"Zmniejsza" rachunki za prąd, ale jest silnie trujący

Bluszcz pospolity to jedna z tych roślin, które potrafią ożywić nawet najciemniejszy zakątek naszego ogrodu. Jego zielone pnącza i ozdobne liście dodają uroku każdej przestrzeni. Wiesz, do czego może się przydać?

Bluszcz pospolity. Roślina idealna do ogrodu
Bluszcz pospolity. Roślina idealna do ogrodu
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Lars-Eric Kärneheim

Bluszcz pospolity (Hedera helix) to roślina o niezwykłych właściwościach. Cenimy go nie tylko za walory estetyczne, ale także za szeroki wachlarz zastosowań. Jego liście mają intensywną zieloną barwę i charakterystyczny kształt. Ciekawy wygląd sprawia, że bluszcz idealnie sprawdza się w ogrodach, na tarasach oraz balkonach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Banalna w uprawie roślina. Wytrzyma nawet dłuższe niepodlewanie

Posadź wokół domu. Szybko sobie podziękujesz

Bluszcz pospolity wygląda niezwykle klimatycznie, gdy porasta mury i budynki. Może być uprawiany w przydomowym ogródku, jako roślina pnąca na elewacji budynku czy ogrodzeniu. Pełni przede wszystkim funkcję dekoracyjną, ale nie tylko.

Nie każdy wie, że ta roślina sprawdza się jako doskonały izolator budynku. Latem zapewnia ochronę przed ciepłem i promieniowaniem UV, a zimą chroni powierzchnię przed mrozem i śniegiem. W pochmurne dni natomiast osłoni ściany przed ulewnym deszczem, zabezpieczając je przed nadmierną wilgocią i chłodem.

Bluszcz odgrywa również ważną rolę w ekologii i ekosystemie ogrodu. Ptaki lubią gniazdować wśród jego gałęzi, a wśród liści schronienie znajdują owady, pająki czy ślimaki.

Rozrasta się szybko i potrafi pokryć nawet bardzo duże powierzchnie. Nie wymaga szczególnej troski i ciągłego podlewania. Jego ogromną zaletą jest to, że jest wiecznie zielony.

Wygląda efektownie, ale jest trujący

Zimozielony bluszcz pospolity jest szeroko rozpowszechniony w przyrodzie. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że jest trujący w bezpośrednim kontakcie. Co prawda, z jego wyciągu robi się różnego rodzaju kosmetyki, ale zrywanie liści i owoców bezpośrednio z krzaczka nie jest dobrym pomysłem.

Atrakcyjne pnącze zawiera szkodliwe substancje czynne (saponiny tryterpenowe i związki poliacytelowe), które po spożyciu lub kontakcie ze skórą wywołują niepożądane reakcje ze strony organizmu. Trujące są wszystkie części rośliny, jednak zdecydowanie najbardziej niebezpieczne są jego owoce - charakterystyczne, ciemnofioletowe jagody.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (7)