Blisko ludziPracownia Efektu Domina zaczęła działanie od międzynarodowej debaty

Pracownia Efektu Domina zaczęła działanie od międzynarodowej debaty

- Trzeba patrzeć na problemy świata poprzez problemy konkretnych ludzi i rozwiązywać je razem z nimi. Pomoc to zwracanie potrzebującym możliwości wyboru, dlatego musi być oparta na szacunku i zrozumieniu. A te rodzą się tylko wtedy, gdy człowiek spotyka się z człowiekiem a nie z opiniami na jego temat. Do tego, między innymi, wniosku doszli uczestnicy pierwszej międzynarodowej debaty Kulczyk Foundation, do udziału w której Dominika Kulczyk zaprosiła sławy światowego dziennikarstwa. Debata zainaugurowała działanie Pracowni Efektu Domina.

Pracownia Efektu Domina zaczęła działanie od międzynarodowej debaty
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

24.05.2018 10:35

- Żyjemy w paradoksalnych czasach, nigdy nie były tak dobre i tak złe jednocześnie. Żyjemy w świecie, który będąc tak dobrze zorganizowany i tak bogaty jest jednocześnie domem dla ponad 3 miliardów ludzi żyjących za mniej niż dwa i pół dolara dziennie – powiedziała w dyskusji Lyse Doucet , szefowa korespondentów zagranicznych BBC podczas debaty „Jak naprawić świat tam, gdzie się popsuł?”.

Debata zainaugurowała we wtorek (22 maja 2018 r.) działalność wyjątkowego miejsca na mapie organizacji dobroczynnych w Europie - Pracowni Efektu Domina. To warszawskie centrum działań społecznych i edukacyjnych Kulczyk Foundation, którego celem jest promocja idei dialogu, otwartości i wrażliwości społecznej jako najważniejszego elementu nowoczesnych programów dobroczynności.

- Pomoc zaczyna się od rozmowy – powiedziała Dominika Kulczyk, Prezes Kulczyk Foundation otwierając Pracownię Efektu Domina. Dialog, empatia i zrozumienie to filary nowoczesnych programów dobroczynności. Promocja tych wartości to najważniejsze zadania naszego centrum dialogu – dodała.

Pracownia Efektu Domina ma być nie tylko centrum promocji idei otwartości i empatii, ale przede wszystkim miejscem debat o dobroczynności i pomaganiu. Pracownia będzie też zapleczem merytorycznym działań Kulczyk Foundation i centrum integracji wszystkich obszarów funkcjonowania Kulczyk Foundation – programów wsparcia, programów edukacyjnych i integracyjnych.

W Pracowni Efektu Domina Kulczyk Foundation realizować będzie spotkania, warsztaty i debaty związane z ideą pomagania na zasadzie efektu domina. Będzie to także przestrzeń, gdzie, w ramach realizowanego przez Kulczyk Foundation programu WIEM. CZUJĘ… POMAGAM!, spotykać się będą nauczyciele i wychowawcy realizujący scenariusze lekcyjne uczące empatii i postaw obywatelskich. Przestrzeń Pracowni będzie też miejscem spotkań i pogłębienia wiedzy dla koordynatorów realizowanego przez Kulczyk Foundation projektu ZÓŁTY TALERZ, w ramach którego dożywianych jest każdego dnia w Polsce 12 170 dzieci.

Obraz
© Materiały prasowe

Pierwszą międzynarodową debatą zorganizowaną przez Kulczyk Foundation w Pracowni Efektu Domina była rozmowa na temat tego, jak wypracować skuteczny model pomocy międzynarodowej, przeciwdziałać złemu traktowaniu dzieci i kobiet i jak mądrze odnieść się do zjawiska uchodźstwa. Odpowiedzi na te pytania poszukiwały światowej sławy dziennikarki wojenne: Francesca Borri, Lyse Doucet oraz Joanie De Rijke. Wszystkie trzy pracowały w reporterskim świecie depesz z frontu i na pierwszej linii świadczenia pomocy. Wielokrotnie dotykały problemów świata, obserwując kryzysy i miejsca w potrzebie na całym świecie. Osobiście poznały miejsca, w których znajdują się poszkodowani, wykluczeni i porzuceni. Z ich punktu widzenia kluczem do poprawy świata jest akceptacja, interwencja i integracja. Tylko uruchomienie efektu domina może zapoczątkować proces trwałych zmian.

- Należy pamiętać, że pomoc humanitarna powinna wspierać, a nie niszczyć zalążki społeczeństwa obywatelskiego na miejscu i wspierać idee wolontariatu – mówi ekspert organizacji humanitarnych Michał Przedlacki, który wraz z Dominiką Kulczyk poprowadził debatę.

Pracownia Efektu Domina mieści się przy ul. Ogrodowej 3 w Warszawie. Więcej informacji o idei Pracowni Efektu Domina na stronie www.pracowniaed.pl

Źródło artykułu:Materiał Partnera
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)