Pies dyszy? To nie zawsze jest normalne

Dyszenie u psów jest powszechnym zjawiskiem, które może wynikać z różnych przyczyn - od naturalnej termoregulacji po sygnał poważniejszych problemów zdrowotnych. Warto więc wiedzieć, w jakich sytuacjach jest normalne, a kiedy powinno budzić niepokój.

Dlaczego psy dyszą?
Dlaczego psy dyszą?
Źródło zdjęć: © via Getty Images

Nie trzeba być właścicielem psa, aby zauważyć, że zwierzęta te często dyszą. Choć dla człowieka jest to zazwyczaj oznaka zmęczenia, u psów - niekoniecznie.

Dlaczego psy dyszą?

Psy dyszą, aby regulować temperaturę ciała. Ponieważ nie potrafią się pocić tak, jak ludzie, ich głównym sposobem chłodzenia jest szybsze oddychanie przez otwarte usta z wysuniętym językiem. Jest to szczególnie widoczne podczas upałów lub po intensywnej zabawie. Zwierzęta te mogą również dyszeć z emocji, takich jak ekscytacja, stres czy strach. Jest to ich sposób na radzenie sobie z emocjonalnym napięciem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Reni Jusis wspomina "Twoja twarz brzmi znajomo": "Mój pies wychodził z pomieszczenia, kiedy trenowałam"

Niektóre rasy psów są bardziej podatne na dyszenie ze względu na budowę anatomiczną. Psy brachycefaliczne, jak buldogi czy mopsy, mają krótkie nosy, co utrudnia przepływ powietrza i może prowadzić do częstszego dyszenia. Dlatego znając cechy rasy, warto być bardziej czujnym na objawy nadmiernego wysiłku przy oddychaniu.

Kiedy dyszenie u psa może być objawem choroby?

O ile w większości przypadków dyszenie u psa nie powinno budzić niepokoju, znaczące i bez powodu może być sygnałem problemów zdrowotnych. Warto zwrócić uwagę na objawy, takie jak uporczywe dyszenie (nawet w spoczynku), które może wskazywać na choroby układu oddechowego, niewydolność serca czy bóle. Pies często staje się przy tym ospały i mniej skory do zabaw.

Dyszenie może wynikać również z przewlekłych schorzeń organizmu, takich jak zapalenie płuc czy problemy z trawieniem. Niepokojące jest też, gdy dyszeniu towarzyszy kaszel, trudności w poruszaniu się lub utrata apetytu. W takim przypadku niezbędna jest konsultacja z weterynarzem, aby dokładnie zdiagnozować stan psa.

Dyszenie wieczorem lub w nocy także może być spowodowane zmęczeniem po całym dniu aktywności, stresem, przegrzaniem czy bólem. Może również wynikać z problemów zdrowotnych u psa, takich jak choroby serca, układu oddechowego lub inne schorzenia.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)