Blisko ludziPonad 8 tys. osób zarejestrowało się na IV Kongres Kobiet!

Ponad 8 tys. osób zarejestrowało się na IV Kongres Kobiet!

Ponad 8 tys. osób zarejestrowało się na IV Kongres Kobiet!
Źródło zdjęć: © Nikodem Szymański/Biuro Prasowe Kongresu Kobiet

11.09.2012 09:35, aktual.: 11.09.2012 09:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Już ponad 8 tys. uczestniczek i uczestników zarejestrowało się na IV Kongres Kobiet, który rozpocznie się w najbliższy piątek w Warszawie. Wciąż można się rejestrować, miejsca wystarczy dla wszystkich - zachęcają organizatorki.

Już ponad 8 tys. uczestniczek i uczestników zarejestrowało się na IV Kongres Kobiet, który rozpocznie się w najbliższy piątek w Warszawie. Wciąż można się rejestrować, miejsca wystarczy dla wszystkich - zachęcają organizatorki. Jak poinformowała na poniedziałkowej konferencji prasowej rzeczniczka Kongresu Kobiet Dorota Warakomska, dotychczas zarejestrowało się ponad 8 tysięcy osób; głównie kobiety, ale są również mężczyźni.

W poniedziałek na Pałacu Kultury i Nauki, gdzie odbywał się będzie Kongres, rozwieszono wielki baner promujący tę imprezę.

Hasło tegorocznego Kongresu to "Aktywność, przedsiębiorczość, niezależność". "Skierowany jest głownie do kobiet ze wsi i małych miasteczek, ponieważ im jest znacznie trudniej niż nam, w dużych miastach" - mówiła Warakomska.

Prezydent PKPP Lewiatan Henryka Bochniarz z Rady Programowej Kongresu Kobiet dodała, że organizatorki chcą pokazać, jak wiele przedsięwzięć na wielu rozmaitych polach podejmują polskie kobiety: w biznesie, w organizacjach pozarządowych, w samorządach etc. "Jednym z najistotniejszych celów Kongresu jest dzielenie się dobrymi praktykami. Będziemy też podpowiadać, jak realizować swoje pomysły i w jaki sposób finansować rozmaite przedsięwzięcia" - mówiła.

"Myślę, że ten Kongres po raz kolejny pokaże, jak ważna jest solidarność kobieca i dzielenie się swoim doświadczeniem" - dodała.

Tegoroczny Kongres prowadzić będą dziennikarki Olga Kozierowska, Agata Młynarska i Kinga Rusin. Kozierowska, która jest autorką audycji radiowej na temat przedsiębiorczości kobiet "Sukces pisany szminką", przekonywała, że w biznesie - tak jak w naturze - potrzebna jest równowaga płci. "Wspieranie przedsiębiorczości kobiet to korzyści ekonomiczne dla kraju, a niezależność oznacza wolność. Dlatego warto wspierać aktywność, przedsiębiorczość, niezależność kobiet" - przekonywała.

"Spotykamy się po to, by się nawzajem wspierać i pokazać, jak wiele możemy zrobić, przekazując swoje doświadczenia innym kobietom" - dodała Młynarska.

Warakomska poinformowała, że na tegorocznym Kongresie będzie wielu gości zagranicznych: przyjadą uczestniczki m.in. z Afganistanu, Arabii Saudyjskiej, Kuwejtu, Gruzji, Ukrainy i wielu innych państw.

Zaznaczyła, że w tym roku szczególnie bogaty będzie program kulturalny, rozpocznie się m.in. akcja propagująca czytelnictwo. Zachęciła, by uczestniczki przyjeżdżały z ulubionymi książkami. Promowane będą książki o kobietach, dla kobiet i przez kobiety napisane. Planowane jest wspólne czytanie, będzie można też zdobyć autografy wielu autorek. "Chcemy pokazać, że przez literaturę, czytelnictwo możemy zmieniać mentalność i zwalczać stereotypy" - mówiła Warakomska.

