Pielęgniarka o pracy na OIOM-ie. Opowiedziała o umierających pacjentach
Pielęgniarka prowadząca konto @nursegram na TikToku opublikowała filmik dotyczący towarzyszenia umierającym pacjentom w ich ostatnich chwilach. Kobieta opowiedziała o tym, jakie czynności są wówczas wdrażane i czym ona zajmuje się na oddziale intensywnej terapii.
03.01.2022 21:00
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Choć praca pielęgniarki w szpitalu z pewnością jest jednym z najtrudniejszych zawodów, praca na oddziale intensywnej terapii jest jeszcze cięższa pod względem psychicznym. O tym, jak dokładnie wygląda, opowiada na swoim profilu na TikToku @nursegram, czyli polska pielęgniarka pracująca na OIOM-ie. Jej najnowszy filmik dotyczy ostatnich czynności, które są wdrażane przed śmiercią pacjenta.
Pielęgniarka o pracy na OIOM-ie
Pielęgniarka prowadząca konto @nursegram nie ukrywa, że praca na OIOM-ie jest dla niej bardzo ciężka. Każdego dnia patrzy nie tylko na cierpienie, ale także na śmierć pacjentów, walcząc jednocześnie z całych sił o ich życie.
- Dla mnie ta ilość ogromna umierających ludzi na moich dyżurach w ciągu ostatniego roku była traumatyczna (...) Intensywna terapia to oddział, na którym się walczy o życie. To nie jest tak, że nasi pacjenci zamykają oczy, wydają ostatni oddech i umierają. Na mój oddział trafiają pacjenci w stanie krytycznym, o których życie będziemy walczyli - mówi na swoim najnowszym nagraniu na TikToku.
Ostatnie chwile pacjentów
O tym, jak przebiegają ostatnie czynności i chwile pacjentów, wspomniała w dalszej części opublikowanego filmiku. Jego treść poruszyła ponad 5 tys. użytkowników platformy.
- W przypadku pacjenta, którego stan pogarsza się nagle, moje towarzyszenie przy śmierci polega na tym, że ja tego człowieka resuscytuje, uciskam klatkę piersiową, jego żebra niejednokrotnie łamią się pod naciskiem moich rąk. Podaje leki, które mają za zadanie wznowić krążenie u tego człowieka i później towarzyszę temu człowiekowi przy toalecie pośmiertnej - tłumaczy pielęgniarka.
- Natomiast jeżeli ten stan krytyczny przekształca się w stan paliatywny, kiedy medycyna wyczerpuje niestety wszystkie możliwości tego człowieka i wiemy, że śmierć jest nieuchronna, staramy się, aby te nasze interwencje pielęgniarskie nie zakłócały spokojnej śmierci - dodaje.
Do takich interwencji, jak sama podkreśla, należą m.in. łagodzenie cierpienia oraz zapewnienie optymalnej jakości życia.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.