Pielęgnice – ryby niezwykłe

Pielęgnice – ryby niezwykłe

Pielęgnice – ryby niezwykłe
03.01.2007 15:56

Pielęgnice to ryby bardzo różnorodne zarówno. Zachwycają swoim egzotycznym wyglądem, kolorami i niezwykłym, jak na ryby, zachowaniem. Cieszą się sporym zainteresowaniem wśród akwariowych pasjonatów. Cóż takiego jest w pielęgnicach, że potrafią tak oczarować?

Pielęgnice to ryby bardzo różnorodne zarówno ze względu na swój wygląd jak i zwyczaje (chociażby te żywieniowe). Zachwycają swoim egzotycznym wyglądem, kolorami i niezwykłym, jak na ryby, zachowaniem. Cieszą się też sporym zainteresowaniem wśród niemal wszystkich akwariowych pasjonatów. Cóż takiego jest w pielęgnicach, że potrafią tak oczarować człowieka?

Różnorodność gatunków

Pielęgnice występują w niemal wszystkich zakątkach świata. Te najbardziej znane, jak na przykład skalary, można spotkać w jeziorach obu Ameryk, najwięcej jednak gatunków zamieszkuje wody afrykańskich jezior: Malawi i Tanganika.

Przede wszystkim jednak, mówiąc o pielęgnicach, należałoby podkreślić jak duża grupa jest określana tą nazwą. Obecnie liczy ona kilka tysięcy gatunków, a specjaliści wciąż podkreślają, że z pewnością istnieją jeszcze inne.

Oczywiście nie wszystkie możemy hodować w domowych akwariach. Część z nich czuje się dobrze tylko w swoim środowisku naturalnym i nigdzie indziej nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Wiele pielęgnic to również tzw. endemity, czyli takie gatunki, które występują tylko w jednym miejscu na Ziemi. Poszczególne gatunki pielęgnic mogą dość znacznie różnić się między sobą. Dotyczy to zarówno ich wyglądu, jak i potrzeb. Pewne różnice można jednak także zaobserwować w ich zachowaniu.

Różnice pomiędzy poszczególnymi gatunkami są spore. Nie mniej jednak naukowcy wysnuli teorię, według której wszystkie pielęgnicowate ryby miałyby pochodzić od jednego przodka. Przede wszystkim jednak to, co w większości przypadków je łączy, to wysoko rozwinięte zachowania społeczne i troskliwa opieka nad potomstwem. Obrona terytorium

Miłośnicy pielęgnic określają swoich akwariowych ulubieńców jako „ryby inteligentne”. Obserwując zachowanie tych rybek, trzeba przyznać, że określenie to nie jest bezpodstawne.

Hodowcy pielęgnic podkreślają, że zachowanie tych rybek jest zróżnicowane i zależy zarówno od gatunku, jak i warunków, jakie im stworzymy w naszym domowym akwarium. Zbiornik powinien być przede wszystkim dość duży. Musimy też bardzo uważać na to, z jakimi gatunkami nasze pielęgnice będą musiały dzielić przestrzeń. Ryby pielęgnicowate bowiem często są dość zaborcze i zdecydowanie bronią swojego terenu (do tego stopnia, że wszystkim „intruzom” mogą zrobić krzywdę).

Troskliwi rodzice

Najciekawsze jednak ich zachowania można zaobserwować w okresie godowym. Niektóre gatunki potrafią szukać swojej „drugiej połówki”, a gdy ją znajdą zachowują się jak para zakochanych. Część pielęgnic dobiera się w pary tylko na okres tarła. Później zaś opiekę nad ikrą i małymi rybkami sprawuje tylko samica, a samiec odpływa. U innych gatunków, jak na przykład u skalarów, paletek czy barwniaków czerwonobrzuchych, samiec i samica pozostają blisko siebie także po okresie tarła. Jedno z nich broni wówczas terytorium, drugie zaś troskliwie opiekuje się małymi rybkami. Są i takie gatunki pielęgnic, dla których charakterystycznym jest podział opieki nad potomstwem. Wówczas samica i samiec na zmianę noszą ikrę w pysku.

Żadne inne ryby nie bronią z równym uporem swoich małych. Pielęgnice zaś są gotowe nawet oddać za nie życie. Tak jest w ich środowisku naturalnym. W akwarium natomiast na rybki nie czyha tyle niebezpieczeństw, a mimo to pielęgnice nie porzucają swojego potomstwa, a wręcz ma się wrażenie, że poświęcają im ogromną większość czasu i starają się je „wychować” i przygotować do samodzielnego życia.

Poznajmy pielęgnice

Zachowanie pielęgnic to temat niezwykle ciekawy, tak jak i samodzielnie prowadzone obserwacje akwariowych ulubieńców. Hodowcy jednak bardzo często podkreślają, że przed podjęciem decyzji o zakupie pielęgnic należy dobrze przemyśleć, który gatunek tych rybek będzie nam odpowiadał najbardziej, a przede wszystkim, któremu z nich będziemy w stanie stworzyć najlepsze warunki. Należy bowiem zdawać sobie sprawę, że niektóre z pielęgnic są dużo bardziej wymagające, a także mogą mieć dość specyficzne zwyczaje żywieniowe. Każda jednak chwila poświęcona dokładnemu poznaniu tych niezwykłych rybek, a potem ich obserwowanie da wiele satysfakcji i wynagrodzi wszelkie trudy związane z pielęgnacją naszych małych ulubieńców.

Źródło artykułu:WP Kobieta