Blisko ludziPóźne macierzyństwo się opłaca! Zaskakujące badania naukowców

Późne macierzyństwo się opłaca! Zaskakujące badania naukowców

Późne macierzyństwo się opłaca! Zaskakujące badania naukowców
Źródło zdjęć: © Fotolia

12.05.2017 09:37, aktual.: 12.05.2017 13:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego doszli do zaskakujących wniosków. To z pewnością dobra wiadomość dla kobiet, które zdecydowały się na dziecko po ukończeniu 25 lat. Czy w takim razie, wbrew niektórym opiniom, z pierwszą ciążą nie trzeba się spieszyć?

Badacze ustalili, że wiek kobiety zachodzącej w pierwszą ciążę ma związek z długością jej życia. Przebadano ponad 200 tysięcy Amerykanek i otrzymano kompleksowe wyniki. Okazało się, kobiety, które urodziły dziecko po 25. urodzinach żyły aż o 11 proc. dłużej od tych, które na macierzyństwo zdecydowały się wcześniej.

Naukowcy uważają, że efekt badania jest wynikiem stabilizacji życiowej, ugruntowanej pozycji społecznej i lepszej sytuacji finansowej, jaką najczęściej osiągają panie, które świadomie zachodzą w ciążę później. To znacznie wpływa na ich komfort psychiczny. Co za tym idzie, jakość ich życia i zdrowia także jest lepsza. Badacze zaznaczyli też, że według nich, jeśli kobieta decyduje się na potomstwo w późniejszym wieku, oznacza to, że jest silniejsza i zdrowsza, co z kolei równa się dłuższemu życiu.

Wyniki badania nie są rzecz jasna równoznaczne z tym, że lekarze będą zalecać zwlekanie z macierzyństwem. Trzeba pamiętać, że późne macierzyństwo może być przyczyną wystąpienia komplikacji okołoporodowych i wad wrodzonych u dziecka.

Wyniki badań opublikowano w "American Journal of Public Health".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (35)
Zobacz także