Trwa ładowanie...
d3bywuq

Po alkoholu wydaje ci się, że lepiej mówisz w obcych językach? Nie wydaje ci się

Wiele osób przyznaje, że to właśnie na zakrapianych imprezach najlepiej się im rozmawia z zagranicznymi znajomymi. Do tej pory myślałam, że jest to tylko prześmiewczy mit, a tymczasem istnieją naukowe dowody na to, że alkohol faktycznie ma wpływ na nasze zdolności językowe. I to się nazywa dobra informacja.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Alkohol mimo wielu wad, miewa również zalety
Alkohol mimo wielu wad, miewa również zalety (Fotolia)
d3bywuq

Badania na ten temat zostały opublikowane w "Journal of Psychofarmacology", magazynie zajmującym się opisem wpływu danych substancji na nasz umysł. W eksperymencie wzięło udział 50 Niemców, którzy od kilku lat uczą się duńskiego.

Grupa badanych miała przed sobą egzamin ustny z tego języka. Naukowcy prowadzący badanie podali połowie z nich odrobinę alkoholu zanim podeszli do zaliczenia. Dawka dostosowana była do wieku, wagi i predyspozycji danej osoby. Druga grupa dostała do picia napój bezalkoholowy.

d3bywuq

Następnie wszyscy badani wzięli udział w egzaminie, który został oceniony przez rodowitych Duńczyków. Ci jednogłośnie stwierdzili, że osoby będące pod wpływem alkoholu, lepiej radzili sobie z wymową i płynnością językową niż ci, którzy tego alkoholu nie wypili. Jak to możliwe?

Naukowcy przekonują, że jest to kwestia rozluźniających właściwości napojów wyskokowych. Mówiąc w obcym dla nas języku, w naszym mózgu tworzy się "blokada". Po prostu boimy się tego, jak odbiorą nas słuchacze i jesteśmy przerażeni ewentualną pomyłką i upokorzeniem. JakAlkohol niweluje te bariery i pozwala na większą swobodę wypowiedzi.

Zobacz też: Jak alkohol wpływa na zdrowie?

Mimo tego, w co do tej pory wierzono, to nie my uważamy, że po alkoholu lepiej znamy języki obce. Zauważają to wyłącznie nasi słuchacze. Nasz mózg nie rejestruje zmian w naszej wymowie ani składni.

d3bywuq

Idąc tym tropem może faktycznie po kilku piwach zyskujemy taneczne zdolności Maseraka i śpiewamy jak Whitney Huston. Gorzej, jeśli w tych przypadkach działanie procentów nie nastąpi, a my uparcie będziemy zawodzić "I will always love you" w klubie z karaoke.

d3bywuq

Podziel się opinią

Share
d3bywuq
d3bywuq