Trwa ładowanie...

Pracownik odmówił wydrukowania plakatu. Przedstawiał profil kobiety z czerwoną błyskawicą

W kafejce internetowej w Warszawie odmówiono wydrukowania plakatu Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Powodem miały być kwestie światopoglądowe.

Share
Strajk KobietStrajk KobietŹródło: Getty Images
d1ju30o

"W jednej warszawskich kawiarni internetowych odmówiono wydrukowania plakatu Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Dlaczego? Pracownik stwierdził, że to, co dzieje się na ulicach jest "niezgodne z jego światopoglądem" – poinformował Dziennik Gazeta Prawna. Dziennikarze portalu porozmawiali z pracownikiem kafejki oraz z niedoszłym klientem.

Odmówił wydrukowania plakatu

Od czwartku 22 października, kiedy Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją – na ulicach Polskich miast trwają protesty. Głównym inicjatorem akcji protestacyjnych jest Ogólnopolski Strajk Kobiet. Na stronie www organizacji są dostępne materiały do wydruku.

Na wydruk materiałów zdecydował się jeden z uczestników protestów. Chciał to zrobić w Warszawie. Do punktu ksero udał się z pendrivem. Jak opowiadał DGP sprzedawca jednak zaakceptował tylko te pliki, które nie były związane ze Strajkiem Kobiet. - Plakatu niezawierającego żadnych wulgaryzmów, przedstawiającego jedynie profil kobiety z czerwoną błyskawicą i napisem "Strajk Kobiet" już nie wydrukował. Jak stwierdził, plakat był niezgodny z jego światopoglądem – powiedział mężczyzna cytowany przez dziennik.

d1ju30o

Redakcja DGP skontaktowała się również z pracownikiem ksero. Ten potwierdził, że taka sytuacja miała miejsce. Argumentował, że nie chce opowiadać, się po żadnej ze stron sporu, dlatego nie wydrukuje materiałów.

Podobna sprawa miała miejsce w Łodzi. Drukarz, który nie zgodził się wykonania usługi zleconej przez organizację działającą na rzecz osób LGBT+ został skazany. Chociaż sąd uznał odmowę za wykroczenie, to już Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że przepis, na podstawie którego skazano pracownika ksero, jest niezgodny z Konstytucją RP.

Dr Anna Materska-Sosnowska. "PiS sam zapędził się w kozi róg"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1ju30o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ju30o
d1ju30o