Blisko ludziPerswazja - czym jest? Jak opanować sztukę perswazji?

Perswazja - czym jest? Jak opanować sztukę perswazji?

Perswazja - czym jest? Jak opanować sztukę perswazji?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
28.04.2017 11:23, aktualizacja: 17.04.2019 19:06

Perswazja jest sztuką przekonywania do swojego zdania, opinii, poglądu bez szkody dla rozmówcy. Jest sztuką, gdyż wymaga pracy nad komunikacją, autoprezentacją i słuchaniem drugiego człowieka. Jak opanować sztukę perswazji?

Perswazja – czym jest?

Perswazja polega na tym, że ktoś chce nas przekonać do swojej racji – najczęściej dlatego, że sam uzyska przez to pewne korzyści. Nie należy mylić tego z manipulacją, gdzie także jesteśmy przekonywani, ale cel rozmówcy jest niejasny i nie zawsze dla nas dobry.

Perswazja może zapobiec konfliktom lub przerwać ciągłe kłótnie. Podstawą perswazji jest osiągniecie celu, który sobie założyliśmy – rozmówca ma przyjąć nasze zdanie. To też nic innego jak tylko skuteczna komunikacja i unikanie błędów w porozumiewaniu się. Zastosowanie perswazji doskonale sprawdzi się w sztuce komunikacji damsko-męskiej.

Jak opanować sztukę perswazji?

Istnieje szereg porad i książek na temat doskonalenia sztuki perswazji w związku, gdzie kobieta i mężczyzna mówią całkiem innym językiem. Wiele mówi się o perswazji w mediach i sprzedaży. Często sprowadza się ona do prostych reguł. Sztuka perswazji to przekonać rozmówcę do tego, że nasze zdanie będzie dla niego korzystne.

Oto główne zasady perswazji:

  • Jasno i szczerze mów o swoich myślach i celach, mów np.: „uważam, że związek z pracoholikiem nie będzie dla ciebie korzystny”, a nie „wszyscy wiedzą, że pracoholicy nie nadają się na męża”. W ten sposób nie manipulujesz drugą osobą, bo szczerze i bezpośrednio mówisz o swoich obawach wobec niej. Wtedy to perswazja, a nie manipulacja.
  • Bądź pełna empatii, zastanów się jakie są potrzeby twoje i innych oraz na ile pokrywają się z twoim celem perswazji. Perswazja oparta na zrozumieniu cudzych potrzeb, a nie na wtłaczaniu swoich własnych to prawdziwa sztuka. Może koleżanka boi się zostać sama do tego stopnia, że jest w stanie trwać w toksycznej relacji?
  • Skuteczna perswazja wymaga odpowiedniej mowy ciała. Twoja postawa, ruchy i twarz odzwierciedlają intencje perswazji, więc nie możesz krzyczeć ani nadmiernie dominować nad drugą osobą. Bądź nastawiony pozytywnie. Patrz w oczy i – jeśli to możliwe – uśmiechaj się. Staraj się powiedzieć szczery, perswazyjny komplement, bo to nastawi odbiorcę pozytywnie.
  • Perswazja lubi zasadę „lustrzanego odbicia”. Polega ona na tym, że obserwujemy język ciała rozmówcy i go powielamy. Należy zachować umiar i wiedzieć jak mówić ciałem. Perswazja będzie skuteczniejsza, jeśli rozmówca widzi że go doceniamy, szanujemy i akceptujemy.
  • Perswazja opiera się na tym, że więcej dajemy drugiej osobie, niż bierzemy. Nie polega na dominacji i na tym, że ciągle mamy rację. Więc najpierw musimy uświadomić rozmówcy korzyści z tego, co mu proponujemy. W perswazji ważne jest rozumienie samego siebie: jeśli naszym celem jest wygospodarowanie czasu z naszą najlepszą przyjaciółką, a widzimy jak się od nas oddala – postarajmy najpierw poświęcić jej więcej uwagi.
  • Zrelaksuj się. Kiedy chcemy coś osiągnąć i bardzo nam na tym zależy, zapominamy o spokojnej i rozluźnionej postawie, o szczerych emocjach. Próbując komuś wperswadować naszą opinię tylko za pomocą argumentów, nie osiągniesz efektu. Okazuj swoje autentyczne emocje, staraj się perswadować jak najlepiej. Kiedy uczestniczymy w mediacjach i wydaje się, że każda osoba ma rację - zasady perswazji będą niezawodne.
  • Mów jak najkrócej.* Czego wymaga perswazja*? Przemyślenia celu i motywacji rozmowy. Przygotuj się na wątpliwości, jakie może mieć rozmówca, a kiedy już rozmawiacie, staraj się dostać potwierdzenie tego, z czym już się zgodził. „Prawda?”, „zgodzisz się ze mną?”, „nie sądzisz, że tak będzie lepiej?”. Te proste pytania pomogą uświadomić rozmówcy, że twoje intencje są szczere i że nie próbujesz wydawać rozkazów.
  • Wizualizacja pozwoli drugiej osobie rozumieć, o czym rozmawiacie. Mów „wyobraź sobie...”. Sam również miej świadomość, jaki realny efekt będzie mieć twoja perswazja. Warto nauczyć się sztuki perswazji, gdyż w znaczącym stopniu podniesie to jakość naszej komunikacji z otoczeniem.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także