Blisko ludziPowstał algorytm, który na podstawie zdjęcia jest w stanie określić orientację seksualną!

Powstał algorytm, który na podstawie zdjęcia jest w stanie określić orientację seksualną!

Powstał algorytm, który na podstawie zdjęcia jest w stanie określić orientację seksualną!
Źródło zdjęć: © Fotolia
Paulina Brzozowska
11.09.2017 10:40, aktualizacja: 11.09.2017 11:14

Naukowcy z Uniwersytetu Stanford opracowali metodę, która na podstawie wyłącznie rysów naszej twarzy jest w stanie określić, czy pociągają nas mężczyźni, czy kobiety. Dokładność tego badania to niemal 81 proc. Na czym polega algorytm i na jakich cechach bazuje?

Do przeprowadzenia eksperymentu wykorzystano sztuczną inteligencję, która do dyspozycji miała jedno zdjęcie każdej z badanych osób. Na podstawie rysów twarzy i pewnych cech wyglądu potrafiła określić, która z osób jest hetero-, a która homoseksualna. Skuteczność tej metody wyniosła ok. 81 proc. w przypadku mężczyzn i 74 proc. w przypadku kobiet. Kiedy pulę fotografii zwiększono do pięciu, skuteczność wzrosła odpowiednio do 91 i 83 proc.

Michal Kosinski i Yilun Wang, którzy są twórcami badania, zaprogramowali AI (sztuczną inteligencję), wprowadzając do niej algorytm pozwalający na łączenie pewnych charakterystycznych cech wyglądu z cechami osobowości i preferencjami. W swoim eksperymencie wykorzystywali fotografie z publicznych profili na portalach randkowych. Stamtąd też czerpali wiedzę o faktycznej orientacji seksualnej badanych.

Według wyników badań mężczyźni o orientacji homoseksualnej charakteryzują się "atopowymi pod względem płci" rysami twarzy, a także sposobem stylizacji i ekspresji mimicznej. Algorytm analizujący fotografie wyróżniał takie ich cechy, jak węższa szczęka, dłuższy nos, a także większe czoło niż u mężczyzn heteroseksualnych. W przypadku homoseksualnych kobiet głównymi cechami były szersza szczęka i węższe czoło.

Różnice w skuteczności analizy wynikały głównie z tego, że w przypadku kobiet orientacja seksualna jest rzeczą bardziej płynną, a kobiety homoseksualne bardzo rzadko różnią się wyglądem od kobiet heteroseksualnych.

Mimo to algorytm dostarczał znacznie więcej poprawnych przewidywań niż człowiek, który poprawnie identyfikował orientację seksualną jedynie u 61 proc. mężczyzn i 54 proc. kobiet.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (7)
Zobacz także