Trwa ładowanie...

Pokój dla małego chłopca – aranżacje

Pudła na zabawki, tapety ścienne, miękkie dywaniki i inne tekstylia dodające wnętrzom przytulności – to dodatki, które mają największy potencjał w urządzaniu pokoju dla małego chłopca. Aranżacje powinny być tworzone w taki sposób, by odpowiadały przede wszystkim wiekowi malucha, a tym samym sprzyjały jego rozwojowi na każdym etapie najwcześniejszych lat życia.

Pokój dla małego chłopca – aranżacjeŹródło: iStock.com
dzn25bb
dzn25bb

Pokój dla chłopca-niemowlaka

Kiedy dziecko przychodzi na świat, rodzice nie zawsze dysponują wystarczającą przestrzenią, by przeznaczyć dla niego osobne pomieszczenie. Zawsze jednak maluch powinien mieć w domu własny kąt, choćby w sypialni mamy i taty. Oddzielny pokój dla chłopca-niemowlaka daje prawdziwe pole do popisu dla miłośników aranżacji wnętrz. Małe łóżeczka, regały i komody, a także kolorowe zasłonki i inne zachwycające dodatki pozwalają na urządzenie przytulnego miejsca, które sprzyja poznawaniu przez malucha otaczającego świata.

Jednym z najczęściej wybieranych kolorów w pokoju dla chłopca-niemowlaka jest zielony iStock.com
Jednym z najczęściej wybieranych kolorów w pokoju dla chłopca-niemowlaka jest zielony Źródło: iStock.com

W pokoju dla chłopca-niemowlaka na ścianach idealnie sprawdzają się jasne, stonowane kolory, ale żeby uniknąć wrażenia, iż wnętrze przytłacza monochromatycznością, warto postawić na dodatki w kontrastujących barwach. Na tle błękitu bardzo dobrze wygląda cytrynowy odcień żółtego, a przytłumiona zieleń tworzy ciekawe kompozycje z kolorami morskim, czerwonym oraz pomarańczowym. Wyraziste akcenty wpływają pozytywnie nie tylko na estetykę pokoju dziecięcego, ale również na integrację sensoryczną dziecka, ponieważ skłaniają do wytężania wzroku.

Pokój dla niemowlaka dobrze jest ożywić dodatkami w intensywnych kolorach iStock.com
Pokój dla niemowlaka dobrze jest ożywić dodatkami w intensywnych kolorach Źródło: iStock.com

Dobrze urządzony pokój dla chłopca-niemowlaka to taki, w którym króluje aranżacyjny minimalizm. Dziecko jest jeszcze zbyt małe, by korzystać z dodatkowych elementów wyposażenia, niezbędne są dla niego w zasadzie tylko kojec, miejsce do przewijania i mebel do przechowywania ubrań. Warto również pomyśleć o wygodzie mamy i wstawić fotel do karmienia najlepiej z podnóżkiem, który zapobiegnie bólom kręgosłupa. Ograniczenie ilości akcesoriów do minimum znacznie ułatwia utrzymanie w pokoju dziecięcym porządku, a o czystość trzeba dbać, by nie narazić malucha na kontakt z alergenami.

dzn25bb

Pokój dla małego chłopca w wieku 1–2 lat

Pokój dostosowany do niewielkich potrzeb niemowlaka powinien się zmieniać wraz ze wzrostem chłopca. Maluch w wieku powyżej 12 miesięcy jest w fazie intensywnego doskonalenia umiejętności poruszania się i manipulowania wszelkimi przedmiotami, których może dosięgnąć. Nie tylko raczkuje, ale zaczyna również stawiać pierwsze kroki. Centrum jego aktywności staje się wówczas podłoga.

Pokój dla małego chłopca w wieku 1–2 lat powinien zostać urządzony tak, by maluch miał swobodny dostęp do wszystkich zabawek iStock.com
Pokój dla małego chłopca w wieku 1–2 lat powinien zostać urządzony tak, by maluch miał swobodny dostęp do wszystkich zabawek Źródło: iStock.com

Urządzając pokój dla małego chłopca w wieku 1–2 lat, warto wziąć pod uwagę zalecenia, jakie daje Maria Montessori. Twórczyni słynnego systemu wychowania opowiada się za tym, by przestrzeń, w której spędza swój czas dziecko, była pozbawiona ograniczeń. Pokój dziecięcy może wyzwalać spontaniczność, uczyć samodzielności i zaspokajać ciekawość poznawczą dziecka, jeśli maluch ma wszystkie zabawki na wyciągnięcie ręki i nie musi prosić rodziców o pomoc, by zdjąć je z najwyższej półki.

