Polacy od małżeństwa wolą konkubinat, a nawet samotność. Nowy raport CBOS
Z nowych danych Centrum Badania Opinii Społecznej wynika, że małżeństwa zawieramy coraz później, albo i wcale nie mamy na nie ochoty. Aż 57 proc. respondentów potwierdziło, że członkami ich rodzin są osoby pełnoletnie, które nie są żonate czy zamężne.
19.07.2017 | aktual.: 19.07.2017 20:29
Raport pokazuje, że w 32 proc. rodzin są dwie samotne i pełnoletnie osoby, a u 10 proc. – trzy. Najwięcej z tych osób znajduje się w przedziale wiekowym od 25 do 44 lat. Autorzy informują: "Średnia wieku osoby pełnoletniej stanu wolnego w polskiej rodzinie wynosi 29 lat. W pomiarze z 2005 roku taka osoba była o dwa lata młodsza".
Co czwarta osoba nieżyjąca w związku małżeńskim ma partnera bądź partnerkę. Jednak zdecydowana większość, bo aż 56 proc., nie ma partnera w ogóle.
"Posiadanie partnera (partnerki) i wspólne z nim (nią) zamieszkiwanie najczęstsze jest wśród pełnoletnich osób niezamężnych i nieżonatych w wieku 25-44 lat. Natomiast posiadanie stałego partnera (stałej partnerki) bez wspólnego z nim (nią) zamieszkiwania najczęstsze jest wśród najmłodszych - od 18 do 24 roku życia" - informuje CBOS.
Zobacz też: Single a związki [Bez tabu]
58 proc. wolnych osób mieszka nadal z rodzicami, ale to mniej niż było w 2005 roku. Okazuje się, że Polacy nieco szybciej usamodzielniają się finansowo. Aż 59 procent osób wolnych jest całkowicie niezależna i nie polega na wsparciu rodziców. "Dotyczy (to) niespełna połowy osób mających od 18 do 24 lat, a wśród mających 45 lat i więcej jest niemal powszechna". Badania przeprowadzono w czerwcu na grupie losowo wybranych 1020 Polaków.