ModaPodsumowała styl Polek na przestrzeni 100 lat. Wideo zachwyca

Podsumowała styl Polek na przestrzeni 100 lat. Wideo zachwyca

Podsumowała styl Polek na przestrzeni 100 lat. Wideo zachwyca
Źródło zdjęć: © Youtube.com
Monika Katarzyna Krupska
28.02.2018 13:13, aktualizacja: 28.02.2018 15:53

Nosiły kapelusze, kręciły włosy na wałki i nie malowały oczu. Styl Polek na przestrzeni ostatnich stu lat podsumowała Karolina Żebrowska. Wideo zachwyca w sieci. "Dziękuję za ten genialny film" - piszą fani.

"Czekałam na polską wersję tak długo, że aż zrobiłam ją sama. W internecie pojawiły się już różne "edycje" – amerykańska, hinduska, rosyjska. Ale ja miałam wrażenie, że polska (wersja-red.) byłaby zupełnie inna. Głównie dlatego, że przez ostatnie stulecie nie mieliśmy zbyt wiele okazji, by wyglądać modnie" - pod swoim wideo pisze Karolina Żebrowska. I dodaje, że zachowanie Polek jest godne podziwu, bo pomimo wszystkich przemian politycznych kobiety starały się być stylowe.

Historia stylu

W 1910 roku państwo polskie nie istniało (jedynie Królestwo Polskie, które było całkowicie zależne od Rosji). Kobiety w tym czasie nie miały praw wyborczych. Powoli zyskiwały dostęp do wyższego wykształcenia, wobec czego nie wyróżniały się z tłumu. Ich stylizacje były schludne i nieskryte. Włosy Polek były lekko kręcone i spięte, tak aby nie opadały na ramiona. Często zdobiła je opaska, która osiem lat później została zamieniona na kapelusz. "Wszystkie stroje inspirowane były oryginalnymi polskimi fotografiami i filmami dokumentalnymi" - tłumaczy wybór Żebrowska.

W 1918 roku na twarzach kobiet pojawił się uśmiech. Kobiety odzyskały prawa wyborcze. W narzutkach wykończonych futerkiem wyglądały zachwycająco i bardzo stylowo. Polki pokochały w tym czasie Jadwigę Smosarską i Hankę Ordonównę. Były one niekwestionowanymi ikonami stylu do momentu wybuchu II wojny światowej. Od września 1939 roku na ulicach nie widać było już radosnych, roześmianych twarzy. Gdy wojska niemieckie przekroczyły granice, Rzeczpospolitej kobiety nie wychylały się z domu, starały się chronić siebie i bliskich. Kapelusze zostały wyrzucone w kąt. Włosy, które wciąż były kręcone na wałki, najczęściej opadały w nieładzie na ramiona.

Zob. wideo Karoliny: 100 Years of Beauty - Poland

W latach 50. dominowały szare kolory. Polki włosy wiązały w warkocze, spinały je z tyłu. Kraj wciąż był pogrążony w żałobie. Uśmiech zaczął powracać dopiero na początku lat 60. "Trudnością było wybranie jednej sylwetki na każdą dekadę, zwłaszcza po latach 60., kiedy ludzie zaczęli ubierać się w różnych stylach, i równie modne było założenie skórzanej kurtki, co eleganckiego żakietu i kapelusza" - napisała autorka. W latach 60. i 70. kobiety zaczęły się malować. Makijaż był ostry i wyrazisty, choć nie wszystkie panie go stosowały. Na głowach kobiet również panował miszmasz. Polki na zmianę prostowały i kręciły włosy. Ubierały się luźno i wygodnie. W latach 80. zapanowała moda na trwałą, która trwała nawet i do połowy lat 90. Po upadku komunizmu Polki uzyskały na szerszą skalę dostęp do zagranicznych dóbr, więc mocno eksperymentowały z modą. Stawiały na ciemniejsze kolory, na luźne koszule w kraty, martnesy, "mommy jeansy" czy chodaki. Modny był mocny makijaż w pstrokatych kolorach, na szyjach pojawiły się różne plastikowe naszyjniki.

"Praca nad tym filmikiem była dość ciężka. Nie tylko ze względu na 11 przemian, jakie musiałam przemyśleć, przygotować i w końcu wyegzekwować na sobie w ciągu jednego dnia, i nie tylko dlatego, że było to dość emocjonalne przeżycie. Ale głównie z tego powodu, że jest bardzo ciężko być obiektywnym, zwłaszcza biorąc się za temat tak szeroki. Dlatego z góry przepraszam, jeśli ktoś uważa, że wybrałam nieznaczące wydarzenia lub błędnie podsumowałam dekady. Starałam się znaleźć po jednym wydarzeniu historycznym, które wpłynęło na polskie kobiety w danej dekadzie (a tak się składa, że spora część z nich ma jakiś związek z sytuacją polityczną w danym okresie). Nie kierowałam się własnymi sympatiami, ale starałam się wybrać te wydarzenia lub nastroje społeczne, które mogły w jakiś sposób wpłynąć na dużą liczbę kobiet w naszym kraju" - dodała Karolina.

Wideo w ciągu dwóch dni trafiło na listę polskich hitów na czasie. Obecnie jest na 33 pozycji, obejrzało je ponad 59 tys. osób. Z minuty na minutę licznik wciąż rośnie. Autorka zakończyła filmik na 2000 roku, podsumowała go dżinsowymi ubraniami. Żebrowska nie pokazała stylu Polek z 2010 roku, ponieważ według niej dekada jeszcze się nie zakończyła. "Jest za świeża, żeby można było podsumować ją jednym wydarzeniem. Zresztą jestem pewna, że dla każdej Polki co innego zasługuje na wspomnienie" - stwierdziła youtuberka. Pod wideo pojawiły się w większości pozytywne komentarze, nie tylko z Polski. " Właśnie tego typu projekty powinna wspierać i promować Polska Fundacja Narodowa. Oryginalne, wzruszające i bardzo ciekawe wideo ukazujące historię Polski w zupełnie inny sposób niż do tego jesteśmy przyzwyczajeni!" - napisał jeden z użytkowników.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także