Trwa ładowanie...
d1tdmmc

Powstał algorytm, który na podstawie zdjęcia jest w stanie określić orientację seksualną!

Naukowcy z Uniwersytetu Stanford opracowali metodę, która na podstawie wyłącznie rysów naszej twarzy jest w stanie określić, czy pociągają nas mężczyźni, czy kobiety. Dokładność tego badania to niemal 81 proc. Na czym polega algorytm i na jakich cechach bazuje?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wystarczy jedno zdjęcie, żeby określić orientację seksualną
Wystarczy jedno zdjęcie, żeby określić orientację seksualną (Fotolia)
d1tdmmc

Do przeprowadzenia eksperymentu wykorzystano sztuczną inteligencję, która do dyspozycji miała jedno zdjęcie każdej z badanych osób. Na podstawie rysów twarzy i pewnych cech wyglądu potrafiła określić, która z osób jest hetero-, a która homoseksualna. Skuteczność tej metody wyniosła ok. 81 proc. w przypadku mężczyzn i 74 proc. w przypadku kobiet. Kiedy pulę fotografii zwiększono do pięciu, skuteczność wzrosła odpowiednio do 91 i 83 proc.

Michal Kosinski i Yilun Wang, którzy są twórcami badania, zaprogramowali AI (sztuczną inteligencję), wprowadzając do niej algorytm pozwalający na łączenie pewnych charakterystycznych cech wyglądu z cechami osobowości i preferencjami. W swoim eksperymencie wykorzystywali fotografie z publicznych profili na portalach randkowych. Stamtąd też czerpali wiedzę o faktycznej orientacji seksualnej badanych.

Według wyników badań mężczyźni o orientacji homoseksualnej charakteryzują się "atopowymi pod względem płci" rysami twarzy, a także sposobem stylizacji i ekspresji mimicznej. Algorytm analizujący fotografie wyróżniał takie ich cechy, jak węższa szczęka, dłuższy nos, a także większe czoło niż u mężczyzn heteroseksualnych. W przypadku homoseksualnych kobiet głównymi cechami były szersza szczęka i węższe czoło.

d1tdmmc

Różnice w skuteczności analizy wynikały głównie z tego, że w przypadku kobiet orientacja seksualna jest rzeczą bardziej płynną, a kobiety homoseksualne bardzo rzadko różnią się wyglądem od kobiet heteroseksualnych.

Mimo to algorytm dostarczał znacznie więcej poprawnych przewidywań niż człowiek, który poprawnie identyfikował orientację seksualną jedynie u 61 proc. mężczyzn i 54 proc. kobiet.

Zobacz też: Żyje w związku homoseksualnym. Teraz wraz z partnerką stara się o dziecko

d1tdmmc

Podziel się opinią

Share

d1tdmmc

d1tdmmc