Meble i dekoracje muszą być zainstalowane nisko, a wszelkie akcesoria powinny zniknąć z blatów i podłóg, bo nie kurzą się ani nie tworzą bałaganu tylko zamknięte w pudełkach i koszach.

dzn25bb

Pokój dla małego chłopca w wieku 3–4 lat

Kiedy chłopiec kończy 3 lata, pod wieloma względami staje się już w pełni samodzielny. Potrafi korzystać z toalety i zorganizować sobie czas. Zaczyna sięgać po pierwsze gry z literkami oraz cyframi, nabiera również zapału do rysowania i kolorowania. Pokój dla małego chłopca w wieku 3–4 lat musi więc zostać urządzony tak, żeby maluch miał szansę na maksymalny rozwój intelektualny. Świetnym pomysłem jest wykorzystanie w aranżacji dużego liczydła do ustawienia na podłodze i ozdobienie ścian planszami edukacyjnymi z alfabetem. Chłopiec w tym wieku powinien mieć również dostęp do biurka lub stolika.

Pokój dla chłopca w wieku 3-4 lat to wielofunkcyjna przestrzeń do nauki i zabawy iStock.com
Pokój dla chłopca w wieku 3-4 lat to wielofunkcyjna przestrzeń do nauki i zabawy Źródło: iStock.com

Wnętrze nie może być również pozbawione przestrzeni. Trzylatek to wulkan energii, którego wszędzie jest pełno. Biega, skacze i chętnie bawi się piłką. Co więcej, zaczyna mieć już potrzebę integracji z rówieśnikami. Trzeba liczyć się z tym, że w pokoju dla małego chłopca wieku 3–4 lat będą gościć koledzy i koleżanki. Ten etap życia to idealny moment na zorganizowanie dziecku pierwszego przyjęcia urodzinowego dla towarzyszy zabaw z podwórka czy piaskownicy.

Pokój dla małego chłopca w wieku 5–6 lat

Pięcioletni chłopiec chce być niezależny i samodzielnie podejmować decyzje, zwłaszcza te, które bezpośrednio go dotyczą. Musi więc mieć duży udział w aranżacji własnego pokoju. Często zdarza się, że maluch w tym wieku wykazuje już silnie sprecyzowane zainteresowania i dąży do tego, by zostały one odzwierciedlone w wystroju wnętrza. Rodzice prawdziwego fana futbolu powinni liczyć się z tym, że przyjdzie im urządzić pokój małego piłkarza, a rodzice zapalonego czytelnika komiksów nie zaaranżują swojemu dziecku wymarzonego kącika bez sięgnięcia po kolorowe elementy wystroju inspirowane rysunkowym światem.

Do pokoju dla małego chłopca w wieku 5-6 lat trafiają często elementy wystroju, które wiele mówią o zainteresowaniach malucha iStock.com
Do pokoju dla małego chłopca w wieku 5-6 lat trafiają często elementy wystroju, które wiele mówią o zainteresowaniach malucha Źródło: iStock.com

Na szczęście wybór dodatków do pokoju dla małego chłopca jest ogromny, dlatego nawet zupełnie niestandardowe pomysły nie są skazane na niepowodzenie. Wystarczy sięgnąć po tapetę z motywem drzew, by stworzyć w pokoju atmosferę lasu. Da się do niej dobrać choćby zegary ścienne z cyferblatami w kształcie dzikich zwierząt oraz stolik zrobiony z palet. Mały miłośnik przyrody z pewnością uzna teb pomysł za trafiony.

W spersonalizowanym pokoju pięciolatek z radością będzie spędzał czas i odnajdzie tu odrobinę niezbędnej na tym etapie rozwoju prywatności.

dzn25bb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzn25bb