Trwa ładowanie...
d1443x9

Polacy od małżeństwa wolą konkubinat, a nawet samotność. Nowy raport CBOS

Z nowych danych Centrum Badania Opinii Społecznej wynika, że małżeństwa zawieramy coraz później, albo i wcale nie mamy na nie ochoty. Aż 57 proc. respondentów potwierdziło, że członkami ich rodzin są osoby pełnoletnie, które nie są żonate czy zamężne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polacy od małżeństwa wolą konkubinat, a nawet samotność. Nowy raport CBOS
(Pixabay.com)
d1443x9

Raport pokazuje, że w 32 proc. rodzin są dwie samotne i pełnoletnie osoby, a u 10 proc. – trzy. Najwięcej z tych osób znajduje się w przedziale wiekowym od 25 do 44 lat. Autorzy informują: "Średnia wieku osoby pełnoletniej stanu wolnego w polskiej rodzinie wynosi 29 lat. W pomiarze z 2005 roku taka osoba była o dwa lata młodsza".

Co czwarta osoba nieżyjąca w związku małżeńskim ma partnera bądź partnerkę. Jednak zdecydowana większość, bo aż 56 proc., nie ma partnera w ogóle.
"Posiadanie partnera (partnerki) i wspólne z nim (nią) zamieszkiwanie najczęstsze jest wśród pełnoletnich osób niezamężnych i nieżonatych w wieku 25-44 lat. Natomiast posiadanie stałego partnera (stałej partnerki) bez wspólnego z nim (nią) zamieszkiwania najczęstsze jest wśród najmłodszych - od 18 do 24 roku życia" - informuje CBOS.

Zobacz też: Single a związki [Bez tabu]

58 proc. wolnych osób mieszka nadal z rodzicami, ale to mniej niż było w 2005 roku. Okazuje się, że Polacy nieco szybciej usamodzielniają się finansowo. Aż 59 procent osób wolnych jest całkowicie niezależna i nie polega na wsparciu rodziców. "Dotyczy (to) niespełna połowy osób mających od 18 do 24 lat, a wśród mających 45 lat i więcej jest niemal powszechna". Badania przeprowadzono w czerwcu na grupie losowo wybranych 1020 Polaków.

d1443x9

Podziel się opinią

Share
d1443x9
d1443x9