Blisko ludziPierwszy dzień lata. Kiedy wypada i ile trwa najdłuższy dzień w roku

Pierwszy dzień lata. Kiedy wypada i ile trwa najdłuższy dzień w roku

Pierwszy dzień lata. Kiedy wypada i ile trwa najdłuższy dzień w roku

19.06.2018 12:45, aktual.: 26.06.2018 09:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pierwszy dzień lata, zwany inaczej przesileniem letnim, przypada w tym roku 21 czerwca. Będzie to również najdłuższy dzień lata. Z tej okazji tradycyjnie zaplanowano wiele imprez plenerowych.

Pierwszy dzień lata w 2018 roku przypada 21 czerwca. Wtedy również mamy do czynienia z tzw. przesileniem letnim, czyli z momentem, gdy oś obrotu Ziemi maksymalnie wychyla się w kierunku Słońca, które góruje w zenicie na szerokości zwrotnika Raka. Oznacza to początek astronomicznego lata oraz najdłuższy dzień w roku. W 2018 roku jego długość będzie naprawdę imponująca – słońce wzejdzie o godz. 4.14, zajdzie zaś o 21. Najdłuższy dzień lata trwać będzie zatem aż 16 godzin i 46 minut.

Przesilenie letnie związane jest z wieloma tradycjami. Najpopularniejsza z nich to Noc Świętojańska, zwana inaczej Nocą Kupały. Jest to najkrótsza noc w roku, podczas której m.in. rozpala się ogniska i plecie wianki. Nawiązuje to do obrzędów słowiańskich, które miały zapewnić zdrowie i długowieczność. Z okazji pierwszego dnia lata odbywa się również wiele imprez plenerowych. Najpopularniejsza z nich "Wianki" odbywa się w Warszawie i co roku przyciąga tłumy warszawiaków oraz turystów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)