ycipk-2y5wud

Płacz głodnego dziecka porusza kobiety, mężczyzn nie

Kobiecy mózg jest ukierunkowany by reagować na potrzeby dzieci, w odróżnieniu od męskiego - dowodzi włoskie badanie opisane na łamach magazynu "Neuroreport".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Płacz głodnego dziecka porusza kobiety, mężczyzn nie
(123RF)
ycipk-2y5wud

Kobiecy mózg jest ukierunkowany by reagować na potrzeby dzieci, w odróżnieniu od męskiego - dowodzi włoskie badanie opisane na łamach magazynu "Neuroreport". Mózgi uczestniczących w badaniu pań, słyszących płacz głodnego dziecka, wykazywały zmiany w aktywności poszczególnych regionów. U mężczyzn tego nie obserwowano. Badaniem objęto dziewięć kobiet i tyle samo mężczyzn po 30. roku życia, część posiadających dzieci.

Badacze z University of Trento prosili uczestników, aby pozwolili myślom płynąć swobodnie, po czym odtwarzali im przez kwadrans biały szum, (w którym żaden ton nie dominuje) przerywany momentami ciszy i odgłosami dziecięcego płaczu.

W mózgach kobiet aktywność dwóch obszarów, znajdujących się w obrębie kory przedczołowej i tylnej części zakrętu obręczy - odgrywających rolę podczas wędrowania myślami - spadała w obecności dziecięcego głosu. U mężczyzn te obszary pozostawały równie aktywne jak wcześniej.

ycipk-2y5wud

Badanie pokazuje, że kobiety przerywają błądzenie myślami, kiedy słyszą płacz głodnego dziecka, podczas gdy mężczyźni sobie nie przeszkadzają - napisali badacze.

Wzorce aktywności mózgu nie różniły się u rodziców i u osób, które dzieci nie posiadały. Zdaniem badaczy może to sugerować, że kobiety są w większym stopniu predysponowane do zajmowania się dziećmi innymi niż ich własne. Jednak wyniki eksperymentu należy jeszcze zweryfikować.

Inne badania pokazały, że matki cierpiące na depresję poporodową w porównaniu ze zdrowymi mają przytłumioną aktywność niektórych obszarów mózgowych, kiedy słyszą płacz swojego dziecka.

(PAP/ma)

ycipk-2y5wud

POLECAMY:

* Czy dzieci kocha się tak samo?*

* Pobyt w żłobku nie wpływa negatywnie na rozwój dziecka*

* Płaczące dziecko lepiej zostawić w spokoju?*

ycipk-2y5wud

10 największych błędów wychowawczych

Polub WP Kobieta
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2y5wud

ycipk-2y5wud
ycipk-2y5wud