Poznaj właściwości bawełny
Na przestrzeni tysiącleci stała się najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do wytwarzania strojów, pościeli, artykułów higienicznych. Swoją renomę zawdzięcza prostocie i funkcjonalności. Proszę Państwa, oto jej wysokość bawełna.
Na przestrzeni tysiącleci stała się najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do wytwarzania strojów, pościeli, artykułów higienicznych. Swoją renomę zawdzięcza prostocie i funkcjonalności. Proszę Państwa, oto jej wysokość bawełna.
Bawełna otacza nas wkoło. I chociaż kojarzona jest głównie z przemysłem włókienniczym, to z niej produkuje się także sieci rybackie, filtry do kawy, luksusowe materiały piśmiennicze czy papier na banknoty dolarowe. Może być zwykła lub merceryzowana, czyli w wersji de luxe. Ta ostatnia ma zwiększoną wytrzymałość, połysk, podatność na barwienie oraz odporność na gniecenie. Merceryzacja jest procesem uszlachetniającym włókno przez działanie na nie stężoną zasadą sodową. Aby uzyskać surowiec gotowy do wyrobu tkanin i dzianin odzieżowych, bawełna musi przejść szereg procesów. Ważne jest oczyszczenie przędzy, czesanie (przędzę dzielimy na zgrzebną lub czesaną) oraz przędzenie, bielenie, barwienie. Najdroższa przędza to ta z długich, gładkich i cienkich włókien.
Ze względu na swoje silne właściwości higroskopijne, czyli zdolność pochłaniania wody, bawełna w szerokim zakresie jest wykorzystywana do produkcji materiałów opatrunkowych, jak: płatki, waciki kosmetyczne czy wkładki higieniczne dla kobiet. Swoją chłonność łączy jednocześnie z wytrzymałością a, co ważne zwłaszcza w przemyśle odzieżowym i kosmetycznym, materiały opatrunkowe wykonane z bawełny są przy tym miękkie i przyjemne w dotyku, dzięki czemu nie podrażniają skóry.
Dobra przepuszczalność powietrza sprawia, że bawełniane ubrania zawsze, bez względu na zmieniającą się modę, będą cieszyły się popularnością. Właściwości cieplno-izolacyjne bawełny są najlepsze ze wszystkich włókien oprócz wełny. W zależności od dziania lub tkania, może być elastyczna. Za to gniecenie dotyczy w głównej mierze tkanin, a nie dzianin, choć są już sposoby obróbki bawełny stosowane przy produkcji męskich koszul, które zapobiegają gnieceniu.
Bawełna jest łatwa w farbowaniu i wybielaniu, które jest zresztą konieczne przed farbowaniem, ponieważ naturalna bawełna ma kolor kawy z mlekiem. Niestety bawełna łatwo żółknie, od światła, od użytkowania i o ile czystą bawełnę można wybielić, to tej w mieszankach już nie, nie wybielimy też włókien sztucznych.
Nieocenione właściwości bawełny nie mogły zostać niewykorzystane także w kosmetyce – ekstrakt z kwiatów bawełny to częsty składnik kosmetyków o działaniu dotleniającym i pobudzającym odnowę komórek skóry. Jest to możliwe dzięki bogatej zawartości flawonoidów i związków mineralnych jak fosfor, magnez i wapń. Przesuszona skóra staje się zdrowa i nawilżona.
Od kilku już lat nastała moda na bawełnę organiczną, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku alergików i dzieci. Bawełna taka jest uprawiana bez pestycydów i nawozów sztucznych, co znacznie wpływa na cenę, bo duże są straty i trudniej znaleźć odpowiednie warunki do uprawy.
Bawełniany materiał jest bardzo wytrzymały, łatwy w praniu, odporny na wysoką temperaturę i gotowanie. Bardzo dobrze chłonie pot i wodę, ale trudniej schnie. I właśnie ta wielofunkcyjność czyni bawełnę niekwestionowaną królową tkanin.