Pierścionek czy bransoletka
Zadbane dłonie to wizytówka każdej kobiety. Na pewno stresująca jest pierwsza wizyta w domu przyszłych teściów – zastanawiamy się jak się ubrać, co mówić, by dobrze, wypaść a przy tym zachowywać się naturalnie. Podając dłoń na przywitanie pamiętajmy, że już pierścionek czy bransoletka dużo może o nas powiedzieć.
10.04.2014 | aktual.: 11.04.2014 15:37
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zadbane dłonie to bez wątpienia wizytówka każdej kobiety. Zdecydowany uścisk dłoni stanowi o naszej sile i pewności siebie. Warto przy okazji ważnych spotkań czy to na gruncie zawodowym, czy towarzyskim o tym pamiętać. Na pewno stresująca jest pierwsza wizyta w domu przyszłych teściów – zastanawiamy się jak się ubrać, co mówić, by dobrze, wypaść a przy tym zachowywać się naturalnie.
Pierwsze wrażenie jest bardzo istotne. Podając dłoń na przywitanie pamiętajmy, że już pierścionek czy bransoletka dużo może o nas powiedzieć. Jeśli należymy do osób mocno gestykulujących, bransoletka może stać się naszą przyjaciółką. Oczywiście, jeżeli jest dobrze dobrana. Wtedy potrafi zamaskować niedoskonałości ciała i podkreślić nasze walory. Jak dobierać bransoletki?
Osoby o drobnej budowie, szczupłych rękach powinny nosić duże bransoletki typu kajdany lub tzw. stalowe mankiety. Podkreślą one naszą delikatność i niewinność. Różnorodność wzorów oraz materiałów zaspokoi każde gusta. Dzięki szerokiej powierzchni i ciekawym zakończeniom nie zsunie się z dłoni, a przy tym doda nam seksapilu.
Przy mocno zbudowanym nadgarstku i szerokiej dłoni zaleca się noszenie bransoletek na wysokości 6-10 cm od nadgarstka, nie zaś na jego linii. Dzięki temu zabiegowi optycznie wydłużymy odcinek od czubków palców po krawędź bransolety, co sprawi, że dłoń wyda się szczuplejsza.
Kobiety o krótkich lub grubych rękach winny przekonać się do cienkich bransoletek typu łańcuszek. Oczywiście najładniej prezentować się będzie wykonana z metali szlachetnych, jak srebro lub złoto, ale jeśli nie stać nas na taki wydatek warto poszukać podobnych wzorów wśród biżuterii sztucznej, która coraz lepiej imituje szlachetne kruszce.
Oczywiście platyna, złoto czy srebro dodają kobiecej urodzie najwięcej blasku, jednak młodym dziewczynom uroku przysporzy również bransoletka wykonana z naturalnego kryształu, lawy wulkanicznej czy oryginalnego połączenia drewna i skóry. Ważne by ozdoba stanowiła odzwierciedlenie osobowości i pasowała do naszego stylu oraz okoliczności.
Jeśli preferujemy styl niezobowiązujący i bardzo dziewczęcy idealnym rozwiązaniem są kangany. Są to cienkie bransoletki noszone po kilka lub kilkanaście na jednej ręce, wykonane z materiałów gładkich jak: szkło, metal, plastik czy malowane drewno. Poruszając rękami, bransoletki obijają się o siebie i zmieniają swoje położenie na nadgarstku, odtwarzając przy tym charakterystyczny dźwięk porównywany do szumu wiatru.
Nie tak dawno modne były również bransolety z dopinanymi charmsami, czyli elementami mającymi symboliczne znaczenie. Nosiło się je tak, aby wiszące przywieszki widoczne były na nadgarstku. Obecnie większą popularnością cieszy się odmiana włoska, gdzie poszczególne segmenty są ze sobą dokładnie połączone, tworząc przylegający do skóry szereg metalowych ozdób.
Ozdoba z czasów Al Capone
Pierścionek zaręczynowy na kobiecej dłoni zawsze prezentuje się doskonale. Jest to wszak znak miłości i oddania naszego wybranka. Coraz częściej po ślubie nosimy go nadal, zwłaszcza jeśli został dobrany idealnie pod obrączkę. Razem tworzą całość, stanowiącą wystarczający element biżuteryjny do niemal każdego stroju. Wśród najczęściej wybieranych wzorów dominuje „chaton”, czyli jeden prosty brylant znajdujący się w oprawie z klasycznego lub białego złota. Modne są też wzory z kolorowymi kamieniami lub takie o asymetrycznych kształtach, z oryginalną linią i grawerem.
