Żyć lepiejPosadź w ogrodzie. Mszyce od razu się ewakuują

Posadź w ogrodzie. Mszyce od razu się ewakuują

Mszyce to szkodniki, które pojawiają się w niemal każdym ogrodzie, a ich obecność nie zwiastuje niczego dobrego. Na szczęście, istnieją tanie, domowe sposoby, by pozbyć się ich z ogrodu raz na zawsze.

Mszyce atakujące rośliny to prawdziwa zmora ogrodników
Mszyce atakujące rośliny to prawdziwa zmora ogrodników
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Mszyce to szkodniki, których wielkość nie przekracza pięciu milimetrów. Żywią się płynami wydzielanymi przez rośliny, tym samym pozbawiając je cennych składników odżywczych. W rezultacie dochodzi do spowolnienia wzrostu rośliny, a nawet jej znacznego uszkodzenie — zwłaszcza kiedy mszyc jest dużo.

Jak pozbyć się mszyc z ogrodu?

Mszyce, jak na szkodniki przystało, rozmnażają się niezwykle szybko, przez co są w stanie zaatakować wiele roślin w ogrodzie w krótkim czasie. Jak tylko zauważymy choć kilka mszyc w ogrodzie, powinniśmy jak najszybciej przejść do działania — zanim staną się prawdziwą plagą.

Najbardziej ekologicznym i zarazem ładnie pachnącym rozwiązaniem, które skutecznie odstraszy mszyce, jest zasadzenie wokół zaatakowanych roślin ziół o mocnym zapachu. Należą do nich lawenda, tymianek, majeranek, mięta, piołun czy aksamitki. Najlepiej jest zorganizować zielnik z wymienionymi ziołami, które nie dość, że odstraszą mszyce, to również kleszcze. A, co najważniejsze, w sezonie będziemy mogli cieszyć się świeżymi ziołami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Innym sposobem na odstraszenie mszyc jest polewanie roślin silnym strumieniem wody. Woda zmyje mszyce z rośliny, a one same zginą w jej nadmiarze. Można też pokusić się o sporządzenie ekologicznego roztworu bazującego na wodzie i szarym mydle. Taką mieszanką należy pryskać rośliny co najmniej raz w miesiącu, pamiętając o tym, żeby dokładnie umyć je przed ewentualnym spożyciem.

Co zrobić, kiedy mszyce zadomowiły się w ogrodzie na dobre?

Bywa, że przez dłuższy czas żadna osoba zajmującą się ogrodem nie zauważa, że mszyce rozprzestrzeniły się na roślinach. W takim wypadku, aby zminimalizować szkody, należy zastosować bardziej radykalne i zdecydowanie, mniej ekologiczne metody walki ze szkodnikami.

Niezbędne będzie do tego zaopatrzenie się w preparaty zwalczające mszyce. Zawierają one silne chemiczne substancje, które uśmiercają szkodniki. Warto wybrać takie, które nie oddziałują na biedronki i larwy bzygowate, które żywią się mszycami i są naturalnym sprzymierzeńcem w walce z tymi upartymi szkodnikami. W trakcie stosowania preparatu chemicznego należy bezwzględnie trzymać się zaleceń producenta. Trzeba też dokładnie zabezpieczyć twarz i ciało przed działaniem preparatu.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)