Hortensje potrafią zachwycić kolorowymi, wielkimi kwiatostanami. Ważne jest, aby krzewy odpowiednio pielęgnować. W jaki sposób zająć się tymi roślinami na wiosnę? Musisz zadbać o właściwe nawozy, które dostarczą hortensjom właściwej porcji składników odżywczych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Hortensja. Tajniki uprawy i pielęgnacji niezwykłej sierpniowej rośliny
Będą pięknie kwitły. Zdziwisz się, co pomoże
Jeżeli masz w ogrodzie hortensje, wiedz, że gustują w żyznym, przepuszczalnym, próchniczym, lekko wilgotnym podłożu o lekkiej kwasowości (najlepiej o pH mieszczącym się w przedziale 5,5-6,0).
Niezwykle istotnym składnikiem, wpływającym na wzrost hortensji jest azot. Równie ważny jest fosfor, który wzmacnia korzenie i uczestniczy w procesie tworzenia się kwiatów, a także potas, wpływający na właściwy transport wody i składników odżywczych wewnątrz rośliny.
Aby zapewnić wszystkie składniki odżywcze oraz minerały, przygotuj domową odżywkę z kefiru. Już 2 litry tego produktu wymieszane z 10 litrami wody zmienią się w idealny nawóz, który dostarczy hortensji potasu, magnezu, azotu, fosforu, a także wapnia. Po zmieszaniu składników pozostaw roztwór na pół godziny, aż składniki się "przegryzą". Po tym czasie podlewaj sadzonki.
Hortensje dobrze też reagują na ocet jabłkowy oraz kwasek cytrynowy. Obydwa produkty sprawią, że gleba hortensji będzie lekko zakwaszona, co będzie idealnym warunkiem do wzrostu tych krzewów. Wystarczy dodać cztery łyżki kwasku na 20 litrów wody lub 200 ml octu na 20 litrów wody, a powstałym roztworem podlewać rośliny co ok. 18 dni.
Jednak najbardziej zaskakującym "pomocnikiem" przy hortensjach jest pokruszony czerstwy chleb. Wystarczy, że zalejesz pieczywo wrzącą wodą, zachowując proporcję 1:3, odstawisz w ciemne miejsce na mniej więcej trzy dni, a następnie przecedzisz powstały płyn przez sitko. Otrzymany płyn rozcieńcz z wodą, tym razem w proporcji 1:10. Podlewaj hortensje raz na dwa tygodnie.
Innym skutecznym sposobem na obfite kwitnięcie hortensji będzie przygotowanie odżywki ze skórek od banana. Przepis na taki domowy nawóz znajdziesz tutaj.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.