Trwa ładowanie...
d2j4c1f

Plotkowanie jest lepsze od seksu. Sprawdź, dlaczego naprawdę warto to robić!

Kochamy plotkować! Kobiety, faceci, wszyscy! Chętnie wymieniamy się informacjami dotyczącymi znajomych i gwiazd. Interesuje nas, kto, co kiedy i z kim. To ludzkie i powszechne jak internet. Społeczna ocena nakazywała nam jednak mówić głośno, że plotkowanie to coś złego. Amerykańscy naukowcy postanowili nas z tych wyrzutów sumienia rozgrzeszyć. Okazuje się, że plotkowanie jest naprawdę ok!
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Plotkowanie jest lepsze od seksu. Sprawdź, dlaczego naprawdę warto to robić!
(123RF.COM)
d2j4c1f

"Wielkie umysły rozmawiają o pomysłach, średnie umysły rozmawiają o wydarzeniach, małe umysły rozmawiają o ludziach"- to dewiza greckiego filozofa Sokratesa. Plotkowanie od zawsze wydawało się nam rzeczą negatywną i prowadzącą do przykrych konsekwencji. Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda dowiedli, że obgadywanie ludzi z naszego otoczenia może mieć świetny wpływ na zdrowie i relacje międzyludzkie.

123RF.COM
Podziel się

Każdy, kto chociaż raz obejrzał film ”Wredne Dziewczyny” zauważył, że w aspekcie długoterminowym plotkowanie może skończyć się naprawdę nieprzyjemnie. Wszystko zależy oczywiście od tego, czy plotkujemy złośliwie, chcąc drugiej osobie zaszkodzić, czy po prostu dzielimy się ciekawymi i zabawnymi anegdotami z jej życia. Grupa naukowców z Uniwersytetu Stanforda, którą dowodził Matthew Feinberg, pokazuje nam korzystne skutki tego pozytywnego obgadywania. Głównie w kontekście relacji grupowych.

d2j4c1f
123RF.COM
Podziel się

Okazuje się, że osoby, które wspólnie plotkują są mniej egoistyczne względem siebie i szybciej tworzą stabilne więzi. W społeczności szkolnej plotki pomagają także błyskawicznie zauważyć i zlikwidować problem gnębienia słabszych uczniów. –Grupy, w których członkowie mają przyzwolenie na omawianie działań innych osób są trwalsze. Znacznie szybciej rozwiązują problemy niż te, w których plotkowanie jest zakazane. Wszystko za sprawą płynnego przekazywania informacji- mówi w Feinberg w jednym z wywiadów.

Jednak to niejedyny powód, dla którego plotkowanie powinno przestać być oczerniane. Ono po prostu sprawia, że czujemy się szczęśliwsi! University of Pavia przeprowadził serię badań, z których wynika, że pogaduszki o życiu naszych przyjaciół i ulubionych celebrytów wyzwalają w naszym mózgu duże ilości oksytocyny, czyli hormonu przywiązania. Tego samego, który uwalnia się podczas przytulania czy seksu.

To chyba wystarczający powód, żeby iść poplotkować z koleżankami w firmowej kuchni, prawda?

d2j4c1f

Podziel się opinią

Share

d2j4c1f

d2j4c1f
d2j4c1f