Trwa ładowanie...
d4jy5ou
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Ludzie

Płacz głodnego dziecka porusza kobiety, mężczyzn nie

Kobiecy mózg jest ukierunkowany by reagować na potrzeby dzieci, w odróżnieniu od męskiego - dowodzi włoskie badanie opisane na łamach magazynu "Neuroreport".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Płacz głodnego dziecka porusza kobiety, mężczyzn nie
(123RF)
d4jy5ou

Kobiecy mózg jest ukierunkowany by reagować na potrzeby dzieci, w odróżnieniu od męskiego - dowodzi włoskie badanie opisane na łamach magazynu "Neuroreport". Mózgi uczestniczących w badaniu pań, słyszących płacz głodnego dziecka, wykazywały zmiany w aktywności poszczególnych regionów. U mężczyzn tego nie obserwowano. Badaniem objęto dziewięć kobiet i tyle samo mężczyzn po 30. roku życia, część posiadających dzieci.

Badacze z University of Trento prosili uczestników, aby pozwolili myślom płynąć swobodnie, po czym odtwarzali im przez kwadrans biały szum, (w którym żaden ton nie dominuje) przerywany momentami ciszy i odgłosami dziecięcego płaczu.

W mózgach kobiet aktywność dwóch obszarów, znajdujących się w obrębie kory przedczołowej i tylnej części zakrętu obręczy - odgrywających rolę podczas wędrowania myślami - spadała w obecności dziecięcego głosu. U mężczyzn te obszary pozostawały równie aktywne jak wcześniej.

d4jy5ou

Badanie pokazuje, że kobiety przerywają błądzenie myślami, kiedy słyszą płacz głodnego dziecka, podczas gdy mężczyźni sobie nie przeszkadzają - napisali badacze.

Wzorce aktywności mózgu nie różniły się u rodziców i u osób, które dzieci nie posiadały. Zdaniem badaczy może to sugerować, że kobiety są w większym stopniu predysponowane do zajmowania się dziećmi innymi niż ich własne. Jednak wyniki eksperymentu należy jeszcze zweryfikować.

Inne badania pokazały, że matki cierpiące na depresję poporodową w porównaniu ze zdrowymi mają przytłumioną aktywność niektórych obszarów mózgowych, kiedy słyszą płacz swojego dziecka.

(PAP/ma)

POLECAMY:

* Czy dzieci kocha się tak samo?*

* Pobyt w żłobku nie wpływa negatywnie na rozwój dziecka*

* Płaczące dziecko lepiej zostawić w spokoju?*

10 największych błędów wychowawczych

d4jy5ou

Podziel się opinią

Share

d4jy5ou

d4jy5ou