Kongresowi fotografowie będą robić uczestniczkom pamiątkowe zdjęcia: z ulubioną książką lub przygotowanymi hasłami, które w niestandardowy sposób będą promowały czytelnictwo, będzie także możliwość włączenia się w akację "Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka" i sfotografowania się z ulubioną książką w łóżku.

Planowane są także występy m.in. Kayah, zespołu Jarzębina i chóru kobiecego, DJ Wiki, a także pokaz filmu "Miss Representation". Kuluary PKiN zamienią się w po raz kolejny w Park Kobiet pełen stoisk wystawienniczych organizacji pozarządowych, fundacji i firm, gdzie planowanych jest wiele atrakcji.

W pierwszym dniu Kongresu zorganizowane zostaną m.in. Okrągły Stół organizacji pozarządowych z Europy Środkowo-Wschodniej, Okrągły Stół MSZ pod hasłem "Przedsiębiorczość kobiet - wyzwanie i szansa dla wizerunku naszych krajów" pod merytoryczną opieką wiceminister spraw zagranicznych Beaty Stelmach oraz Okrągły Stół ministrów ds. równości na temat wpływu stereotypów i przemocy wobec kobiet na rynek pracy pod opieką pełnomocniczki rządu ds. równego traktowania Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz i ministra pracy i polityki społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Będą również panele dyskusyjne m.in. na temat firm rodzinnych, finansów, żłobków, opieki nad osobami zależnymi, edukacji, macierzyństwa i wiele innych.

W panelu dyskusyjnym „Różne oblicza sukcesu”, który poprowadzi Dorota Warakomska, udział weźmie m.in. Dominika Herburt-Heybowicz, członkini zarządu Wirtualnej Polski. Panel odbędzie się w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w piątek (14 września). Początek o godz. 14.30.

Program konferencji:

Dzień 1:

8.00 - Rejestracja

9.45 - Powitanie

10.00 - Sesja 1
Skąd przychodzimy, dokąd idziemy

11.30 - Interpelacje do Rządu

12.00 - Sesja 2
Aktywność, Przedsiębiorczość, Niezależność

13.30 - Przerwa (atrakcje Parku Kobiet)

14.30 - Sesje równoległe
(panele, warsztaty, okrągłe stoły) + prezentacje w Parku Kobiet
Nowoczesna edukacja, biznes, przedsiębiorczość kobiet wiejskich, kwoty w biznesie, emerytury, rodzicielstwo, finansowanie UE, spółdzielczość i samorządność, firmy rodzinne, droga do zarządów, 45+, solidarność międzypokoleniowa, wiek kobiet, zdrowie i prawa reprodukcyjne, osoby zależne, przemoc, mentoring, networking, polityka, kariera, własny biznes krok po kroku, „weź sprawy w swoje ręce”, kultura i wiele, wiele innych..

19.00 - Koncert KAYAH

20.00 - Koktajl

Dzień 2:

9.00 - Projekcja filmu MISS REPRESENTATION

10.30 - Sesja 3
Stereotypy i ich wylęgarnie: szkoła, kultura masowa, media, reklama, władza

11.30 - Niespodzianka kulturalna

12.00 - Sesja 4
Dość przemocy wobec kobiet!

13.30 - Przerwa (atrakcje Parku Kobiet)

14.30 - Sesja 5
Praca domowa, zagrodowa i zawodowa – godzenie ról

16.00 - Wystąpienia Gości Specjalnych i Uroczystość Wręczenia Nagród Kongresu

17.00 - Podsumowanie i zakończenie + Happening Muzyczny

Park Kobiet
W kuluarach wystawy, porady, prezentacje, warsztaty, stoiska, konkursy i wiele innych atrakcji.

Szczegółowy program konferencji znajduje się na stronie internetowej Kongresu Kobiet: www.kongreskobiet.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także