Jeśli jednak chciałabyś podkreślić swój image oryginalną biżuterią, załóż pierścionek koktajlowy. Wyróżnia go wielkość, kształt i kolor. Do wyboru są zarówno wzory z motywem zwierzęcym, floralnym, jak i te złożone z kilkunastu drobnych kamyczków czy koralików. Na co dzień noś te w stonowanych kolorach, ale jeśli chcesz przyciągnąć uwagę załóż o barwie fluorescencyjnej. To ozdoba, która nie znosi konkurencji, wyjątek stanowi jedynie obrączka. Pierścionek koktajlowy zyskał sławę w latach 40. XX wieku w czasach prohibicji, kiedy do najlepszego tonu należało pojawienie się na nielegalnych gangsterskich imprezach zakrapianych suto alkoholem. Damy chcąc pokazać, do których kręgów należą, wkładały wielkie pierścienie z diamentami. Nazwa „koktajlowy” pochodzi od trunków, jakie pito podczas potajemnych spotkań. Początkowo pierścienie nosiło się na serdecznym palcu, lecz wkrótce przeniosły się na środkowy palec, by być bardziej widocznymi. Modę podchwycili później wielcy kreatorzy mody jak Christian Dior czy Coco
Chanel. Odtąd możemy je wypatrzeć na palcach modelek, prezentujących najnowsze światowe trendy.
Zawsze na czasie
Przyjmując zegarek jako element biżuterii, musimy oddzielić sposób noszenia go przez kobiety i mężczyzn. Zegarek jest symbolem statusu społecznego człowieka. Powinien być dobrany do stroju, stylu byciu, charakteru. Wyróżniamy cztery rodzaje czasomierzy: wieczorowe, wizytowe, sportowe i do codziennego noszenia. Zegarki wieczorowe są bardziej strojne, mogą być ozdobione kamieniami i nie zawsze ich mocną stroną jest czytelność. Zakładamy je tylko na bankiety i wystawne wieczory. Mężczyźni często dobierają go do stroju ślubnego (frak lub smoking) jako gustowny dodatek. Kobiety do strojów wieczorowych zakładać mogą jedynie zegarki biżuteryjne na metalowej bransolecie.
Zegarki wizytowe pasują do jednokolorowych garniturów, a w przypadku kobiet do stroju typu garsonka. Tutaj liczy się już funkcjonalność, wygoda noszenia, a znaczenia nabiera czytelność i kształt tarczy. W przypadku zegarków męskich elegantsze są te na skórzanych paskach, tylko ze względu na trwałość i większą elastyczność dopuszcza się do stroju wizytowego te na metalowej bransolecie. W przypadku kobiet istotne jest dopasowanie koloru i rodzaju materiału, z jakiego wykonany jest pasek od zegarka do pozostałych części stroju jak buty czy torebka. Wtedy cała stylizacja nabiera smaku i nie ma w niej niepasujących elementów.
Na odpowiednio dobrany zegarek wpływ ma również kształt koperty. Niekiedy przymierzając zegarki widzimy, że ten, który podobał nam się na wystawie niekoniecznie ładnie prezentuje się na naszym nadgarstku. Wyróżnia się koperty okrągłe, kwadratowe i podłużne. Aby znaleźć ten najodpowiedniejszy wzór, trzeba po prostu przymierzyć wybrane modele, również pod kątem kolorystycznym. Najczęściej dostępne są barwy: srebrnoszare, żółtozłote oraz czarne, także w wersji lśniącej. Istotna jest też tarcza, która zwykle jest białokremowa, szaroczarna lub niebieskogranatowa. Te w jaskrawych kolorach często spotkać można w modelach sportowych lub młodzieżowych.
Jeśli chodzi o zegarki damskie, to modne są ozdobne i finezyjne kształty, wyróżniające się wyglądem. Damskie zegarki stają się też coraz większe, ze względu na mechanizm ukryty wewnątrz coraz bardziej podobny do tego, który dotąd można było odnaleźć tylko w męskich modelach.
Kwiaty na rękach?
Niecodzienną ozdobą na nadgarstek dla Panny Młodej jest korsarz, nieco zapomniana w Polsce ozdoba kwiatowa. To świetna i oryginalna alternatywa dla tradycyjnego bukietu ślubnego. Korsarza tworzy gustowne upięcie z drobnych kwiatów, liści i tasiemek, które mocuje się na wstążce lub ozdobnym druciku na przegubie. Aby rośliny przetrwały noc należy ich końce zanurzyć w roztopionej stearynie lub wosku w celu zabezpieczenia przed utratą wody. Na pewno kojarzymy tę ozdobę z amerykańskich balów maturalnych. Taki dodatek do stroju ślubnego z pewnością zostanie zapamiętany przez naszych gości.
Oficjalne wydanie internetowe „Magazynu Wesele”: magazynwesele.pl/Justyna Abdank-Kozubska