kolejnym krokiem w domowym pedicurze jest usuwanie skórek. Będzie to łatwiejsze, jeżeli zaczniemy od ich zmiękczenia przy użyciu oliwki lub specjalnego płynu. Po nałożeniu i rozsmarowaniu na skórkach kilku kropel płynu należy odczekać chwilę i odsunąć skórki drewnianym patyczkiem, tzw. kopytkiem. Odstające warto delikatnie wyciąć za pomocą ostrych cążek. Następnie przechodzimy do piłowania paznokci. Jeżeli są za długie, warto użyć specjalnej obcinarki. Bardzo ważne, aby piłować zawsze na prosto, w przeciwnym razie mogą zacząć wrastać. W przypadku nałożenia lakieru warto wcześniej delikatnie wypolerować płytkę. W pierwszej kolejności można użyć bloku matującego, który wygładzi powierzchnię, a następnie polerskiego, dzięki któremu paznokcie będą gładkie i lśniące.
Malowanie paznokci
Jeżeli chcemy osiągnąć bardzo naturalny efekt, możemy pominąć ten krok i na paznokcie nałożyć jedynie oliwkę. Decydując się na kolor, warto do malowania skorzystać ze specjalnego separatora, który wkłada się pomiędzy palce. Zdecydowanie ułatwi nam zadanie, szczególnie jeżeli paznokcie są ułożone zbyt blisko siebie. Najpierw nałóż bazę, a następnie dwie warstwy lakieru. Warto pokryć paznokcie utwardzaczem, który zapobiegnie przedwczesnym odpryskom. Na koniec, po wyschnięciu paznokci, można nałożyć na stopy krem nawilżający, wykonując przy tym krótki, odprężający masaż.
Wystarczy zaledwie kilka kroków, aby stopy prezentowały się znakomicie w każdej sytuacji!