Pokój dla małego chłopca – aranżacje

Pokój dla małego chłopca – aranżacje

Pokój dla małego chłopca – aranżacje
Źródło zdjęć: © iStock.com
13.11.2018 13:40

Pudła na zabawki, tapety ścienne, miękkie dywaniki i inne tekstylia dodające wnętrzom przytulności – to dodatki, które mają największy potencjał w urządzaniu pokoju dla małego chłopca. Aranżacje powinny być tworzone w taki sposób, by odpowiadały przede wszystkim wiekowi malucha, a tym samym sprzyjały jego rozwojowi na każdym etapie najwcześniejszych lat życia.

Pokój dla chłopca-niemowlaka

Kiedy dziecko przychodzi na świat, rodzice nie zawsze dysponują wystarczającą przestrzenią, by przeznaczyć dla niego osobne pomieszczenie. Zawsze jednak maluch powinien mieć w domu własny kąt, choćby w sypialni mamy i taty. Oddzielny pokój dla chłopca-niemowlaka daje prawdziwe pole do popisu dla miłośników aranżacji wnętrz. Małe łóżeczka, regały i komody, a także kolorowe zasłonki i inne zachwycające dodatki pozwalają na urządzenie przytulnego miejsca, które sprzyja poznawaniu przez malucha otaczającego świata.

Obraz
© iStock.com

W pokoju dla chłopca-niemowlaka na ścianach idealnie sprawdzają się jasne, stonowane kolory, ale żeby uniknąć wrażenia, iż wnętrze przytłacza monochromatycznością, warto postawić na dodatki w kontrastujących barwach. Na tle błękitu bardzo dobrze wygląda cytrynowy odcień żółtego, a przytłumiona zieleń tworzy ciekawe kompozycje z kolorami morskim, czerwonym oraz pomarańczowym. Wyraziste akcenty wpływają pozytywnie nie tylko na estetykę pokoju dziecięcego, ale również na integrację sensoryczną dziecka, ponieważ skłaniają do wytężania wzroku.

Obraz
© iStock.com

Dobrze urządzony pokój dla chłopca-niemowlaka to taki, w którym króluje aranżacyjny minimalizm. Dziecko jest jeszcze zbyt małe, by korzystać z dodatkowych elementów wyposażenia, niezbędne są dla niego w zasadzie tylko kojec, miejsce do przewijania i mebel do przechowywania ubrań. Warto również pomyśleć o wygodzie mamy i wstawić fotel do karmienia najlepiej z podnóżkiem, który zapobiegnie bólom kręgosłupa. Ograniczenie ilości akcesoriów do minimum znacznie ułatwia utrzymanie w pokoju dziecięcym porządku, a o czystość trzeba dbać, by nie narazić malucha na kontakt z alergenami.

Pokój dla małego chłopca w wieku 1–2 lat

Pokój dostosowany do niewielkich potrzeb niemowlaka powinien się zmieniać wraz ze wzrostem chłopca. Maluch w wieku powyżej 12 miesięcy jest w fazie intensywnego doskonalenia umiejętności poruszania się i manipulowania wszelkimi przedmiotami, których może dosięgnąć. Nie tylko raczkuje, ale zaczyna również stawiać pierwsze kroki. Centrum jego aktywności staje się wówczas podłoga.

Obraz
© iStock.com

Urządzając pokój dla małego chłopca w wieku 1–2 lat, warto wziąć pod uwagę zalecenia, jakie daje Maria Montessori. Twórczyni słynnego systemu wychowania opowiada się za tym, by przestrzeń, w której spędza swój czas dziecko, była pozbawiona ograniczeń. Pokój dziecięcy może wyzwalać spontaniczność, uczyć samodzielności i zaspokajać ciekawość poznawczą dziecka, jeśli maluch ma wszystkie zabawki na wyciągnięcie ręki i nie musi prosić rodziców o pomoc, by zdjąć je z najwyższej półki.

Meble i dekoracje muszą być zainstalowane nisko, a wszelkie akcesoria powinny zniknąć z blatów i podłóg, bo nie kurzą się ani nie tworzą bałaganu tylko zamknięte w pudełkach i koszach.

Pokój dla małego chłopca w wieku 3–4 lat

Kiedy chłopiec kończy 3 lata, pod wieloma względami staje się już w pełni samodzielny. Potrafi korzystać z toalety i zorganizować sobie czas. Zaczyna sięgać po pierwsze gry z literkami oraz cyframi, nabiera również zapału do rysowania i kolorowania. Pokój dla małego chłopca w wieku 3–4 lat musi więc zostać urządzony tak, żeby maluch miał szansę na maksymalny rozwój intelektualny. Świetnym pomysłem jest wykorzystanie w aranżacji dużego liczydła do ustawienia na podłodze i ozdobienie ścian planszami edukacyjnymi z alfabetem. Chłopiec w tym wieku powinien mieć również dostęp do biurka lub stolika.

Obraz
© iStock.com

Wnętrze nie może być również pozbawione przestrzeni. Trzylatek to wulkan energii, którego wszędzie jest pełno. Biega, skacze i chętnie bawi się piłką. Co więcej, zaczyna mieć już potrzebę integracji z rówieśnikami. Trzeba liczyć się z tym, że w pokoju dla małego chłopca wieku 3–4 lat będą gościć koledzy i koleżanki. Ten etap życia to idealny moment na zorganizowanie dziecku pierwszego przyjęcia urodzinowego dla towarzyszy zabaw z podwórka czy piaskownicy.

Pokój dla małego chłopca w wieku 5–6 lat

Pięcioletni chłopiec chce być niezależny i samodzielnie podejmować decyzje, zwłaszcza te, które bezpośrednio go dotyczą. Musi więc mieć duży udział w aranżacji własnego pokoju. Często zdarza się, że maluch w tym wieku wykazuje już silnie sprecyzowane zainteresowania i dąży do tego, by zostały one odzwierciedlone w wystroju wnętrza. Rodzice prawdziwego fana futbolu powinni liczyć się z tym, że przyjdzie im urządzić pokój małego piłkarza, a rodzice zapalonego czytelnika komiksów nie zaaranżują swojemu dziecku wymarzonego kącika bez sięgnięcia po kolorowe elementy wystroju inspirowane rysunkowym światem.

Obraz
© iStock.com

Na szczęście wybór dodatków do pokoju dla małego chłopca jest ogromny, dlatego nawet zupełnie niestandardowe pomysły nie są skazane na niepowodzenie. Wystarczy sięgnąć po tapetę z motywem drzew, by stworzyć w pokoju atmosferę lasu. Da się do niej dobrać choćby zegary ścienne z cyferblatami w kształcie dzikich zwierząt oraz stolik zrobiony z palet. Mały miłośnik przyrody z pewnością uzna teb pomysł za trafiony.

W spersonalizowanym pokoju pięciolatek z radością będzie spędzał czas i odnajdzie tu odrobinę niezbędnej na tym etapie rozwoju prywatności.