Blisko ludziPigułka gwałtu

Pigułka gwałtu

Pigułka gwałtu

Coraz częściej gwałtu dokonuje się po wcześniejszym odurzeniu ofiary. Co ciekawe przestępstwa seksualne z użyciem pigułki gwałtu zachodzą nie tylko na kobietach, ale i na mężczyznach. Jak się ustrzec przed tym niebezpiecznym specyfikiem?

Coraz częściej gwałtu dokonuje się po wcześniejszym odurzeniu ofiary. Co ciekawe przestępstwa seksualne z użyciem pigułki gwałtu zachodzą nie tylko na kobietach, ale i na mężczyznach. Jak się bronić przed tym niebezpiecznym specyfikiem?

Gwałt jest przeżyciem traumatycznym. Podważa dotychczasowe poczucie bezpieczeństwa. Jest przestępstwem, za które grozi od 2 do 12 lat więzienia, jednak rozpoczęcie postępowania zachodzi na wniosek osoby poszkodowanej, a składanie zeznań w sprawie jest trudnym przeżyciem. Coraz częściej tego przestępstwa dokonuje się po wcześniejszym odurzeniu ofiary. Sprawcy używają do tego celu pigułki gwałtu (z angielskiego date rape drug).

Najczęściej dochodzi do wrzucenia takiej substancji do kieliszka z napojem i rozpuszczenia jej.

1 / 5

Skład pigułki

Obraz
© sxc.hu

Składniki pigułki działają szybko i obezwładniają ofiarę. Taka osoba nie pamięta szczegółów zdarzenia, ani sprawcy. Nie wie do końca co zaszło. Trudniej jest zeznawać w takiej sprawie, a w dodatku u ofiary może się pojawić wątpliwość, czy aby zdarzenie w ogóle można nazwać gwałtem, skoro nie stawiała ona oporu. Również zebranie dowodów w takiej sytuacji nie jest łatwe, bo składniki tego specyfiku bardzo krótko utrzymują się we krwi.

W skład pigułki wchodzą najczęściej flunitrazepam i GHB (gammahydroksymaślan). Flunitrazepam to popularny lek nasenny. Działa uspokajająco, zmniejsza napięcie mięśniowe, znosi zahamowania i powoduje utratę pamięci (do 24 godzin). Zmniejsza to oczywiście zgłaszalność przestępstw popełnionych z użyciem tego środka.

Flunitrazepam utrzymuje się we krwi do 12 godzin, co znacznie zmniejsza szanse na jego wykrycie i udowodnienie, że został użyty. Warto pamiętać, że na flunitrazepam i leki z jego grupy, które mają podobną budowę chemiczną, istnieje odtrutka możliwa do podania w szpitalu.

2 / 5

Stosowany przez kulturystów

Obraz
© sxc.hu

Flunitrazepam powoduje, że ofiara jest senna, trudniej jej stawiać opór, czy krytycznie oceniać sytuację. Znacznie łatwiej ją przekonać, czy nawet zmusić do opuszczenia miejsca, w którym toczy się impreza. Działanie flunitrazepamu nie wzbudzi także podejrzeń otoczenia, bo przypomina wpływ alkoholu. Flunitrazepam rozpuszczony w napoju nie zmienia jego smaku, zapachu, ani koloru. GHB był stosowany przez kulturystów celem zwiększenia masy mięśniowej. W niewielkich ilościach występuje naturalnie w organizmie.

3 / 5

Bez hamulców i pamięci

Obraz
© sxc.hu

Jest to substancja, która nie ma koloru, ani zapachu. Smak jest lekko słonawy, ale i tak jest maskowany przez naturalne właściwości wielu napojów. Działa bardzo szybko, bo już po kwadransie. Osoba pod wpływem GHB doświadcza nudności, wymiotów, splątania myśli, może się zacząć zachowywać uwodzicielsko i jest skłonna opuścić lokal z nieznanymi osobami. Wykrycie GHB we krwi jest możliwe tylko 24 godziny od podania.

4 / 5

Zachowaj czujność!

Obraz
© sxc.hu

Najczęściej pigułka zostaje podana na imprezie. Często trudno odróżnić jej wpływ od wpływu alkoholu. Często ofiara pije alkohol i nieświadomie zażywa pigułkę gwałtu. Zabezpieczeniem przed tak przykrymi epizodami jest chodzenie na imprezy w większym gronie, lub chociaż z zaufaną przyjaciółką, która będzie czujna. Własnego napoju należy pilnować i najlepiej obserwować jego przygotowywanie. Nie wolno go także zostawiać bez opieki. Na imprezach należy zachować czujność.

Napoju spuszczonego z oka choć na chwilę nie należy już pić, a w żadnym wypadku nie należy tego robić gdy stwierdzimy zmianę smaku, czy zapachu płynu.

5 / 5

Zabawa w zaufanym gronie

Obraz
© sxc.hu

W przypadku gorszego samopoczucia warto poinformować zaufaną osobę i przez ten czas nie zostawać samej, unikać ciemnych miejsc. W ostateczności można zaalarmować ochroniarza lub zamówić taksówkę. Na polskim rynku pojawiły się testy w postaci kartonika z polami, na które nanosi się kroplę płynu. Wykrywają obecność GHB i ketaminy. Jednak i taki test ma swoje ograniczenia. Jeśli płyn jest ciemny, np. sok porzeczkowy, cola, to nie będziemy w stanie stwierdzić, czy kartonik zmienił barwę.

Do tego, taki test nie wykrywa wszystkich substancji wchodzących w skład pigułki gwałtu, np. nie można za jego pośrednictwem stwierdzić flunitrazepamu. Najlepszą ochronę stanowi jak zwykle zdrowy rozsądek i zabawa z umiarem, w zaufanym gronie.

Tekst: Katarzyna Krzak

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (8)