Porannik książkowy. Z pisarzami przy kawie.
Co wspólnego ma dynamit z gorsetem i z Aleksandrą Piłsudską? Dlaczego nasz mózg potrzebuje towarzystwa i jak łagodzić skutki izolacji? Kto do szpitala gnał na sankach i czy da się rzucić wszystko i wyjechać… niekoniecznie w Bieszczady? Odpowiedzi na te pytania poznamy w nowym cyklu spotkań, który organizuje Biblioteka Raczyńskich.
„Porannik książkowy” to rozmowy z pisarzami na różne tematy, począwszy od historii przez literaturę i współczesne narracje po psychologię, ekologię i lifestyle. Gośćmi spotkań będą autorki i autorzy powieści, biografii i książek popularnonaukowych.
– W dobie spotkań online chcemy rozmawiać jak dawniej, ale w nowej formule, zaprosimy nie na wieczory autorskie, lecz na poranki z książką – mówi pomysłodawczyni cyklu Anna Kozłowska z Biblioteki Raczyńskich. – Na początek spojrzymy w przeszłość. Z jednej strony mamy powieści, w których wielka historia wkracza w życiorysy, z drugiej – sięgniemy po garść faktów i przypomnimy kobiety, które zapisały się w dziejach.
Na pierwszy „Porannik książkowy” Biblioteka zaprasza 25 maja (wtorek) o godz. 10.00. Poza nową porą, Biblioteka proponuje też nową formę. Podczas porannikowych spotkań przestrzenie biblioteczne zmienią się w studio, skąd rozmowa będzie profesjonalnie transmitowana na żywo do internetu. Na początek na profilu Biblioteki na Facebooku będzie można obejrzeć spotkanie z Katarzyną Dworaczyk, autorką książki „Herstoria / Herstory / Herstorie 1918/1919”. Kobiety szmuglujące broń pod spódnicami to tylko niektóre z postaci pojawiających się na kartach tej publikacji. Organizatorzy zapytają o udział Polek w odzyskaniu niepodległości, ale też o stereotypy, z którymi zmagały się pierwsze studentki, torujące drogę kobiet do edukacji i nauki. Katarzyna Dworaczyk to także artystka, mająca na koncie wystawy i projekty poświęcone pamięci oraz trenerka rozwoju i mediatorka, autorka książki „Minimediacje z dziećmi”. Spotkanie będzie zatem okazją, by zadać nurtujące pytania nie tylko o to, co było kiedyś.
Przeszłość wróci jeszcze z pewnością podczas spotkania 9 czerwca, którego bohaterką będzie Joanna Bator. Autorka ceniona przez czytelników i krytykę wypracowała swój styl opowiadania historii i tworzenia dla swoich bohaterów różnych krajobrazów, czasami jest to krajobraz po bitwie.
W rozmowie na pewno nie zabraknie wątków dotyczących charakterystycznej dla jej prozy codzienności, która potrafi być przewrotna i groteskowa, ale zawsze doprawiona tajemnicą. Kolejną bohaterką spotkania (23 czerwca) będzie Natalia Fiedorczuk, autorka książek „Jak pokochać centra handlowe” i „Ulga”. Czerpiąc z osobistych doświadczeń, porusza temat macierzyństwa bez upiększania, nie przemilcza kryzysów, ale i nie unika ironii. Przygląda się życiu tzw. normalsów i np. problemom mieszkaniowym, które widzi nie tylko z perspektywy obserwatora, ale także aktywnego uczestnika.
Kolejne spotkania Biblioteka Raczyńskich poświęci artystom, stylowi życia, ekologii. Bibliotekarze zachęcają do aktywnego udziału w spotkaniach online przez zadawanie pytań w komentarzach, a dla autorów najciekawszych przygotują niespodzianki.
Rozmowy z pisarzami transmitowane będą na żywo z Biblioteki Raczyńskich na kanale Biblioteki na Facebooku. Tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w nich rano, Biblioteka zaprasza do obejrzenia zapisu, który będzie dostępny także na kanale YouTube. Szczegóły dotyczące wydarzeń dostępne są na stronie www.bracz.edu.pl.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.